İTO'da 'imzasız mektup' tartışması

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
İTO'da 'imzasız mektup' tartışması
İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) meclis toplantısında, içinde odanın davalık olduğu CNR Fuarcılık'ın da bulunduğu Dünya Ticaret Merkezi konusu tartışıldı.
İTO Meclis Üyesi Hacı Demir, Dünya Ticaret Merkezi yönetimiyle ilgili iddialar olduğunu hatırlatarak, "Bu iddiaları, Dünya Ticaret Merkezini yöneten arkadaşlarımın yanıtlamalarını istiyorum. Genel müdürün sosyal hayatına ilişkin söylentiler var. Bunun aldığı maaşla izah edilemeyeceği... Genel müdürün istifa ve görevden neden ayrıldığının izah edilmesi, parayla ilgili yetkilendirmeye bir açıklık getirilmesi lazım" şeklinde konuştu.
İlhan Erem ise, Dünya Ticaret Merkezinin yapılışından bugüne kadar gelen birçok hata ve yanlış olduğunu iddia ederek, "Oda zarara sokulmuş. Yönetimin bunları size anlatması lazım. Bu işin aslını öğrenmeniz" dedi.

'Aşkın ücretini bilmeyiz'

Meclis üyelerinin eleştirinin ardından söz alan İTO Başkan Vekili İbrahim Çağlar, ortada imzasız bir mektup olduğunu, eskiden de bu tür mektuplar geldiğini, ancak bunları dikkate almadıklarını belirterek, "İmzasız bir mektup üzerinden yola çıkarak bir üyemizi hiçbir zaman lekelemedik" dedi.
Çağlar, şunları kaydetti:
"Yetki verdiğiniz her konuda yönetime hesap soruyorsunuz. Bugüne kadar hep cevap verdik. Bu mektup bize geldi. Denetim Kurulu da çalışmasını yapıyor. Yönetim olarak tavsiye kararımızı bildirdik. Gerekirse müfettiş talep etmemizin doğru olacağını belirttik. Neymiş sosyal hayatı, genel müdürün duygusal ilişkileri, aldığı ücretle karşılanmıyormuş. Aşkın ücretini biz mi belirliyoruz, yoksa çamur mu atıyoruz? Usulsüzlük görülmüştür. Yönetim bu kişinin istifasını istemiştir. Ama duygusal ilişki, özel hayatı konusunda bir denetim yapacağını sanmıyorum. Çek olayı ise tamamen yanlış ve iftiradır."

'Kavgayla anılıyoruz'

İTO Meclis Üyesi Nurettin Taşpınar ise, "İTO, ne çekiyorsa iştiraklerinden çekiyor. İTO, düne kadar basında yaptıklarıyla yer alıyordu, sizin yönetimden bu yana kavgalarıyla çıkıyor. Bunlar doğru şeyler değil" dedi.
Başkanı Muharrem Keçeli, İTO Yönetim Kurulu olarak, Ermeni meselesiyle ilgili bir araştırma yaptırıp, bu kitabın ABD ve ilgili yerlere ulaşmasını sağlamaları gerektiğini kaydetti.

İTO: Türkiye anahtar olacak

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Güney Kore'nin Başkenti Seul'de gerçekleştirilen Dünya Bilgi Forumu'na katıldı. Yalçıntaş, dünyanın önde gelen işadamı, politikacı ve bilim adamlarına, "Türkiye'nin Asya ve AB arasında oynadığı stratejik rolü" anlattı.
Türkiye'nin, Doğu'nun ruh dünyasına sahip olduğu kadar, Batı'nın da yaşam ve gelecek idealine bağlı bir ülke olduğunu söyleyen Yalçıntaş, "Bana göre Türkiye, Asya ile Avrupa arasındaki ekonomik ilişkilerin yakınlaştırılmasında anahtar bir rol üstlenebilecektir" diye konuştu.

Milliyet

Geri