Etiketler:
 1. ESDE

  ESDE Hamiş Melek

  Kayıt:
  9 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  710
  Beğenilen Mesajlar:
  204
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  FRANSA

  İyi Bir Okur Olmak İçin...

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında ESDE tarafından paylaşıldı.

  okur, okumak, kitap, yunus emre, anahtar konularini okumaktasiniz
  Merhaba Melekler,

  Okumak ve bunu hayata aktarmakta en büyük maksat hiç şüphesiz insanın kendini bilmesidir. Yunus Emre, bu gerçeği bir şiirinde şöyle dile getirmektedir: “İlim ilim bilmektir, / İlim kendin bilmektir. / Sen kendini bilmezsin, / Ya nice okumaktır.” Peki, iyi bir okur olmak için neler yapmak lazım? İşte size iyi bir okuma yapmanın püf noktaları…

  [​IMG]  “Okuyup yazanla okumayanlar arasındaki fark, ölülerle diriler arasındaki fark kadardır” der Aristo. Büyük mütefekkir Cemil Meriç ise okumayı, "iki ruh arasında âşıkane bir mülâkat" olarak tanımlar. Ona göre kitap, "meçhule açılan bir kapı"dır. "Okuma ise içimizdeki meçhul âlemin kapılarını açan bir anahtar"dır.

  Okumak mükemmel insan olmanın en önemli etkenidir. Çünkü insan bu dünyaya “ilimle mükemmelliği yakalamak için” gelmiştir. Kültürümüz okumanın gayesini “kendini bilmek” olarak yorumlar. Buna bir anlamda mükemmel insan olmak diyebiliriz.

  Yaşadığımız çağda insanlık büyük bir değişim ve dönüşümle yüz yüzedir. Bu büyük dönüşümün adı bilgi çağıdır. Bilgi çağını yakalamak, ancak onun zihniyet dünyasına açılmakla mümkün olur. Bilgi toplumu olabilmenin yolu ilim zihniyeti ve "kitap şuuru"na sahip medeniyetle açılabilir.

  Kitap konusunda iyi bir eğitim görmeyen toplumların, rastgele kitap seçmeleri ve ellerine aldıkları her kitap karşısında mutlak teslimiyet duygusuna kapılmaları kaçınılmazdır. Aşırı, düzensiz ve gereksiz okumalar, hafızayı ve düşünce terazisini bozduğu gibi, kişiyi yaşadığı toplumdan da koparır.

  Okumak insanoğlu için hayatını idame ettirmek gayesiyle yeme ve içme ihtiyacından sonra gelen ikinci sırada ciddi bir ihtiyaçtır. İnsan bu yanını ihmal ettiği sürece kendini çok eksik hissedecektir.  Amacı belli okuma

  Bugün topyekûn olarak milletimizin okuma serüvenine bir göz gezdirdiğimizde okumadığımız ve okumadığımızın utandırıcı neticeleriyle karşı karşıya kalıyoruz.

  Büyük medeniyetler kurmuş toplumların tarihlerini incelediğimizde o toplumun en hayati damarlarından birini kitabın oluşturduğunu görürüz. Bunun için kitapsız bir toplumun kendi benliğiyle var olabileceğine ve hayatiyetini istikrarlı bir biçimde devam ettirebileceğine ihtimal yoktur.

  Kitap okumanın da kendine has özellikleri vardır. O adeta nazlı bir gelin gibi herkese sırlarını açmaz. Bu açıdan kitapla dost olmanın yolları mutlaka keşfedilmelidir. Çünkü gerçek kitaplar sırlarını ancak dostlarına açarlar. "Her kitap tılsımlı bir saray. Kapıları her gelene açılmaz" diyen Cemil Meriç, bir gerçeğe dikkat çekmektedir.

  İnsan ancak ilim tahsil ederek mükemmel hâle gelebileceğine göre ilim öğrenmekten başka çaresi yoktur. Descartes, “Okumadan edindiğim biricik fayda bilgisizliğimi daha iyi görmek olmuştur” der. Okurken amacın tespit edilmesi ve doğru bir yöntemin uygulanması insana birçok şeyler kazandırır. Çünkü insanın hayatta sahip olduğu en değerli hazinelerden biri zamandır. Fakat insanların büyük çoğunluğu bu hazineden yeterince yararlanamamaktadır. Okunan kitapları artırmak ve bu hususta zamandan yararlanmanın yolu doğru okuma biçimini geliştirmek ve aynı zamanda okunan eserlerin sayısını ikiye üçe katlamaktır.

  Hayatımızda yaptığımız her işte bilinçli olmak o işi başarmak için en önemli etkendir. Anadolu tabiri ile "Saldım çayıra Mevla kayıra" anlayışıyla rastgele yapılan bir çalışma hiç fayda vermez. Çünkü amacı belli olmayan okumayı bekleyen en büyük tehlike okuduğu metne kendini verememektir. Böylece çok az zaman harcanarak yapılabilecek bir iş için çok uzun zaman harcanır. Dikkat tam yoğunlaşmadığı için de okunan metin doğru olarak anlaşılmaz. Oysa okuyucu okuma amacını belirleyerek buna uygun okuma tekniklerini yerinde kullanırsa okuma hem daha kısa sürede, hem de daha iyi anlaşılacaktır.


  Kitap okumanın nasılı ve niçini

  Yukarıdan beri anlatılanları hafızamızda tutarak kitap okumanın nasılı ve niçini hakkında birkaç soru sorup cevabını beraber arayalım isterseniz:

  · Niçin kitap okumalıyız?

  · Kitap okumak insana neler kazandırır?

  · Okumak bir ihtiyaç mı, yoksa boş zaman geçirme aracı mı?

  · Kitap okumanın farklı yolları var mı?

  · Kitap bizim neyimiz olur?

  · Kitap okumaya ne kadar vakit ayırabiliyoruz?

  · Okumada gaye ve vasıta ne olmalıdır?

  · Okuma zevkini nasıl geliştirebiliriz?

  · Hangi kitapları okumalıyız?

  · Okuma tekniklerini biliyor muyuz?

  · Kitap seçerken nelere dikkat etmeliyiz?


  Bu soruları uzatabiliriz. Önemli olan herkesin bu tür soruları kendine sorup, aklî, mantıkî ve ilmî olarak cevaplarını bulmak ve hayata aktarmaktır.

  Okumak ve bunu hayata aktarmakta en büyük maksat hiç şüphesiz Yunus Emre'nin de dediği gibi, insanın kendini bilmesidir.

  “İlim ilim bilmektir,

  İlim kendin bilmektir

  Sen kendini bilmezsin,

  Ya nice okumaktır.”

  İnanmış insanlar için okuma imanî bir eylemdir. Bu gerçeği insana kurtuluş yolunu göstermek için inen Kur’an ne güzel ifade eder:
  “Yaratan Rabb’inin adıyla oku! O, insanı bir alaktan yarattı. Oku! İnsana bilmediklerini belleten, kalemle yazmayı öğreten Rabb’in, en büyük kerem sahibidir.”

  Bilmem ki okumak için bundan büyük bir gerekçe olabilir mi?

  İyi bir okur olmanın prensipleri

  Okumada bir gayen olsun: Gayesiz okumak, rüzgârın önünde uçan yaprağa benzer.

  Seçici ol, her kitabı okuma: İlmin faydasızı da vardır. Okuyacağın kitap sana faydalı oluyorsa oku.

  Sabırlı ol: Okurken sabırlı ol, yazarın ne demek istediğini anlayana kadar uğraş.

  Okuduğun kitabı ve yazarını iyi tanı: Kitabı okumadan önce yazarı hakkında bilgi edin. Kitabın önsözü, sonsözü ve içindekileri oku, sonra kitaba geç.

  Okurken sorular sor: Okuduğun kitap ve içindeki konu hakkında sorular sor ve cevaplarını bul.

  Bilmediğin kelimelerin manasını öğren: Okuduğun metindeki önemli kelimelerin anlamların öğrenmeye çalış ve hangi anlamda kullanıldığını bilerek oku.

  Okuduğunu farklı ifade etmeye çalış: Okuduğun metinleri farklı bir üslupla ifade etmeye çalış. Eğer okuduğun metinde kafana yatmayan bir şeyler varsa karşı fikir geliştir.

  Kitabı bitirdikten sonra özetini çıkar: Okuduğun kitabın mutlaka özetini çıkar. Çünkü bunu akılda tutmak daha kolaydır.  kaynak: Selim Yusuf


   
İyi Bir Okur Olmak İçin... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İş Dünyası - İyi Bir Konuşmacı Olmak

  İş Dünyası - İyi Bir Konuşmacı Olmak

  ses kalınlaştırma yöntemleri ses tonu kalınlaştırma sesi kalınlaştırmanın yolları İyi Bir Konuşmacı Hangi Özelliklere Sahiptir? Bencilliği bırakıp, konuya böyle bir açıdan bakarsak, iyi bir konuşmacının bazı özelliklere sahip olması gerektiğini görürüz. İyi Bir Konuşmacı, Konusuna Hakimdirİster kalabalık bir gruba konferans veriyor, isterse arkadaş sohbetinde anısını anlatıyor olsun, ne...
 2. İyi Bir Uyku İçin

  İyi Bir Uyku İçin

  Bazen uyuruz ama sabah kalktığımızda hala kendimizi dinlenememiş yorgun hissederiz... Sabahları zinde ve dinlenerek kalkmak iyi bir uyku çekmek için neler yapmak gerekir işte cevabı melekler :tik: 1. Mutlaka her gün aynı saatte uyanın, gerekirse saatinizi kurun 2. Gündüz vakti olabildiğince aydınlık ortamlarda bulunun, ve eğer çalışmıyorsanız kendinizi eve kapatmayın gün içinde mutlaka...
 3. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için...

  Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için...

  31 cilerin mekanı Pürüzsüz kadifemsi bir tene sahip olmak her kadının hayali.Aslında bu o kadar zor bir olay değil arkadaşlar işte bunun için neler yapabilirsiniz onunla ilgili püf noktaları veriyorum Yarım avuç lavanta çiçeğini bir avuç civanperçemi ile birlikte bir kabın içine koyarak dövünüz. Elde ettiğiniz posanın içine 1 tane yumurtanın sarısını da katarak iyice yoğurun ve...
 4. Varlığın iyi olmak için yeterli bir neden ...

  Varlığın iyi olmak için yeterli bir neden ...

  Öyle bir alışkanlıksın ki sen, her şey seninle güzel Sevmek seninle başlar, hayat seninle var olur, umut adınla yeşerir Bütün nedenler seni açıklar, bütün yollar sende kesişir Hayaller seni süsler, düşler seni söyler, sözcükler seni anlatır Her şey seninle güzel bir tanem. Günün aydınlığı, aydınlığın umudu, umudun gücü Seninle başlar bütün iyilikler, sana adanır bütün dilekler Her şey...
 5. İyi anne baba olmak için

  İyi anne baba olmak için

  iyi anne, iyi baba, olmak için, yapılması gerekenler, neler yapılmalı, öneriler, bilgiler, tavsiyeler ve dahası burada arkadaşlar Şüphesiz ki, evlat sahibi olanlar için, çocukları dünyada ki herşeyden daha kıymetli ve önemli... Ve yine şüphesiz ki, her anne - baba mükemmel bir anne baba olmak ister. Peki iyi anne - baba olmak için nelere dikkat etmeli; buyrun bu makalemizde öğrenelim...

Sayfayı Paylaş