İşyeri İçin Doğum Raporu ve Doğum Parası Nasıl Alınır?

TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
İşyeri İçin Doğum Raporu ve Doğum Parası Nasıl Alınır?
doğum raporu nasıl alınır
doğum raporu
Sevgili melekler, çalışan anne adaylarının merak ettikleri konulardan biri olan doğum raporunun nasıl alınacağı ile ilgili bilgileri sizler için araştırdık. Doğum iznine nezaman çıkılır , nezaman işyerine dönülür, doğum yapıldığında nerden ve ne şekilde hem doğum hemde raporlu olduğu sürelerin parasını alınır, sade anlaşılır bir dille sizlerle paylaşıyoruz....


Doğum raporu normal gebeliklerde doğumdan 8 hafta önce alınır. Çoğul gebeliklerde ise doğumdan 10 hafta önce alınır. Doğumdan sonrada normal şartlarda aynı şekilde 8 hafta normal gebeliklerde 10 haftada çoğul gebeliklerde doğum izni vardır yani bu süreler için SGK'la anlaşmalı bir hastaneden rapor alınır.

İlk alınan rapor açık rapordur ve raporun aslı saklanır fotokopisi işyeri personel bölümüne verilir. Doğumdan sonrada 56.gün rapor kapatılır. Kapatılan raporun da fotokopisi işverinin personel servisine verilir. Bu raporlar internet üzerinden SGK'na bildirilir.

Raporda belirtilen işe başlama tarihinde de raporların aslıyla çalışan SGK'na gider rapor parasını almak için işlemlerini yaptırır. Bu işlemler bittikten sonra çalışan herhangi bir PTT şubesinden doğum parası ve raporlu olduğu günlerin parasını alır.
 
Üst