1. sevde 7

  sevde 7 Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2011
  Mesajlar:
  1.004
  Beğenilen Mesajlar:
  1.083
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yuvamın huzurlu olduğu heryerde

  istifa

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında sevde 7 tarafından paylaşıldı.

  dini hikayeler, ibretlik hikayeler, hikayeler, rüya, hz. Muhammed(svs), en güzel dini hikayeler burda meleklerim...

  [​IMG]  öyle güzel bir hikaye ki ağlamamak elde değil bu dünya için neler yitirdiğimizi ahiretimizi nasıl kararttığımızı bir kez daha hatırlatıyor bizlere.

  istifa

  Mehmet Akif her sabah namaz için Sultan Ahmet Camii’ne gelir.Her gelişinde de yaşlı bir adamın kendisinden önce gelmiş olduğunu görür.Ne kadar erken gelse bu durum değişmez.Yaşlı adam mutlaka camiye ondan önce gelmiş bulunur.Ancak bu yaşlı nur yüzlü adam hiç durmadan gözyaşı dökmektedir.Bundan sonrasını Mehmet Akif şöyle anlatıyor:

  Bu yaşlı insanın yanına bir gün sokuldum ve niçin durmadan ağladığını sordum ve ona Cenab-ı Hakk’ın rahmetinin enginliğini anlattım.Ama o yine ağlamasına devam etti.Bana: “Derdimi tazeleme,git” dedi.Ben yine ısrar ettim.Çaresiz kaldı ve yine gözyaşları içinde bana şunları anlattı:
  “Ben” dedi ,ikinci Abdülhamid zamanında binbaşıydım.Ailem çok zengindi.Ve ben bir subaydım, kışladan hiç ayrılamıyordum.Ancak bir gün anne ve babamın art arda vefat haberlerini aldım.Ailede benden başka da işlerimiz evirip çevirecek kimse yoktu.Çiftlikler, dükkanlar, mağazalar ortada kalmıştı.Hemen Sadarete bir dilekçe ile müracaat edip istifa etmek istediğimi bildirdim.Sadaretten gelen cevap olumsuzdu.İstifam kabul olunmamıştı.Ben ikinci ardından üçüncü bir müracatta daha bulundum.Ama her defasında aynı cevapla karşılaştım.Bunun üzerine Hünkar’a müracaata karar verdim.Bu kararımı sadarete bildirdim.İsteğim kabul edildi ve mabeyne alındım.Durumumu Hünkar’a vicahi olarak anlattım.Elimden geldiğince mazeretimin meşruluğunu ispata çalıştım.Hünkar istifa talebimden hoşlanmamıştı.Yüz ifadesinden bunu anlamak hiç de zor değildi.İsteksiz bir halde elinin tersiyle işaret etti: “Git, seni istifa ettik” dedi.
  Ben sevinerek huzurdan ayrıldım, eve döndüm.O gece rüya gördüm.Rüyamda Osmanlı ordusu tabur tabur bölük bölük geliyor ve Efendimiz (s.a.v)’e teftiş veriyordu. (Bu ordu idi ki kısa bir müddet sonra bütün cihana karşı kavga verecekti.Ve bu ordunun teftişini bizzat Efendimiz (s.a.v) yapıyordu.) Yanında Dört Büyük Halife olduğu halde Efendimiz (s.a.v) önünden geçen bölük ve taburları teftiş ederken, O’ndan bir adım geride edep ve terbiye içinde, boynu bükük halde Abdülhamid de bulunuyordu.Derken benim tabur geçmeye başladı.Ancak tabur dağınıktı.Başlarında kumanda yoktu.Efendimiz (s.a.v) bunu görünce Abdülhamid Cennet mekana: “Bu birliğin kumandanı nerede?” diye sordu.O da “Talebi üzerine istifa ettirdik.” Cevabını verdi.İşte o zaman Efendimiz (s.a.v), beni bütün bir ömür boyu ağlatan şu sözü söyledi: “Senin istifa ettirdiğini biz de istifa ettirdik.” Söyle, bunu duyduktan sonra ben ağlamayayım da kim ağlasın?
  Ve Mehmet Akif diyor ki:Yaşlı adam ağlamasına, inlemesine devam etti.Derdi çok büyüktü.Sessizce yanından uzaklaştım.Zaten başka yapabileceğim bir şey de yoktu.Zira bu pir-i fani ,tesellisini yine Efendimiz (s.a.v)’den bekliyordu.Kabul edildiği müjdesi gelmeden belli ki inlemesi dinmeyecekti.   
istifa konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İstifa Mektubu Yazma

  İstifa Mektubu Yazma

  partiden istifa dilekçesi örneği parti üyeliğinden istifa dilekçesi örneği parti partiden üyeliğinden Günümüzde iş değiştirme profesyonel iş yaşantısının rutin ve değişmez bir gerçeği olarak yer almaktadır. Eskiden var olan çok uzun yıllar bir şirkette çalışmanın yerini belirli bir şirkette deneyim ve bilgi kazanarak, edinilen bilgi ve deneyimin yeni kültürlere aktarılması almaktadır. Tüm...
 2. istifa etmek

  istifa etmek

  İşinizden istifa ettiğinizi gördüyseniz, iş yaşamınız için yeni girişimlerde bulunacak, fakat istediğinizi elde edemeyeceksiniz demektir. Başkalarının istifa etmesi, kötü haberler alacağınıza işarettir. Rüyada işinizden istifa ettiğinizi gördüyseniz, iş konusunda birtakım yeni girişimlerde bulunacağınız, fakat başarısız olacağınız anlamına gelir.İşinizden istifa ettiğinizi gördüyseniz, bu, iş...
 3. Halis Toprak istifa etti

  Halis Toprak istifa etti

  Halis Toprak, Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanlığından istifa ettiğini duyurdu. Halis Toprak, yazılı açıklamasında, 32 yıldan bu yana sürdürdüğü Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanlığından bugün itibariyle istifa ettiği, Yönetim Kurulu Başkanlığının oğlu Mehmet Toprak tarafından yürütüleceğini bildirildi.
 4. DSP'de sürpriz istifa

  DSP'de sürpriz istifa

  DSP lideri Zeki Sezer, partisinin hafta sonu gerçekleşecek toplantısında istifa etmeyi düşündüğünü açıkladı. Sezer, yerel seçimler sonrası ilk akşam ayrılmayı düşündüğünü söyledi. 29 Mart seçimleri sonrasında partisinin aldığı sonuç üzerine istifayı düşündüğünü belirten Sezer, ancak bunu yetkili kurullarla görüştükten sonra yapmayı planladığını söyledi. Sezer, ''İstifayı örgütlerimize...
 5. Zeki Sezer istifasını açıkladı

  Zeki Sezer istifasını açıkladı

  DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, hafta sonu istifa edeceğini açıkladı. DSP lideri Zeki Sezer, düzenlediği basın toplantısında 'istifa edeceği' yönündeki açıklamalara açıklık getirdi. 29 Mart’ta yaşanan yerel seçim sonrası bir muhasebe yapılması gerekliliğini belirten Sezer, "Biz DSP olarak seçimden sonra yetkili kurullarını toplayarak bu değerlendirmeyi yapan tek partiyiz. Pazar günü Parti...

Sayfayı Paylaş