1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  İstişare Şekli

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Kimlerle İstişare Edilir İstişare Şekli


  Merhaba Melek'ler, bu yazımızda kimlere iştişare edilir ve iştişare şekilleri hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri konu alıyor ve iştişare hakkında misafirlerimizin ve siz üyelerimizin sorusunu yanıtlıyoruz.

  [​IMG]

  Nihaî karar yetki ve sorumluluğunu taşıyan kişi veya kişiler, en doğru kararı verebilmek için yapacakları istişarenin şeklini genellikle meselenin tesir sahasına göre belirler.

  Eğer ortada topluluğun tamamını ilgilendiren bir durum varsa ilgili herkesin görüşü alınabilir. Hz. Peygamber s.a.v., Uhud öncesinde Medine’de kalıp savunma savaşı yapmak, yahut Medine dışına çıkıp müşrikleri karşılamak alternatiflerini ordunun tamamıyla istişare etmiştir.

  Böyle durumlarda çokluğu sebebiyle toplumun tamamının görüşünü almak mümkün değilse, o toplumu oluşturan birimlerin temsilcileriyle de görüşülebilir.

  İstişare, topluluğun tamamıyla değil, konunun ehli olan bir veya birkaç kişiyle de yapılabilir.

  Efendimiz s.a.v., Hendek Savaşı sırasında Yahudilerle ittifak halinde olan Gatafanlılarla anlaşmak ve onları bu ittifaktan vazgeçirmek için Ensar’ın büyüklerinden Sa’d b. Muaz ve Sa’d b. Ubade ile istişare etmiştir.

  İstişare, bu iş için özellikle oluşturulmuş bir heyet varsa, heyet üyelerinin bir araya gelmesiyle yapılabildiği gibi, karar sorumluluğu taşıyanların en doğru kararı almak üzere ilgili ve ehil kişilerle farklı zamanlarda tek tek görüşmesi suretiyle de yapılabilir.

  Şekil usulleri maksat değil, maksadın gerçekleşmesi içindir. Toplanmak, özellikle bir mekan ve gündem belirlemek güzeldir, faydalıdır ama sadece bunları yerine getirmekle hayırlı bir istişare yapılmış olmaz.  Kimlerle İstişare Edilir?

  İstişare herkesle değil, görüşülmesi gereken meselede ehil olanlarla yapılır. Ayrıca herkes hizmet veya cemaat adına istişare isteme hakkına sahip değildir. Bu hususta izinli olanlar özellikle alt komisyon gibi çalışacak istişare heyetlerine katılan kişilerde belli bazı nitelikleri gözetmek zorundadır. Buna göre, kendileriyle istişare edilecek kimselerin:

  • İstişareye konu olan meselede bilgi, ehliyet ve tecrübe sahibi,
  • Akıllı, ferasetli, mantığı ve muha,kemesi sağlam,
  • Takva sahibi, müstakim, salih ve güvenilir,
  • Halim, sabırlı ve nezaketli
  • İçinde bulunduğu hizmet veya hareketin gereğine ve önemine samimiyetle inanmış,
  • Cimrilik, korkaklık, hırs, kibir, öfke gibi zaaflardan azade olmalarına dikkat edilmelidir.

  semerkand dergisi
   
İstişare Şekli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. istişare

  istişare

  İşlerini iyi niyetli ve ehil kimselere danışarak yapmak aldanmamaya, sağlam ve doğru tesbite, dünya ve ahiret huzuruna, Danışmak emanete, biriyle istişare yapmak ona bir emanet vermeye, kendisine danışıldığını görmek emanet bırakılmasına, İstişareden (daanışma ve akıl sormadan) kaçınmak insanların tamamına kötü zan beslemeye, pişmanlık ve zarar görmeye, Danışman (müşavir) emin ve güvenilir...
 2. Şekli

  Şekli

  Madde 4 - Toplu iş sözleşmesi yazılı olarak yapılmadıkça geçerli değildir.
 3. İstişare nedir ?

  İstişare nedir ?

  namaz istişare nedir, ne demektir, anlamını merak ediyorsanız bu bilgiler tam size göre arkadaşlarım. Bende merak ederek bu bilgilere ulaştım sizlerlede paylaşayım istedim. Herhangi bir konuda doğruya ulaşmak veya yaklaşmak için bir başkasinin görüşüne başvurma Müşavere, şivar, meşvure, meşvere, meşüre, istişare, danişip işaret ve görüş almak anlamina geldiği gibi, müşavere ve işaret ari...
 4. İstişare ne demek nasıl İstişare yapılır

  İstişare ne demek nasıl İstişare yapılır

  İstişare nedir İstişare nasıl yapılır Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda Semerkand Dergisinde yer alan Müslümanın Ortak Aklı İSTİŞARE yazısını, biz de bu sayfamızda sizlerle paylaşmak istedik :) Sevk ve idare sorumluluğu, doğru tespitler yapmayı, doğru çözümler üretmeyi, doğru kararlar almayı gerektirir. Fakat insan her zaman her şeyin doğrusunu bilemeyebilir. Beşerdir şaşar,...
 5. İstişare nedir

  İstişare nedir

  İstişare nedir İstişare ne demek bilen var mı? Kızlar öncelikle hepinize merhaba diyor ve İstişare nedir merak ediyorum siz İstişarenin ne olduğunu biliyorsanız bu konuda bana da cevap verin lütfen

Sayfayı Paylaş