Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  İşyeri stresinize çözüm!

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Hayatımızın bir diğer yüzü olmuş stres adeta... Stressiz bir hayat elbette yok denilecek kadar zordur. Ama stresinizi yönetmekte sizin elinizdedir Melek'ler:) İş yeri stresinizi iyi yönetmek elinizde! Böylece stresi olumlu yönde kullanabilirsiniz.

  < Konu Resmi..>


  1- Derin bir veya üç nefes alın. Çoğu ofis çalışanı haftada ortalama 52 saat çalışıyor. Yapılacaklar listesiyle meşgulken kendinden geçiyor ve nefes almayı unutuyor. Stres kaynağı olan şeylere bakışınızı değiştirin, bir süre gözlerinizi kapatın ve derin birkaç nefes alın.


  2- Harika ol. İşe ışıltılı gözlerle geldiğiniz ilk günü hatırlıyor musunuz? Sizi ileriye taşıyacak, yeniden eski günlerdeki gibi hissetmenizi sağlayacak şekilde motive olun. Orada olmanızın şart olduğunu, sizin değerli olduğunuzu ve işinizden keyif aldığınızı düşünün. İşteki değerinizi yeniden fark ederek harika hissedin.

  3- İşe ara verin. İşiniz tüm enerjinizi emiyor gibi mi geliyor? Bunun için üzülmenize gerek yok. Araştırmacılar komik bir video izledikten veya sevdiği bir müziği dinledikten sonra problem çözenlerin daha yaratıcı olduğunu görmüş. Bu kişilerin ayrıca, daha az hata yaptıkları da tespit edilmiş. Ayrıca, bol kahkahanın da anlık stres giderici olduğunu gösteriyor.

  4- Gününüzü düzenleyin. Bazen iş yerinizde yeşille içiçe olmak rahatlatıcı olabilir. Araştırmalara göre yeşil ofislerin çalışanları daha mutlu. Ofisi doğaya bakan, bitki yetiştirilebilen iş yerleri çalışanları çok mutlu ediyor. İş yerininizi yetiştirdiğiniz bitki veya çiçeklerle düzenleyin. Bu bitkilere günde 20 dakikanızı ayırmak sizi sakinleştirir, canlandırır ve daha verimli kılar. Bunu yapamıyorsanız masanıza doğa fotoğrafları koyabilirsiniz.

  5- Acil işlerinizi ertelemeyin. Bazı işleri yapabileceğiniz halde ertelemek kendinize daha az güvenmenize ve işi şansa bırakmanıza neden oluyor.Bir şeyi başaracağınıza inanıyorsanız yapabilirsiniz, inanmıyorsanız belki haklısınız.

  6- Kendinizi hızlandırın. Çalışanlar tarafından Pazartesi en çok korkulan gün, ama Salı en stresli gün olarak niteleniyor. Stres altındayken insanlar işi yavaşlatır, hastalanır veya yapılacakları erteler. Bu kişinin üstündeki yükü artırmaktan başka işe yaramaz. Ofis dedikoduları veya uzun öğle yemeklerinizi tekrar gözden geçirin ve kendinizi hızlandırın.

  7- Sürekli ofiste çalışmak motivasyonunuzu düşürebilir. Arada sırada iş seyahatlerine çıkın, toplantılarınızı dışarıda yapın. Yılda birkaç kez ufak seyahatler yapmak işe olan bağlılığınızı artırır.

  8- İş dışındaki zamanınızı eğlenerek ve keyifli geçirin. Yeni şeyler öğrenin, yeni arkadaşlar edinin. Her gün stresli bir işiniz olsa bile arkadaşlarınızla geçirdiğiniz farklı ve eğlenceli zamanlar sizi rahatlatır, stresinizi azaltır.

  9- Yapılması gereken çoklu görevleri minimumda tutun. Fazla ve farklı sorumluluklar üstlenmek hata yapmanıza neden olur ve stresinizi yükseltir. farklı dallarda yarım kalan işlerimiz varsa ve aklımıza takılıyorsa diğer alanlarda başarılı olmayız. Öncelikle iş listemizi iyi not etmeli ve yapılanları, yarım işleri bu listeden işaretleyerek takip etmeliyiz.

  10- İstenmeyen durgunluğun nedeni arkadaşlarla anlık yazışmalar. Bu yazışmalar işin akışını bozarak çalışanın motivasyonunun bozulmasına, başkarının kaygı ve streslerine ortak olmasına neden olabilir.

  11- Öğle yemeğinizi için ne kadar zaman harcıyorsunuz? Eğer bu arada banka, kuru temizleme veya sağlık sorunlarınız için harcıyorsanız döndükten sonraki projenize yeniden odaklanmanız zor olabilir. Bu arayı dinlenerek, açık havada biraz dolaşarak, arkadaşlarınızla dışarı çıkıp rahatlayarak geçirmaniz stresinizi azaltır.

  12- Hafta sonunuzu iyi değerlendirin. İyi bir hafta sonu geçirmek Pazartesi gününe daha rahat ve verimli başlamanızı sağlar. İş dışında birşeyler düşünmenizi sağlayacak müze ziyaretleri, aşçılık kurları veya müzik aleti kurslarına gidip stres atabilirsiniz.

  13- Zamanınızın çoğunu endişelenerek geçirmeyin. Endişelenmek kişiye yarardan çok zarar getirir. Günde 30 dakika endişelendiğiniz şeyler üzerine düşünün ama bunları programınıza dahil ederek çözüme kavuşturun. Tüm sorunlarınızı ve çözümlerini bir yere not edin. Günde sadece 30 dakika endişelenerek diğer zamanınızı stressiz geçirebilirsiniz.


   
İşyeri stresinize çözüm! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İşyerinde stresle baş etme yolları

  İşyerinde stresle baş etme yolları

  Akşam yorgunluklarını engellemek için yağsız et, balık ya da tavuktan oluşan yüksek proteinli bir öğle yemeği yiyin (balık, et, tavuk, salata). Gün sonunda rahatlamak ve ruh halinizi düzeltmek için karbonhidrat bakımından zengin bir akşam yemeği yiyin (makarna, bakliyat, sebze, salata). Hazım sisteminizin hareketlenmesi için lifli beslenmeyi deneyin. İş yükünüzü azaltın. Yapmanız gereken...
 2. İşyerinde stres menopoz getiriyor

  İşyerinde stres menopoz getiriyor

  Çalışma saatleri uzun olan ve stresli işlerde çalışan kadınların menopoza ortalama bir yaş erken girdiği belirlendi. Fransa'daki Versailles Üniversitesi'nin 50 yaşın üzerindeki 1500 kadın üzerinde yaptığı araştırmada, haftalık çalışma saatleri 48 saatin üzerinde olan ve iş yerinde stres yaşayan kadınların doğurgan dönemlerinin daha erken sona erdiği bulundu. Bu kadınların, ortalama menopoz...
 3. Strese Ekspres Çözüm

  Strese Ekspres Çözüm

  Strese Ekspres Çözüm Sabahları beş dakika Gülümseyerek:) beyninizi uyarın. Gülmek hem bedeniniz, hem de ruhunuz için etkili bir ilaçtır. Gerildiğinizi hissettiğiniz anda bir kahkaha atın. Bu sizi daha mutlu etmekle kalmaz, aynı zamanda endorfin seviyenizi yükselterek bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Entelektüel performanızını artırması da cabası. Toplantıdan önce 10 dakika Vücudunuza...
 4. İşyerindeki Stres Kalbe Zararlı

  İşyerindeki Stres Kalbe Zararlı

  Zalim bir patrona veya kaba iş arkadaşlarına mı sahipsiniz? Eğer cevabınız "Evet" ise sağlınız tehlikede. İşlerinde "hakaretlere maruz kalmak", "arkadan bıçaklamak" veya "küçümsenmek" çalışanların moral ve motivasyonunu olumsuz etkiler. İşyerlerinde gerginliğin giderek tırmanması, çağımızın en yaygın hastalıklarından olan stresi de tetikler. Sonuç olarak...
 5. Stres ve Anksiyete Tedavisinde Kesin Çözüm

  Stres ve Anksiyete Tedavisinde Kesin Çözüm

  Anksiyete Tedavisi Bitkisel Çözümler Anksiyete Bozukluğu Tedavisi İçin Bitkisel Öneriler Stres ve anksiyete gibi rahatsızlıklardan kurtulmanızı sağlayacak bitkisel çözümler şöyle melekler; Sarı papatya: Sinir sisteminin düzgün işlemesine yardımcı olan sarı papatya güçlü bir kas gevşeticidir. İçerdiği sakinleştirici etki ile anksiyete ve stres gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Oğul otu:...

Sayfayı Paylaş