Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  İyi Bir Evlilik İçin 9 Öneriyi Dikkate Alın

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Evlenip yuva kurmak herkesin hayalidir... Ama iyi bir evlilik yapmak günümüz şartlarında çok zor siz bu zoru başarmak ve iyi bir evlilik yapmak isterseniz bu 9 öneriyi dikkate alın :tik:
  Hayat şartları güçleşip çocuklar dünyaya geldikçe, eşler üzerindeki sorumluluk ve baskı da artıyor. Bu da evlilik üzerinde olumsuz etkilere sebep oluyor.

  Günümüz şartlarında hayat az zamanda çok şey yapmayı gerektiriyor. Evinize, çocuklarınıza, kedinize, köpeğinize, sağlığınıza iyi bakmanız, işinizi başarılı bir şekilde devam ettirmeniz, yeterince para kazanmanız ve de iyi görünümünüze dikkat etmeniz gerekiyor. Tüm bu hızlı tempo ve yapılması gereken şeylerin yoğunluğu içerisinde eşinizle iletişimi kaybetmeniz ise çok kolay. Çoğu zaman kendi sorunlarınızla başa çıkmakla o kadar meşgul oluyorsunuz ki, onu kendi kendine yetecek, kendine bakabilen bir yetişkin olarak görüyorsunuz sadece. Bu düşünce, enerjinizi harcayacağınız alanlardan birini ortadan kaldırdığından, kendinizi rahatlamış hissediyorsunuz.

  Gerçek şu ki, eşiniz ‘yapılması gereken şeyler’ listesindeki maddelerden biri değil. O, hayatınızı paylaştığınız, ilişkinizi besleyen kişi. Bu nedenle yoğun ve türlü sıkıntıyla geçen hayatınızda evliliğinizi korumak ve beslemek için bazı şeylere dikkat etmekte fayda var.

  1. Ortak amaç ve hayalleriniz hakkında konuşmak için zaman yaratın. Bunu bir buluşma değil, toplantı olarak adlandırın. Çünkü vakit darlığı çekerken, buluşmaları takvimden çıkarmak ve unutmak daha kolaydır. Oysa toplantılar sadece ertelenir.
  2. Evlilik bir ortaklıksa, yaşam boyu sürdüreceğinizi düşenerek bu ortaklığa girdiniz. Çocuk sahibi olduğunuzda ve onların küçüklüklerinde, belki ilişkinizi beslemek için yeterince zaman ya da enerjiniz olmayacak ama unutmayın sizin de zamanınız gelecek.
  3. Eşinizle dürüst ve doğrudan iletişim kurun ve aranıza meşguliyetlerin girmesine izin vermeyecek ölçüde sık olarak konuşmaya çalışın, bu e-posta, ya da telefonda olsa bile.
  4. Televizyonu ortadan kaldırın. Şaka yapmıyoruz. Çoğu kimse işten eve geldiğinde televizyonun karşına çöküp kalıyor. Pek çok çift, televizyonu aradan çıkardıkça, dikkatlerini eşlerine verdiklerini belirtiyorlar. Ne de olsa, iyice yorulup çocukları yatırdıktan sonra, aptal bir televizyon programının karşısında oturmak, eşinizle iletişim kurmaya çalışmaktan daha kolay. Oysa televizyon gibi dikkat dağıtan unsurları ortadan kaldırdıkça evliliğinizin tomurcuklandığını ve yakaladığınız sakin anları eşinizle daha çok paylaşmaya başladığını göreceksiniz.
  5. Eğer eşinizle paylaştığınız bir hobiniz ya da ilgi alanınız varsa, çok daha şanslısınız. Yoksa, ortak bir hobi ya da ilgi alanı edinmeye bakın. Daha sonra sözleşerek birlikte bu alanda bir şeyler yapın.
  6. Eşinizle ilk tanıştığınızda hissettiğiniz duyguları kendinize hatırlatın. Hayatınıza giren bu yeni ve heyecan verici kişi hakkındaki ilk heyecanınızı ve mutluluğunuzu ev kirasını öderken, ya da çamaşır gibi monoton ev işlerini yaparken hatırlamaya çalışın.
  7. Hoşgörü, güzel sanatların bir dalı gibidir, bunu öğrenin. Eşinize olumsuz yaklaşıp direkt eleştirmeye başlamaktansa, bu olumsuzluklar üzere onunla tatlı bir şekilde konuşmaya çalışın.
  8. Hiçbir aile mükemmel değildir ve her ailede sorun yaşanır. Belki işler sizin ailenizde daha zor olabilir: Eşinizin ailesiyle yaşıyor, ailede birinin bir hastalığıyla cebelleşiyor, borç ödemeye çalışıyor, ya da işinizi yeni kaybetmiş olabilirsiniz. İşte esas bu zor zamanlarda eşinizle birlikte zorluklara göğüs gerip, güçlenirsiniz. Birbirinizi suçlamaya başlamak ve birbirinize nazik olmak yerine haklı çıkmaya çalışmak gibi, zor zamanlarda iyice su yüzüne çıkabilen durumlara karşı ise hazırlıklı olun, bunların önüne geçmeye çalışın.
  9. Eşinizle birbirinizi çocuklarınızın önünde takdir edip onaylayın. “Bakın babanız ne kadar güzel bir kahvaltı hazırlamış bize.”, ya da “Bu akşam eve erken gelmen ne kadar da iyi oldu, hep beraber yemek yiyebileceğiz. Biliyorum ki bu aralar çok meşgul olduğun için bunu yapmak kolay olmadı.” gibi sözler hem eşinizin kendini iyi hissetmesini, hem de çocuklarınızın hoşgörülü bir ortamda yetişmelerini sağlar.


   
 2. orkide

  orkide Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.624
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  bende anlayamadım neresi
  . Televizyonu ortadan kaldırın. Şaka yapmıyoruz. Çoğu kimse işten eve geldiğinde televizyonun karşına çöküp kalıyor. Pek çok çift, televizyonu aradan çıkardıkça, dikkatlerini eşlerine verdiklerini belirtiyorlar. Ne de olsa, iyice yorulup çocukları yatırdıktan sonra, aptal bir televizyon programının karşısında oturmak, eşinizle iletişim kurmaya çalışmaktan daha kolay. Oysa televizyon gibi dikkat dağıtan unsurları ortadan kaldırdıkça evliliğinizin tomurcuklandığını ve yakaladığınız sakin anları eşinizle daha çok paylaşmaya başladığını göreceksiniz.:DD:
   
İyi Bir Evlilik İçin 9 Öneriyi Dikkate Alın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evliliği yaşatan 9 altın kural

  Evliliği yaşatan 9 altın kural

  1. Öncelikle bireyin yetiştiği aileden duygusal olarak kopması önemlidir. Bu onlardan ayrı bir kimlik geliştirebilmesi yani kendi kararlarını kendinin alabilmesi, sorumluluk üstlenebilmesi ve risk alabilmesi gibi birçok süreci içerir. Tek başına olmaktan çift olmaya geçiş aynı zamanda rol konusunda bir değişimi içerir. 2. Sağlıklı bir evlilik ilişkisi için Ben yerine Biz demeyi öğrenebilmek...
 2. Mutlu evlilik için öneriler...

  Mutlu evlilik için öneriler...

  Uzmanlar, evlilikte ´´sevmek ve sevilmenin tek başına yeterli olmadığını´´, atılacak minik adımlarla bu duyguların ifade edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. ABD´de evli çiftler üzerinde yapılan bir araştırmada eşlerin birbirlerinin ellerini tutmasının sinirlerin fark edilir bir şekilde gevşemesine sebep olduğu ve eşin eli tutulduğunda, duyguların daha rahat ortaya çıktığı görülmüş....
 3. iyi bir evlilik için psikolojik önlemler

  iyi bir evlilik için psikolojik önlemler

  iyi bir evlilik için Psikologlar araştırmalarında bozulan evliliklere neden olan etkenler üzerinde dururken, iyi evliliklerin özelliklerine bakmayı ihmal etmişlerdir. Psikolog Judith Wallerstein, en az dokuz yıldır evli olan 50 çiftin evliliklerine bakarak bu açığı kapamaya kara vermiştir. İyi Evlilik: Aşk Neden ve Nasıl Devam Eder? Adlı kitabında, dokuz önemli psikolojikten söz etmektedir....
 4. İnce bir gelin olmanız için yedi altın anahtar

  İnce bir gelin olmanız için yedi altın anahtar

  Eğer istediğiniz gelinliği fazla kilolarınız nedeniyle giyemeyeceğinizi düşünüyorsanız, sakın üzülmeyin! Biraz çaba ile sağlıklı ve ince bir gelin olabilmeniz mümkün. İlkbaharın gelmesi ve hava sıcaklıklarının artması ile birlikte düğün sezonu da yaklaşıyor. Masal gibi bir düğünden sizi alıkoyacak tek faktörün, istediğiniz gelinliği giyememek olduğunu düşünüyorsanız umutsuzluğa kapılmayın....
 5. Bu maddeleri dikkate alın!!

  Bu maddeleri dikkate alın!!

  Bu maddeleri ister kağıda ister aklınızın bir köşesine yazın.:) 1- Aklını kullan. 2- İyice tanımadan hiçbir insana bağlanma. 3- Bitmemiş ilişkilerin üzerine ilişki kurma. Acı çeken sen olursun. 4- İyice soruşturup diğer insanların da haklı olabileceğini düşün. 5- Seni takmayanı sen hiç takma, konuşmayanla asla konuşma. 6- Güvenmediğin biriyle asla çıkma. 7- Yalanını...

Sayfayı Paylaş