1. ahueda

  ahueda Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2011
  Mesajlar:
  328
  Beğenilen Mesajlar:
  74
  Ödül Puanları:
  28

  İstiğfar Duası

  Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında ahueda tarafından paylaşıldı.

  Günahlarımızı gönlümüze, kalbimize sirâyet etmiş kir kabûl etsek; tevbe, istiğfarı da bu kirleri temizleyen ilâçlar kabûl edebiliriz. Nasıl bir takım maddî kirler ilâçlarla, sabunlarla temizleniyor, beden ve elbise tertemiz hale getiriliyor. Pişmanlık duyarak yapılan tevbe, istiğfarlar da aynen öyledir. Bu duâlarla kalbimiz ve gönlümüzdeki günah kirlerinden yıkanır, tertemiz hâle geliriz. Dinî hayatımıza yepyeni bir ruh ve azimle devam ederiz. Bu yenilik ve temizleniş bize şevk verir, kuvvet kazandırır. Böylece tevbemizin kabûl olduğunu da anlarız. Bundan dolayıdır ki, Resûl-i Ekrem Efendimiz ashâbına sık sık tevbe, istiğfarla temizlenmeyi tavsiye buyurur, hatta Huzeyfe Radıyallahü anhü’ye: – Yâ Huzeyfe, hani tevbe, istiğfarın? Baksana ben de günde yüz defa tevbe, istiğfarda bulunuyorum, diyerek ashâbını ikâz etmiş olurdu.
  Nitekim Hazret-i Ömer Radıyallahü anhü şöyle demiştir:
  – Biz Resûlüllah’ın bir mecliste iken yüz defa tevbe, istiğfarda bulunup şu duâyı okuduğunu saydığımız olurdu:
  “Rabbiğfir lî ve tüb aleyye. İnneke ente’t-Tevvâbürrahîm.”
  “Ey Rabbim! Beni mağfiret eyle ve benim tevbemi kabûl eyle. Şüphesiz ki sen tevbeleri en çok kabûl eden, en merhametli olansın.”
  Peygamberimizin tavsiye buyurduğu istiğfar duâlarından birine Seyyidü’l-istiğfar adı verilmiştir. Yâni istiğfar duâlarının başta geleni demektir. Bu duâ da şöyledir:


  “Allahümme ente Rabbî, lâ ilâhe illâ ente halâkteni ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve va’dike mesteta’tü. Eûzü bike min şerri mâ sana’tü, ebû’u leke bi-nimetike aleyye. Ve ebû’u bi-zenbî, fağfir lî, fe-innehû lâ yağfiru’z-zünûbe illâ ente. Birahmetike yâ erhame’r-râhimîn...”
  “Allah’ım, sen benim Rabbimsin. Sen varsın, senden başka İlâh yoktur. Beni sen yarattın. Ve ben senin kulunum. Gücüm yettiği kadarıyla ezelde sana verdiğin söz üzerine ve emirlerine uygun bir hayat tarzında sebat edeceğim. İşlediğim günah ve hatalardan dolayı sana sığınıyorum. Bana ikram ettiğin nimetlerini itiraf ve ikrar ediyorum. Günahlarımın da varlığını itiraf ve ikrar ettiğim gibi. Bunca nimetlerine karşı işlediğim bunca günah ve kusurlarımdan dolayı sana iltica ediyorum, beni afvet yâ Rabbî. Hakikat odur ki, günahları başka afveden yoktur, ancak sen varsın. Senin afvın vardır. Senin sonsuz merhamet ve afvına sığınıyorum ey merhametlilerin merhametlisi!”
  Beşeriyet icabı, mâruz kaldığı günahın te’sirinden derin sıkıntıya düşen biri Resûlüllah’a geldi:
  – Helâk oldum yâ Resûlâllah, helâk oldum! diye feryada başladı.
  Ümitsizliğe kapılan adamın günahlarının çokluğu, belki de büyüklüğü böyle bir sıkıntıya düşmesine sebeb olmuştu. Efendimiz ona, “Şu duâyı tekrarla bakayım” buyurdu.
  “Allahümme, mağfiretüke evseu min zünûbî ve rahmetüke ercâ indî min amelî!”
  Bu duâyla şöyle demiş oluyordu:
  “Yâ Rab, senin mağfiretin benim günahımdan büyüktür. O büyük olan rahmetin benim için esastır, kendi kısır amelimden öncedir.”
  Anlaşılıyor ki, kul ne kadar günahkâr da olsa Allah’ın rahmetinden ümid kesmemelidir. Zira Allah’ın rahmeti kulun günahından çok ve geniştir.   
İstiğfar Duası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tevbe, istiğfar duâsı

  Tevbe, istiğfar duâsı

  istiğfar çeşitleri tevbe istiğfar duası istigfar getirmek tevbe duası video getirmek Tevbe, istiğfar duâlarının manası, yaptığımız bütün günahlara pişmanlık duyduğumuzu ifade etmemiz, bundan sonraki hayatımızda bir daha böyle günah ve kusurları işlemeyeceğimize Rabbimize söz vermemizdir. Günah ve kusurlarına pişmanlık duyup, üzüntü ve elem hisseden mü'min, önce şu istiğfar duâsını huşû...
 2. İman Duası

  İman Duası

  İman Duası da paylaşır mısınız acaba rica etsem bu sayfadan arkadaşlar?
 3. Anne Duası

  Anne Duası

  Evleneli 15 yıl olmuştu. Eşi anlayışlı, çocuklarına düşkündü. Biri kız, ikisi erkek, cennet çiçeklerini andıran üç tane çocukları vardı. Mutluydular. Her ne kadar kıt kanaat geçinseler de mutlulukları her şeye katlanmasını kolaylaştırıyordu. Bir gün Rahime Hanım, eşine: "-Oğullarımızı sünnet ettirelim artık, büyüdüler." dedi. Eşi ise buna karşı çıktı. İstiyordu ki, sünnet merasimi,...
 4. sınav duası

  sınav duası

  neden fatiha okunmuş kuru üzümü aç karnına yiyeceğiz
 5. Güzellik Duası

  Güzellik Duası

  güzellik için dua, güzel görünmek için dua, hz yusufun güzellik duası Güzel görünmek ve karşınızda ki kişilere kendinizi sevdirmek için Hz. Yusuf'un güzellik duasını sizler için paylaşıyoruz. Bu duayı her kim düzenli bir şekil de içten okursa yüzüne gelen nur ve güzelliği kısa sürede kendisi de farkedecektir. Allahümmec alni ve nuru Yusuf'a ala vechi femen reani yuhibbuni mehabbeten....
Etiketler:

Sayfayı Paylaş