1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  İtalyan Mafyası Krizden Etkilenmedi

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  İtalya’da turizm ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren 270 bin esnaf, sanatkar ve şirketi bünyesinde barındıran oluşum Confesercenti Derneği tarafından hazırlanıp yayımlanan raporda, 2008’deki iş hacmi rakamları tüm İtalyan şirketlerini geçen İtalyan mafyasının "büyük bir holding" olduğu belirtildi.
  İş hacmi 130 milyar Euro’ya yaklaşan İtalyan mafyasının, diğer şirketlere oranla uluslararası mali ve ekonomik krize pek az maruz kaldığına işaret edilen raporda, krizin mafyayı daha da tehlikeli duruma getirdiği ifade edildi. Raporda mafyanın 72 milyar Euro’ya varan net kár ettiği de belirtildi.

  Krizden yarar sağlar

  Confesercenti Başkanı Marco Venturi, raporun açıklanması sırasındaki konuşmasında, "Mafya, pozisyonunu sağlamlaştırmak için şirketlerin bu zaafiyetinden ve ekonomik belirsizliklerden yararlanabilir" uyarısında bulundu. Mafyanın elinde büyük bir mali kapasite bulunduğunu da vurgulayan Venturi, bunun da türlü yöntemlerle krizden yarar sağlamasına olanak sağlayacağını kaydetti. İtalya’daki patronların önde gelen örgütü Confindustria, geçen yıl eylül ayında mafyaya bayrak açmış ve mafyaya para ödeyen üyelerini ihraç etme kararı almıştı.

  Gelir kaynakları neler

  Mafyanın en önemli gelir kaynakları kalemleri arasında, uyuşturucu kaçakçılığı (59 milyar Euro), şantaj (9 milyar Euro), tefecilik (12.6 milyar Euro) başta geliyor.

  Bunu, 5.8 milyar Euro ile silah kaçakçılığı, 1.2 milyar Euro’yla kaçakçılık ve 6 milyon Euro ile de fuhuş gelirleri izliyor.

  Gözcü 1000 Euro alıyor

  İtalyan bütçesinin yüzde 6’sının Mafya’nın elinde olduğu belirtiliyor. Bir "Mafya Babası"nın ortalama aylığı 40 bin Euro. Bölge sorumluları ise 10 bin Euro, yardımcıları 7.500 Euro. Kiralık katiller öldürdüğü adam başına 25 bin Euro, normal Mafya üyesi çalışanı 1500 -2000 Euro. En küçük üye olarak bilinen kollayıcılar ise 1000 Euro maaş elde etmekteler.

  Elveda haraç hareketi

  İtalya’da günde 250 milyon Euro’luk ’Pizzo’ denen mafya haracının krizle birlikte daha da artmasından korkuluyor. ’Addiopizzo’ (elveda haraç) adlı gençlik hareketi dükkan vitrinlerine uyarı yazıları yapıştırarak mafyayla savaşıyor.

  İtalyan mafyasında 4 büyük holding var

  İtalyan mafyası, 4 büyük holdinge ayrılmış bulunuyor. Bu büyük "holdingler" de kesin bir hiyerarşik örgütlenmeye sahip olan, birbirlerinden bağımsız küçük ve orta ölçekli işletmelere" ayrılıyor. 4 büyük mafya holding şöyle sıralanıyor:

  Sicilya Mafyası (Cosa Nostra)

  Napoli Mafyası (la Camorra)

  Kalabriya Mafyası (la ’Ndrangheta)

  Puglia Mafyası (La Sacra Corona Unita).
   
İtalyan Mafyası Krizden Etkilenmedi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İtalya

  İtalya

  İtalya Coğrafi Verileri Konum: Güney Avrupa, Akdeniz kıyısında yarımadada, kuzeydoğu Tunus'ta yer almaktadır. Coğrafi konumu: 42 50 Kuzey enlemi, 12 50 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Avrupa Yüzölçümü: 301,230 km² Sınırları: toplam: 1,932.2 km sınır komşuları: Avusturya 430 km, Fransa 488 km, Holy See (Vatican City) 3.2 km, San Marino 39 km, Slovenya 232 km, İsviçre 740 km Sahil şeridi:...
 2. Forum Mafyası

  Forum Mafyası

  A : Mesaj hazır mı? B : Hazır.. rep hazır mı? A : Hazır.. mesajı görelim B : Olmaz önce repi görelim A : Repin yarısı şimdi yarısı iş bittikten sonra A : Adamların bölümüme girmişler B : Senin adamların da bölümümde konu açmışlar A : Hakaret ve flooda rasladım Bekir! bir daha olmasın mekanımda B : Eksi reple şaka olmaz Nazmi abi.. şeytan doldurur A : Bu son mesajım.. bu işleri bırakacağım...
 3. Organ mafyası Türkiye'de mi?

  Organ mafyası Türkiye'de mi?

  Kocaeli'nde tüyleri ürperten organ hırsızlığı iddialarına en yetkili ağızdan açıklama geldi. İşte bu konudaki en açık yanıt; Türkiye Organ Nakli Koordinatörler Kurulu Başkanlığı’na yeniden getirilen Op. Dr. Ata Bozoklar, organ mafyası ile ilgili hikáyelerin şehir efsanesi olduğunu söyledi. Dr. Bozoklar, İspanya’daki Organ Nakli Koordinatörleri toplantısında da bu konunun gündeme geldiğini...
 4. Forum mafyası:)

  Forum mafyası:)

  . A : Mesaj hazır mı? B : Hazır.. konu hazır mı? A : Hazır.. mesajı görelim B : Olmaz önce konuyu görelim A : yarısı şimdi yarısı iş bittikten sonra A : Adamların bölümüme girmişler B : Senin adamların da bölümümde konu açmışlar A : Hakaret ve flooda rasladım Bekir! bir daha olmasın mekanımda B : Eksi reple şaka olmaz Nazmi abi.. şeytan doldurur A : Bu son mesajım.. bu işleri...
 5. Ekonomik kriz, İtalyan parlamenterleri de vurdu

  Ekonomik kriz, İtalyan parlamenterleri de vurdu

  İtalya Temsilciler Meclisi ve Senato’daki kafe ve yemekhanelerde fiyatları yüksek bulan parlamenterlerden bazıları evlerinden kumanya getirmeye başladı. Bunun üzerine Meclis Komisyonu fiyatlarda yüzde 20’lik indirim yaptı. İktidardaki bazı parlamenterler ise "Fiyatlar zaten düşüktü. Devleti daha fazla zarara sokmaya ne gerek vardı" diye eleştiri getirdi. Yılbaşında yapılan ihaleyi...

Sayfayı Paylaş