İsteyin kartta en yeni teknolojiler sizden başlasın

İsteyin kartta en yeni teknolojiler sizden başlasın
NFC teknolojisi sayesinde cep telefonları ile billboard’lar üzerinden alışveriş dönemi başlarken Visa Europe İnovasyon Bölümü Başkanı Guido Mangiagali, "Parmak iziyle alışveriş yapılacak günler de gelebilir. Türk bankalar talep ederse yenilikleri önce Türkiye’ye getirmek isteriz" dedi.

YAKIN Alan İletişimi (NFC) sayesinde ödeme sistemlerinde POS cihazı ve kart kullanımını ortadan kaldıran teknoloji artık içinde çip taşıyan cep telefonları ile afişten alışverişe imkan sağlayacak. Alışılmamış bu yeni uygulamalar için tüketicinin güvenini kazanmaya çalıştıklarını söyleyen Visa Europe İnovasyon Bölümü Başkanı Guido Mangiagali, "Yeni teknolojilere alıştırmak için uygulamaya önce kartla başladık. Şimdi telefona kaydık. Kısa süre sonra parmak iziyle alışveriş yapılacak günler de gelebilir" dedi.

Türkiye öncü olsun

Türk bankalardan gelecek inovatif talepler doğrultusunda ödeme sistemlerindeki yenilikleri ilk olarak Türkiye’de kullanmak isteyeceklerini de belirten Mangiagali şunları söyledi: "Genç nüfusunuz teknolojiye oldukça meraklı. O nedenle bu pazarı çok heyecan verici buluyoruz. Bugün Japonya’da NFC özelliği taşıyan birçok mobil telefon sadece parmak iziyle alışverişe imkan veriyor. Biraz zaman alacak ama belki bir gün cep telefonuna bile gereksinim duymayacağız."

Türk bankalarla görüşüyoruz

Bu yıl ikincisi düzenlenen Cardist Kart Teknolojileri Fuarı için Türkiye’ye gelen Mangiagali ödeme sistemlerinin önündeki en önemli adımın mobilize olmaktan geçtiğini dile getirerek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Şu an Türk operatör ve bankalarla afiş üzerinden cep telefonuya alışverişe imkan veren teknolojiyi taşımak konusundaki görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Ürünü en kısa sürede pazara sunmak istiyoruz. Yeni sistemleri bu yıl içinde mutlaka pazarda göreceksiniz. Yazılımı cep telefonunuza kurduktan sonra tüketici bir sinemanın önündeki afişe telefonundaki çipi okutarak kaç bilet almak veya hangi koltuklarda oturmak istediğini seçecek."

Belediyeyi ikna sürecinde

Londra’da toplu taşıma için uygulanan ve kredi kartı ile otobüs yolculuğuna imkan veren Oyster Sistemini Türkiye’ye taşımak konusunda brelediye ile görüşme halişnde olduklarını söyleyen Mangiagali "İstanbul’da kredi kartının Akbil gibi kullanılmasını sağlayacak bir sistem getirmek istiyoruz. Belediye de kartı kullananın hem metrodan geçmesini sağlayacak, hem de alışverişini kolaylaştıracak olan sisteme çok olumlu bakıyor. Burada bir kazan kazan politikası söz konusu. Londra’da yaptığımızı Türkiye’ye taşıyabiliriz" dedi.

70 milyar YTL kazandırır

Visa Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman da kartsız ödemelerin toplam harcamalardan aldığı payın yüzde 80’leri bulduğunu dile getrerek şunları söyledi: "Bugün Türkiye’de banka kartları ile ATM’lerden nakit çekilen rakam 140 milyar YTL’yi buluyor. Alışverişte süreyi kısaltan bu teknolojiler ile bu bedeli düşürebiliriz. En az 70 milyar YTL’yi bu şekilde kartlı harcama sınıfına sokarak ekonominin kayıt altına girmesi konusuna katkıda bulunabiliriz."

5 yılda 15 milyon kişi temassız kart kullanır

BANKALARIN kredi kartından ulaşıma kadar birçok alana yayılan temaassız kart uygulaması için 100 milyonlarca dolarlık yatırımı hayata geçireceğini söyleyen Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal, "Türkiye’de 5 yıl içinde 10-15 milyon temassız kart kullanıcısı olması bekleniyor" dedi.

Türkiye’nin Avrupa’da Chip and Pin uygulamasını hayata geçiren üçüncü ülke olduğunu dile getiren Özinal şunları söyledi: "Chip and Pin’den önce kredi kartlarında sahtekarlık ve dolandırıcılığı azaltmak konusunda büyük beklentilerimiz vardı. İngiltere’de kart dolandırıcılığındaki yüzde 25-30’luk düşüşe ulaşmayı hedefliyorduk. Ama Türkiye’deki düşüş oranı yüzde 73’ü buldu. Beklentilerimizi aştık. Avrupa bizi alkışlıyor."

Kıyafetler bile temassız

karta göre tasarlanacak

VISA Cardist fuarında İngiltere’de üretilen bir gömleğin tanıtımını yaptı. İçerisindeki temassız kart için küçük bölme bulunduran bu gömlek, yeni kart teknolojilerinin hayatın içinde nasıl bir yer edindiğini de ortaya koyuyor. Gömleğin bu gizli bölmesine konulan kart ile kullanıcılar cüzdanlarını çıkartmadan sadece kollarını okuyucuya doğru uzatarak her türlü işlemi gerçekleştirebiliyor.

Maraş’ta otobüse artık

kredi kartıyla biniliyor

SMARTSOFT dünyada ilk kez şehircilik uygulamalarını kredi kartına uyguladı. Bank Asya’da bu sistemi kredi kartına adapte ederek Maraş’ta ilk kez keredi kartı ile otobüse binme dönemini başlattı. Smartsoft sistemi ayrıca kart basımında da yeni bir dönem başlatıyor. Bu yeni sistem sayesinde kullanıcı yeni kart başvurusu yaptığında kartın eline geçmesi için haftalarca beklemek zorunda kalnıyor. Kart şubede basılarak müşteriye hemen teslim edilebiliyor.

Ingenico, parmak iziyle ilaç

suiistimaline son verecek

ÖDEME sistemleri konusunda 125 ülkede faaliyet gösteren Ingenico parmak izi tanıma teknolojisi ile sağlıktaki istismarlara son vermeyi hedefliyor. Ingenico Türkiye Genel Müdürü Alpay Sidal "Geliştirdiğimiz yeni cihaz için Sosyal Güvenlik Kurumu ile görüşmeyi planlıyoruz. Sistemin kabul edilip kayata geçmesi durumunda bu yeni cihaz sayesinde sigortalıların ilaç almak için kendilerine tahsis edilen kartları kullanmaları yeterli olmayacak. Ayrıca, cihaza parmak izlerini de okutarak kimliklerini doğrulatmaları gerekecek. Bu da daha önce birkaç kez gündeme gelen ilaç suiistimalini önleyecek" dedi.

hürriyet ekonomi
 
Üst