İstiridye mantarının faydaları nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
İstiridye mantarının faydaları nelerdir ?
İstiridye mantarları binlerce yıldır mutfak ve tıbbi içerik olarak kullanılmıştır.Bir istiridye mantarının karakteristik yelpaze şeklindeki görünümü görsel olarak ilgi çeksede lezzetiylede iddialıdır. İstiridye mantarları, dünyanın hemen hemen her yerinde bulunan bir besindir.Son zamanlarda yapılan araştırmalar, istiridye mantarının sadece fonksiyonel bir gıdadan daha fazlası olduğunu ortaya koymuştur. İstiridye mantarları yüksek miktarda antioksidan içerir. İstiridye mantarları sadece lezzetli değiller, gerçekten de çok sağlıklılar.Ve geniş kapsamlı sağlık faydaları nedeniyle favori mantar olmayı başarmıştır. Bu mantarlar, yetiştirilmesi en kolay, zengin besleyici ve tıbbi destekleyici olarak müthiş bir şöhrete sahiptir. İstiridye mantarları ayrıca, çevresel toksinleri, özellikle hidrokarbon bazlı kirletici maddeleri degrade etme yetenekleri ile ünlüdür.

istiridye mantarı.png

İstiridye mantarı çeşitli besinler ve vitaminler ile yüklüdür. Yağ, kolesterol, gluten, düşük kalori ve sodyum içermez. İstiridye mantarlarında bulunan demir, ete göre yüksektir. İstiridye mantarlarının besinsel faydalarına bir göz attığımızda , burada bazı özellikler dikkat çekiyor: İyi bir protein kaynağı , tiamin, B6 vitamini, folat, demir, magnezyum, çinko ve manganez içeriyor. Anti-inflamatuar özelliklerinin yanı sıra yüksek antioksidan içeriği sayesinde, istiridye mantarları, bazı kanser türlerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabilir. İstiridye mantarının sayısız faydası vardır. Bu faydalar hakkında bilgi edinmek için makalemizi okumaya devam edin...

Sağlık Faydaları

Protein kalitesi neredeyse hayvansal proteinlere eşittir.

Düşük yağ içeriği çoğunlukla doymamış iyi bir üründür.

Ayrıca karbonhidratlar, lif, B1, B2 vitaminleri mineraller, özellikle demir ve antioksidan içerir.

İstiridye mantarı kansere ve yüksek kolesterole karşı aktivite gösterir.

Aşağıdaki alanlarda aktivite göstermiştir: antitümör, bağışıklık yanıtı, anti-inflamatuar, antiviral ve antibiyotik.

İstiridye mantarları kardiyovasküler ve kolesterol kontrol edici yararları ile bilinir

İstiridye mantarları damarları güçlendirmek ve tendonları rahatlatmak için kullanılır.

Kuru İstiridye Mantarları demir bakımından yüksektir.

Kan basıncını düşürmek, kolesterol seviyelerini düşürmek, bağışıklık sistemini uyarmak ve anti-tümör özelliklerine sahip olduğu bulunmuştur. İstiridye Mantarları da iyi bir riboflavin kaynağıdır ve Niasin ve yağ veya kolesterol içermez.

İstiridye mantarı iyi bir D vitamini kaynağıdır. Vücuttaki yetersiz insülin miktarı diyabetle sonuçlanır. İnsülin sekresyonu için kalsiyum gereklidir. D vitamini inflamasyonu azaltmaya ve insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olur. Çalışmalar, D vitamininin hem tip 1 hem de tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. İstiridye mantarı ayrıca bağışıklığı güçlendirir. D vitamini sağlıklı hücreleri çoğaltmaya yardımcı olur ve grip ve soğuk algınlığı gibi otoimmün koşulları korur. Ayrıca aşırı veya uzun süreli enflamatuar yanıtları önler. Enflamasyon, otoimmün bozukluklar ve romatoid artrit, multipl skleroz, irritabl barsak sendromu, yüksek tansiyon ve sindirim problemleri gibi kronik hastalıkların sebebidir.İstiridye mantarları, bağışıklık sistemini güçlendirici aktivite yoluyla hem doğrudan hem de dolaylı antiviral etkiler uygulayabilir.

Yüksek lifli ve faydalı protein içeriği, düşük yağlı içerikli mantarlarla birlikte, diyabetle doğal mücadele etmek isteyen bireyler için ideal bir besin haline getirmektedir.Bazı ön araştırmalar, istiridye mantarlarının kanserle mücadele özelliklerine sahip olabileceğini göstermektedir. İstiridye mantarları önemli düzeyde çinko, demir, potasyum, kalsiyum, fosfor, C vitamini, folik asit, niasin ve B-1 ve B-2 vitaminleri içerir. İstiridye mantarı tüketiminin beyin sağlığı üzerinde önemli bir etkisi olabilir, nörodejeneratif hastalıklar ve bunama riskinizi de düşürebilir.Özellikle belirli vitaminler ve mineraller, beyin sağlığı söz konusu olduğunda önemlidir. İstiridye mantarları, Alzheimer hastalığına karşıda koruma sağlamaktadır.

Kardiyovasküler koşulları iyileştirmek için istiridye mantarı tüketin.Trigliseritlerin ve kolesterol düzeylerinin dengelenmesinin yanı sıra, B3 vitamini, kalp hastalığına yol açabilecek arterlerin sertleşmesi olan aterosklerozun azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca, dolaşımdaki iyileşme ile birlikte histamin üretimini ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.Çalışmalar, bakırın enerji, ruh hali, odaklanma gibi beyin işlevleri üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir.Bakır eksikliği, yorgunluk, düşük metabolik aktivite, zayıf duygudurum ve konsantrasyonda problem ile sonuçlanır. Bakır ayrıca ayrıca yaşlanma, nörodejeneratif hastalıklar ve kanser sürecini yavaşlatır.İstiridye mantarları iyi bir bakır kaynağıdır.

Kandaki yetersiz oksijen miktarı, düşük alyuvar hücre üretimi ve kan kaybı Anemi'nin nedenleridir. Vitamin B2 anemiyi önlemeye yardımcı olur. Vitamin B2 kırmızı kan hücreleri ve steroid hormon sentezi üretimi için hayati önem taşımaktadır. Vücuttaki oksijenin taşınmasında yardımcı olur ve ayrıca demiri harekete geçirir. Düşük B2 vitamini olan kişiler, orak hücre anemisine sahiptir. İstiridye mantarları iyi bir demir kaynağıdır.B vitamini, karbonhidratı enerji üretmek için yakıt olarak kullanılan glikoza dönüştürür. B vitamini vücudu sentezler ve proteinleri ve yağları metabolize eder. B5 vitamini, kasları, dokuları ve organları yeniden yapılandırmaya yardımcı olur. Vitamin B5 optimum metabolizma seviyesini sürdürmeye yardımcı olur.

D vitamini, fosfor ve kalsiyum diş sağlığını oluşturmaya ve korumaya yardımcı olur. Daha önce belirttiğimiz gibi istiridye mantarı iyi bir D vitamini kaynağııdır. Diş sağlığınızı korur ve dişlerinizi güçlendirir. Nörotransmitter fonksiyonları, olumlu bir ruh halini sürdürmek için yeterli miktarda demire bağlıdır. Ayrıca dopamin, serotonin ve diğerleri gibi hormon dengesine de bağlıdır. Bu nedenle demir eksikliği, kötü uykuya, kötü ruh haline, motivasyon eksikliğine ve düşük enerji düzeyine yol açar. İstiridye mantarı tüketerek ruh sağlığınızı koruyabilirsiniz. Diğer mantarlar gibi, istiridye mantarları sağlıklı bir diyetin önemli bir öğesi olabilir . Besin değeri nedeniyle, diyet, diyabet, gut ve hipertansiyondan muzdarip insanlar tüketmelidir.Sindirilemeyen lif içeriği yüksek olduğundan, kolon kanseri riskini azaltır.

Muhteşem bir lezzet, besin öğesi ve şaşırtıcı derecede uzun bir sağlık faydaları listesi ile istiridye mantarını tüketmenizi öneriyoruz.Düşük kalorili ve yağsız ve kolesterol içermeyen mantarla kilo sağlıklı verebilirsiniz.İstiridye mantarları, kolesterol seviyelerini düşürerek kardiyovasküler rahatsızlık riskini azaltabilen lovastatin açısından zengindir. İstiridye mantarları ayrıca bağışıklık destekleyici özelliklere sahiptir. İstiridye mantarları ayrıca kansızlığı önlemeye yardımcı olan B2 vitamini içerir. İstiridye mantarları , lif bakımından zengin oldukları için kabızlığı tedavi edebilir. İstiridye mantarlarında bulunan niasin, vücuttaki karbonhidratları, yağları ve proteinleri metabolize etmeye yardımcı olur.İstiridye mantarları, karaciğer toksinlerinden kurtulmaya yardımcı olur. İstiridye mantarını çorbalarda, makarnalarda salatalarda sandiviçlerde kullanabilirsiniz.

istiridye mantarı zararlıları
istiridye mantarı protein değeri
istiridye mantarının pişirilmesi
istiridye mantarı zehirler mi
istiridye mantarı yan etkileri
fırında istiridye mantar yemekleri
istiridye mantarı yetiştiriciliği
istiridye mantarı nasıl yetiştirilir

İstiridye mantarıyla geçen yıl tanıştım. Eşim getirmişti görüntü itibari ile çok güzel tadıda tıpkı görüntüsü gibi muhteşem. İlk başta yemeye teraddüt ettim ama tadınca çok hoşuma gitti. Tavukla birlikte muhteşem bir lezzet sunuyor. Faydalarıda azımsanmayacak kadar çok. Arkadaşlar ben istiridye mantarını şöyle yapıyorum. Öncelikle tavuk gögüsünü doğruyorum iyice yıkadıktan sonra bir tencere alıp 15 dakika pişiriyorum sonra suyunu süzüp bir kaba alıyorum. Başka bir tencerede yağımı yakıyorum içine doğranmış sivri biber kuru soğan atıp karıştırıyorum iyice kızardıktan sonra tavuklarımı tencereye alıyorum tavuklarda biraz kızardıktan sonra üzerine istiridye mantarlarını ilave ediyorum. Üzerine tane karabiber ve pul biber ilave edip kapağını kapıyorum. Kısık ateşte suyunu çekene kadar pişiriyorum. Dileyen domateste ilave edebilir .

İstiridye mantarını bende çok severim. Tadı diğer mantarlardan farklı ve daha lezzetli. Genelde bol soğanlı ve domatesli tüketmeyi seviyorum. Eşimede tavuklusunu yapıyorum. İstiridye mantarının sağlığımız açısından bir çok faydası var. İstiridye mantarının üretimini de gördüm. Karanlık ve nemli bir ortamda siyah poşetlerin içinde gelişiyorlar. O kadar büyüleyici bir atmosferki. Şekil itibariylede çok cezbedici istiridye mantarı. Faydalarını okuduktan sonra daha sık tüketeceğimi belirtmek isterim.

Geri