1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  iyi bir koca isteyenlerr

  Konu, 'Tavsiye Al' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  inatçı koca

  Bir dediğinizi iki etmeyen kocanız olsun ister misiniz?bu sadece 4 adımla mümkün..

  Sorunlar evlendikten sonra aynı evde yaşamaya başladığında başladı değil mi? Ortalıkta gezinen çıkarılıp fırlatılmış çoraplar, internette bitmeyen surf seansları, sürekli evde toplaşıp maç izleyen arkadaşlar. İşte kocanızı eğitmenin püf noktaları...

  Bunaldınız mı?.. Ne yapacağınızı, bu kaostan nasıl çıkacağınızı bilemez halde iseniz biri bir çözüm yolu buldu.

  • Evin orasına burasına dağılmış kirli çamaşırlardan... Bir omlet uğruna muharebe alanına çevrilmiş mutfak manzaralarından... Randevu yerine sanki Yemen'den geliyormuşçasına geç kalmalardan...

  • Anahtardan dosyaya, tıraş losyonundan cep telefonuna kadar ne kaybedilse, sizi sorumlu tutan tavırlardan... Uzun lafın kısası, tertipten, düzenden nasibini almamış, dağınık, aklı bir karış havada kocanızdan yorulup, sıkılıp, usandıysanız...

  İmdadına yetişen kitap
  • Kitabın yazarı, ABD'li gazeteci Amy Sutherland, ne bir ilişki uzmanı ne de evlilik danışmanı. Kendisinin, “Savsak kocanızı nasıl hayallerinizdeki ideal eşe dönüştürürsünüz?” tarzında, bir çeşit Güzin Abla haline geliş macerası hem komik hem ilginç.

  • Amy'nin 12 yıllık evlilik geçmişlerine rağmen hâlâ âşık olduğu kocası Scott, pek çok hemcinsi gibi unutkan, dalgın, ihmalkâr, her yere geç kalmayı seven, kararsız ve değişken bir mizaca sahipti.

  • Amy de kimi zaman homurdanarak, bağırıp azarlayarak kendince bir yol tutturdu. Ancak bütün bu serzenişleri işe yaramadı. Evlilik danışmanı da derdine çare olmadı.

  Tam umudunu kesmişken
  • Meseleyi çözmekten umudunu kesen Amy'nin hayatı ve erkeklere bakış açısı, konuyla son derece alakasız bir proje sayesinde değişti. O dönemde egzotik hayvan eğitmenleri hakkında yazması gereken bir kitap vardı. Bu nedenle hayvanların yaşadıkları değişimi anlamak amacıyla Kaliforniya'ya gidip gelmeye başladı. Bu eğitimler sonucunda, sırtlanlar bir emirle tek ayakları üzerinde dönüşler yapıyor, pumalar tırnaklarını kestirmek için pençelerini uzatıyor, denizaslanları burunlarının ucunda top oynatıyor, babunlar kaykay kullanıyordu.

  • Amy uzun eğitim süreçlerini izlerken, kafasında sihirli bir ampul yandı. Yırtıcı, egzotik yaratıklar bütün bu imkânsız hareketleri, davranış biçimlerini yapabiliyorlarsa; bu tekniklerin, evdeki bambaşka bir tür üzerinde de olumlu sonuçlar verebileceğini düşündü. Acı ama gerçek... Bu farklı tür, inatçı ama sevimli kocası Scott'tan başkası değildi.

  Koca eğitiminin temel kuralları

  • Olumlu davranışı takdir ettiğinizi belli edin. Kirli sepetine bir tek çorap bile atsa teşekkür edin.

  • Hoşunuza giden bir şey yaptığında bir öpücükle, sevdiği bir yemekle, vs. ödüllendirin.

  • Unutmayın! Tepkinin iyisi de kötüsü de davranışı körükler.

  • Hoşunuza gitmeyen tavırları sabırla görmezden gelin.

  • Sakın boşu boşuna dırdır etmeyin! İşe yaramaz. Azarlamak, bağırmak sadece erkeğin sıkıcı huylarını müzminleştirmeye yarar.

  • Etrafa atılmış kirli çamaşır sadece kirli çamaşırdır. Kişisel olarak algılamayın!

  • Kocanızı sizden çok farklı, bambaşka bir tür gibi kabullenin. Böylece objektif olabilirsiniz.

  • Hatayı kendinizde de arayın. İşe yaramayan stratejileri değiştirin.

  • İlgisini başka yöne çekin. Örneğin, mutfakta dolaşmaması için salona cips ve bira hazırlayın.

  Ders 1: Yaklaştır

  • Amy'nin egzotik hayvan eğitmenlerinden öğrendiği temel ders, beğendiği davranışı ödüllendirmek, beğenmediğini ise görmezden gelmekti. Dırdır etmek, azarlamak söz konusu değildi.

  • Kaliforniya'dan Maine'deki sıcak ama dağınık yuvalarına döndüğünde, Amy, Scott'a tamamen farklı davranmaya başladı.

  • Örneğin, Scott çamaşır sepetine kirli tişört mü attı, hemen teşekkür etti. İkinci kirli çamaşır için öpücükle ödüllendirdi. Bu arada yatak odasının yerinde duran kirli yığınının üstünden, tek bir ters laf bile etmeden usulca geçip gitti.

  • Zamanla fark etti ki Scott, Amy tarafından takdir edilmenin aaafini çıkarırken etraftaki kirli yığınları da küçülmeye başladı. Bu yöntemin adı 'yaklaştırma'ydı

  Ders 2: Sabret
  • Eğitmenin beğenmediği davranışlara en ufak bir tepki vermemesinin adı ise 'en az güçlendirici sendrom'. Zira pozitif ya da negatif herhangi bir tepki, davranışı körüklemekten başka bir işe yaramaz.

  • Oysa hiçbir tepki verilmediğinde, o davranış biçimi zamanla yok oluyordu. İşte bu nedenle Amy kendini çok zor tutsa da hoşuna gitmeyen tavırlara kayıtsız kalmaya karar verdi.

  Ders 3: İmkânsız kıl
  • Uyguladığı üçüncü teknik 'uyuşmaz davranış' kavramıydı. Bu yöntem, dikkati başka bir noktaya çekerek, istenmeyen davranışın yapılmasını engellemeye, mümkünse imkânsız kılmaya yönelikti.

  • Amy bu tekniği kendisi yemek pişirirken Scott'ı mutfaktan uzak tutabilmek için kullandı. Ayağının altında dolaşmaması için salonun uzak bir köşesine bir çanak cips ve salsa sos koydu, parlak fikri tabii ki işe yaradı.

  Ders 4: Kişisel alma
  • Dördüncü kural ise hataları asla kişisel olarak ele almamaktı. Eskiden Scott'ın münasebetsiz tavırlarını hakaret gibi ya da değer görmediğinin işareti olarak algılayan Amy, buna da son verdi.

  • Eğitmenlerin mottosunu benimsedi: 'Hata hiçbir zaman hayvanda değildir.' Böylece kendi tepkilerini ve yanlışlarını da tahlil etmeyi öğrendi. Scott'ın kimi içgüdüsel tavırlarının köklü ve değişmez olduğunu kabullendi.

  • Artık eskiye oranla, sivri uçları biraz daha yontulmuş bir kocası ve daha hoşnut olduğu bir evliliği vardı. Üstelik bu durumu anlayan kocası, üzerinde böyle bir teknik uygulanmasından hiç gocunmadığı gibi, taktiği kapıp Amy üzerinde denemeye başlamıştı.

   
 2. esra

  esra Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  18 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.163
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  TOKAT
  Cevap: iyi bir koca isteyenlerr
  Paylaşımın için teşekkürlerr dersimizi aldıkk:) ama bacımm benim herif felsefecii hiç bi yaklaşım sökmüyor ona o beni ele alıyorr bu şekildee:)
   
 3. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL
  Cevap: iyi bir koca isteyenlerr
  ohyandanayy kıyamam sana canımsın yha al benden de okadar benimkide disiplinli kuralcının tekii:Dsağol yorumun içinnnn
   
 4. nejlaeskisehir

  nejlaeskisehir Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Nisan 2009
  Mesajlar:
  450
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: iyi bir koca isteyenlerr

  ben aslında insanların olduğu gibi olması taraftarıyım ama benim isteklerim topluma ve eşime uymadığı için bana mantıklı geldi deneyip sonuçları sizinle paylaşıcam melekler
  teşekkürler
   
 5. aptalaşık

  aptalaşık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  158
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: iyi bir koca isteyenlerr ahhhh bu erkekleri egitmek zorrr

   
 6. »| HeRCai |«

  »| HeRCai |« Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.944
  Beğenilen Mesajlar:
  20
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  [ne önemi varki ?] ツ
  Cevap: iyi bir koca isteyenlerr

  paylasim icin tskler canim :)
   
 7. juju

  juju Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2009
  Mesajlar:
  4.692
  Beğenilen Mesajlar:
  213
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  aslında sadece kocalar icin degil evde pis olanlar için bile yapılabilir paylaşımın için tşkler
   
 8. ESİNN

  ESİNN Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  35
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  hep kadınlar bişeyler yapmak zornda kalıyor :S
   
iyi bir koca isteyenlerr konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Örnek bir karı koca diyaloğu...

  Örnek bir karı koca diyaloğu...

  karı koca hikayeleri Aşağıdaki yazı, yeni evlenmiş bir çiftin arasında geçen bir söyleşiyi konu edinmektedir. Zevkle okuyacağınızı umuyoruz. İşte Hz. Ali'yi (a.s) örnek almaya çalışan Ali beyle, Hz. Fâtıma'yı (s.a) kendisine örnek edinmeye çalışan Fatıma hanımın, müşterek hayatlarının ilk saatlerinde gerçekleştirdikleri söyleşi: Ali: Fatıma hanım, müsaadenizle size bazı hususları...
 2. koca bir neden

  koca bir neden

  neden hep insanlar neden neden , neden cevapsız sorular hep neden??? Tam her şey güzel derken neden yine başa dönmeler?? Neden insanlar başkalarını yönetir neden kendi istekleri başkalarının sözleri üzerine göz ardı edilir? Neden insan zevklerinden vazgeçer ? Neden insan denemekten korkar? Neden insan başkalarının ağzına bakar? Neden insan mantık ve duygu arasında kalır? Neden insan nefret...
 3. Kısa boylu erkekler daha iyi koca oluyormuş

  Kısa boylu erkekler daha iyi koca oluyormuş

  *Uzun boylu erkekleri 'karşı konulmaz' bulan kadınlar, evlilik söz konusu olunca kısaları seçiyor. Araştırmalara göre, kısa boylu erkekler daha güvenilir oluyor. *İngiltere'nin ünlü gazetelerinden Daily Mail'de çıkan bir habere göre, kadınlar kendilerinden kısa boylu erkeklerle evlenmeyi tercih ediyor. *'Mükemmel erkek' denince akla uzun boylu, esmer ve yakışıklı tipler gelmesine rağmen,...
 4. iyi koca isteyenler

  iyi koca isteyenler

  İyi koca olmak hiçte zor değil...Önemli olan bu yazıyı adamlara okutmak..Gerisi gelir inşallah:) özel günlerimizi hatırlasan -evlilik yıldönümünden önce "hadi seç şurdan hediyeni,şimdi benim aldığımı beğenmezsin"demesen -kapı kolarının ve mobilya kenarlarının dilek ağacı olmadığını anlayıp,kıyafetlerini asmasan -çoraplarını attığın yerlerden kokularını takip ederek bulmasam...
 5. Koca bir yara ....

  Koca bir yara ....

  Bir yara bir ömrü her gün nasıl kanatır... Sen yarammışsın ve ben o yarayla yaşamışım yıllarca... Önemsiz olacağı düşünülüp kaçılan bir söz bir tek cümle sonradan ne kadar acı verebiliyormuş... Ben her gün işte böyle can acısıyla gözlerimi açıyorum,gecelere kadarda yaramı sarmaya çalışıyorum... Meğer ben seni, ne kadar içime saklamışım, bilmeden yıllarca böyle yaşamışım... Hep...

Sayfayı Paylaş