İşyerinizde 1 Sigortalı başlatsanız dahi SGK İnternet Şifresi alınacaktır.

handanca

handanca

Daimi Üye
Üye
İşyerinizde 1 Sigortalı başlatsanız dahi SGK İnternet Şifresi alınacaktır.
sgk internet şifresi için gerekli evraklar sgk şifre değiştirme internet şifre formu evraklari başvuru formu
Arkadaşlar bildiğiniz gibi 2006/Kasım ayından itibaren 2 ve üzeri sigortalı çalıştıran işverenlerin sigortalı bildirimini e-sigorta ile bağlı olduğumuz SGK 'na bildiriyorduk.

Yeni uygulama ile SGK'ya internet ortamında e-bildirge yollayıp işlem yapabilmemiz için 1 tek işçinin çalışması bile yeterli olacaktır. Eski uygulama tamamen kalktığı gibi uymayanlarada İdari Para Cezası uygulanacaktır.

Buna göre 2009/Ekim ayına ilişkin düzenlenecek olan aylık prim ve hizmet belgesinden başlanılarak, tüm resmi ve özel sektör işverenleri, çalıştırılan sigortalı sayısı üzerinden durulmaksızın, cari aylara ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerini e-Sigorta kanalıyla göndermekle zorunlu tutulmuşlardır.

Bu uygulamaya 2009/Ekim ayına ilişkin olarak düzenlenecek olan aylık prim ve hizmet belgesinden başlanılarak, tüm resmi veya özel sektör işverenleri, cari aylara ilişkin asıl, ek ve iptal nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerini Kuruma, e-Sigorta kanalıyla gönderecek olup, söz konusu belgeler Kuruma yasal süresi içinde kağıt ortamında verilse dahi (iptal nitelikteki aylık prim ve hizmet belgeleri hariç), uygulamayı yapmayan işverenler hakkında , 5510 sayılı Kanunun 102’nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi uyarınca idari para cezası uygulanacaktır.


 
Üst