Etiketler:
 1. NuRoVSkİ

  NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.006
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankaradan bı adet meleğim:)

  ıyı bı uyku için 5 önerı

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında NuRoVSkİ tarafından paylaşıldı.

  İşte, iyi uyuyamama nedenleriniz ve iyi uyuma önerileri...

  Sindirim Bozuklukları Hastalıkları

  Yatma vakti süt ve bisküviler iyi bir seçenek olabilir. Bu yumuşatıcı yöntemler birkaç kalori daha fazla alınmasına neden olabilir. Oprah, akşam 8’den sonra yememek gerektiğini belirtiyor, bunun kilo vermede de etkili olduğunu ifade ediyor. Siz diyet divası olmasanız bile, geç yemek asla iyi bir fikir değildir. Amerikan Uyku Akademisine göre, eğer yatmadan önce çok fazla yerseniz gece uykunuz boyunca sindirim devam eder. Diğer taraftan REM uykusu sırasında devam eden sindirim reflü gibi ciddi sorunlara neden olabilir.
  Uyku boyunca sindirim mide asitlerinin yemek borusuna doğru geri kaçmasına, yanma, tıkanma ve öksürüğe neden olabilir.


  Tedavi: Yatma saatinizden 2-3 saat önce çok fazla yemek ya da atıştırmalık yemeyin. Bu durum kaçınılmazsa, yatmadan önce yiyeceğiniz tüm yemeklerinizin hafif olmasına dikkat edin. Reflü nedeniyle burundan boğazınıza bir sıkıntı varsa, ilaç kullanmanız gerekebilir.

  Yatak Odasındaki Işık Düzeni

  Herkes yatak odasını tahrik edecek şekilde düzenlemeyi sever. Bu düzenlemenin size kıvılcım verecek kadar olduğunuzdan emin olun. Teknolojik aletlerin aşkınızı öldürmesine izin vermeyin. Her ev ortalama bir elektromanyetik parazitlerle doludur, bunlar her elektrikli alet tarafından üretilir. Quantum fiziği teorisine göre, havamız elektrikle yüklüdür ve uyku sorunlarına neden olur. İster teknoloji bağımlısı ister ortalama bir müşteri olun, uyuduğunuz yerde TV, radyo, CD player, telsiz telefon, GSM hatta bir bilgisayar, yazıcı, tarayıcı ve faks gibi aletler bulundurmayın.
  Bu tür elektrikli araçlar - özellikle TV ve Bilgisayar ekranı- açıkken ve kapandıktan sonra bile yüksek elektromanyetik enerji yayarlar. Siz de havadaki elektronik dalgalar üzerinize yapışır.


  Tedavi: Elektrikli aletlerinizi kapatın. Yatak odanızda hiç elektrikli alet olmaması en iyisidir. Olması gerekiyorsa, TV ve bilgisayarınızın üzerini bir şeyle örterek elektromanyetik parazitlerin havada olmasını azaltabilirsiniz. Bunun yanı sıra çiçeksiz bitkiler de elektromanyetiği tutar. Dijital saatler yüksek miktarda EMI (Elektromanyetik enerji yayar) ve başınızın yanından uzak tutmalısınız. Dijital saatinizi odanın sizden uzak bir köşesine koyun ya da dijital olmayan bir saat kullanın.

  Midenizin Üzerine mi Yatıyorsunuz?

  Uyurken içinizdeki çocuğu ortaya çıkarın. Araştırmalara göre, en iyi uyuma pozisyonu sırt üstü yatış ya da anne karnındaki gibi kıvrılma pozisyonudur. Her iki durumda da vücudunuz dinlenir, organlarınız rahat çalışır. Her iki yatış da omurganızın ve vücudunuzun düzgün olmasını sağlar. Eğer yüzü koyun yatmayı tercih ediyorsanız, sağlığınızı olumsuz etkileyecek rahatsızlıklara davetiye çıkarıyorsunuz demektir. Siz yüzlerce saat harika uyurken, narin yüzünüz yastığınızın üzerinde kalacak. Bu durum kırışıklıkların artmasına, yüzünüzün sarkmasına ve yumuşamasına, boynunuzda oluşacak travmadan, omurga ve bel ağrısından bile söz etmiyoruz.

  Tedavi: Uyku pozisyonunuzu değiştirin. Bu şekilde yatmaya çalıştığınızda midenizin olduğu yere sizi rahatsız edecek ufak top gibi bir şey yerleştirebilirsiniz.Bu eski alışkanlıklarınızı bırakmanızı ve otomatik olarak yeni pozisyona uymanızı sağlar.

  Kandaki Kortizol Seviyesinin Yükselmesi

  Aşırı kilonun uyku azlığı ile ilgili olduğu yapılan araştırmalarda tespit edildi. Bu aşırı uyumanın zayıflamanıza yardımcı olacağı anlamı taşımaz. Buna göre eğer yeterince uyuyamıyorsanız, stres faktörleriniz ve hormonal sisteminiz gözden geçirilmeli. Kortizol gibi stres hormonunuzu artıran bir durum olabilir. Kandaki kortizol hormonunun yükselmesi olumsuzdur. Stres hormonunun yükselmesi iştahı da artırır, özellikle şekerli ve karbonhidratlı gıdalar yemek istersiniz. Bu durum bel çevresinin kalınlaşmasına da neden olabilir. Bunu yeterince kontrol edemezseniz, diyabet ve enfeksiyon hastalığına yakalanabilirsiniz. Araştırmalara göre kan basıncının yükselmesi ve kortizon seviyesi arasında bir korelasyon olduğu saptanmıştır.

  Tedavi: Uyku zamanınızı sıklaştırın. Uygun bir saatte yatağınıza gidin ve alarmdan korkmuyorsanız saatinizi sabaha ayarlayın. Vücudunuzun en zinde olduğu saatte kalkın. Hormonlarınız uykuda olduğunuzu görecek ve kilonuz normale dönecek.

  Uyku Apnesi, Huzursuz Bacak Sendromu, Periyodik Kol ve Bacak Hareketi

  İnsanlar uyku sorunlarının hayatlarının bir parçası olduğunu sanabilir ve bu nedenle doktoruyla bunları paylaşmaz. Ancak bu tür rahatsızlıkların tıbbi tedavileri vardır ve uykunuz düzenlenebilir. Horlama sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Büyük bir sorunun işareti olabilir. Uyku Araştırmaları Vakfı’na göre, uyku apnesi akciğerlerdeki hava akışının zaman zaman engellendiğini gösterebilir. Çoğu zaman boğazdan güçlükle soluk alıp verme durumu saatte 50 kez tekrarlıyorsa uyku apnesinden şüphelenilir. Horlama ve nefes almada zorluk sorunun belirtileridir. Obezite, sigara, alkol ya da hipertiroid, birinin sırtında uyuma, hava kaynaklı anahtar faktörlerdir.Uyku apnesi tehlikeli olabilir, böyle bir şüpheniz varsa doktor ile görüşün.

  Huzursuz bacak sendromu; bacak kaslarınızın ve dizlerinizin derinlerinde garip ve huzursuz edici hisler duymanızdır, özellikle geceleri sürekli bir yerden bir yere hareket ettirerek rahatlamak istersiniz. Hasta bacak spazmı nedeniyle bacağınız refleks olarak hareket ettirebilir ya da tekmeleme tarzı hareketler yapma gereği hissedebilir, kişi rahat bir gece uykusu çekemez.
  Periyodik kol ve bacak hareketi sorunu; Spazm nedeniyle kişi bacak ve kolarını yüzlerce kez hareket ettirmek ister ve sürekli uyanır. Uykuda yatak örtüsünün toplanmış olması, uyku sırasında refleks olarak tekmeleme ve sıçrama, gece boyunca kaç kez uyandığının farkında olmama gibi belirtiler gözlenebilir.


  Tedavi: Eğer bu uyku bozukluklarından herhangi birinin sizde olduğundan şüpheleniyorsanız bunlar mümkün olduğu kadar kısa sürede doktorunuzla paylaşın. Size rahat bir uyku çemkenizi sağlayacak öneriler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verecektir.

   
ıyı bı uyku için 5 önerı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. iyi Hafıza için Uyku Şart....

  iyi Hafıza için Uyku Şart....

  Yeterli uyku alınmaması kişinin bellek, dil becerisi ile bilişsel fonksiyonların işlevlerini bozuyor. Yeterli uyku alınmaması durumunda kişinin bellek, dil becerisi ile bilişsel fonksiyonların işlevlerinde bozulma meydana geldiği bildirildi.. İstanbul'daki özel bir hastanede görev yapan Nöroloji Uzmanı Dr. Ferda Korkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tıp adamlarının uykuyla ilgili henüz...
 2. İyi Bir Uyku İçin

  İyi Bir Uyku İçin

  Bazen uyuruz ama sabah kalktığımızda hala kendimizi dinlenememiş yorgun hissederiz... Sabahları zinde ve dinlenerek kalkmak iyi bir uyku çekmek için neler yapmak gerekir işte cevabı melekler :tik: 1. Mutlaka her gün aynı saatte uyanın, gerekirse saatinizi kurun 2. Gündüz vakti olabildiğince aydınlık ortamlarda bulunun, ve eğer çalışmıyorsanız kendinizi eve kapatmayın gün içinde mutlaka...
 3. Kaliteli Bir Uyku İçin...

  Kaliteli Bir Uyku İçin...

  Kaliteli Bir Uyku İçin Bunları Yapın Dr. Mehmet Öz, uykusuzluğu ortadan kaldırmak için yapmanız gerekenleri sıralıyor. İşte uykusuzluğun çözümü. Kaliteli bir uyku, insomniadan (uyuyamama hastalığı) kaçınmanın en iyi yoludur. Her gece aynı saatte yatmak ve her sabah aynı saatlerde uyanmak gerçekten çok önemlidir. Ayrıca, bir uyku öncesi rutini oluşturmak beyninizi yatma vaktine...
 4. Uyku İçin Hangi Duayı Okumalıyız?

  Uyku İçin Hangi Duayı Okumalıyız?

  bu konu uyku için okunması gereken dualara yer vermektedir. Hepimizin arasıra rahat bir şekil de uykuya geçemediğimiz olmuştur. Eğer uykunuz bir türlü gelmiyorsa ve bir an önce uyumak istiyorsanız sizlere uyku için okunacak dua ve anlamını paylaşıyoruz. “Allahumme ğarati’n-nücûmü ve hedeetil uyûnu, ve ente Hayyün Kayyûmün lâ-te’hüzüke sinetün ve lâ nevmün, yâ Hayyü yâ Kayyûmü ehdi leyli...
 5. Uyku nasıl kaçırılır ?

  Uyku nasıl kaçırılır ?

  Uyku insanın dinlendiren en iyi ilaçtır.İyi bir uyku güne zinde uyandırır ve kişi enerjik olur.Bir çoğumuz uykumuzun gelmesi için ilaçlar kullanır .Uykunun gelmesi için çeşitli yöntemlere başvurur.Bazıları da uykunun kaçması için çareler arar.Özellikle sınav hazırlığı yapan öğrenciler,ödev yetiştirmek zorunda olanlar,uzun yolda araç kullanacaklar gibi.Peki uyku nasıl kaçırılır ? Tüm...

Sayfayı Paylaş