Etiketler:
 1. cns_01

  cns_01 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  377
  Beğenilen Mesajlar:
  95
  Ödül Puanları:
  0

  Iyi Insan'in özellikleri

  Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında cns_01 tarafından paylaşıldı.

  özellik, insan, iyi ve kötü, örnek, nasihat, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz

  Nasıl bir insan olduğunuzu (olmanız gerektiğini) bilmek istiyorsanız mutlaka okuyun!


  1. İYİ bir insan kesinlikle “Ben iyiyim” demez, iyi olduğunu iddia etmez.

  2. Ben iyiyim diyen bir kimse, bu sözüyle iyi olmadığını ortaya koymuş olur.

  3. “Benim çok hatalarım, noksanlarım, kusurlarım, günahlarım, kötülüklerim vardır” demek iyi olmaya doğru bir adım atmaktır.

  4. İyi bir insan bir topluluğa, bir cemaate, meselâ içinde on bin kişi bulunan bir camiye girse, kendisini oradaki insanların rütbe itibariyle en sonuncusu, en hakiri olarak görmelidir. “Yahu, benden kötüsü de vardır, sondan birinci değil, ikinci olayım...” derse, iyi olma imtihanını kaybeder.

  5. İyi insan kötülüğü iyilikle uzaklaştırmaya, izale etmeye çalışır. Kötülüğe kötülük ile mukabele etmek, iyi insanın işi ve kârı değildir.

  6. Fani dünyaya ve ondaki faniliklere yönelik kimse iyi olamaz.

  7. İyi insan, iyiliklerin yapılması, kötülüklerin giderilmesi için çalışır, aksiyon planında bir şey yapamazsa, kalbinde bunun niyetine sahip olur. İyiliği desteklemeyen, kötülüğü kösteklemeyen kişi iyi değildir.

  8. İyi insan cesaret ve şecaat sahibidir. Korkak, zelil, pısırık, yılgın kişi iyi değildir.

  9. İyi kişi zalimleri, fasıkları, gafilleri, münafıkları övmez, onlara yalakalık ve yağcılık yapmaz. Böyle şeyler iyilerin değil, kötülerin sıfatlarıdır.

  10. İyi kimse kesinlikle haram yemez, kuru ekmeğe razı olur, harama el uzatmaz. Haram olduğu kesin şekilde bilinen şeylerden başka, şüpheli şeylerden de uzak durur.

  11. İyi insan mutlak şekilde doğru ve dürüsttür. Kendisinde eğrilik, yamukluk, şakilik bulunan kimse nasıl iyi olabilir?

  12. İnsanlar hukuk önünde, insan olmak bakımından eşittirler ama, iyilerle kötüler kesinlikle eşit değildir.

  13. Bir ülkede yaşayan iyiler, kötüler kadar cesur, gözü kara, atılgan, yılmaz olmazlarsa o ülkenin geleceği çok karanlıktır.

  14. Bir ülkenin eğitimi, iyi insanlar, iyi vatandaşlar, iyi âmirler, iyi memurlar, iyi komşular, iyi patronlar, iyi çalışanlar, iyi aile reisleri, iyi evlatlar yetiştirmeye yönelik değilse o ülke batmaya mahkûmdur.

  15. Ahlâk, fazilet, davranış, görgü bakımından güzel olmayan insanlar iyi değildir.

  16. Suratsız, kalp kıran, gönül yıkan insanlar iyi görünseler bile iyi değillerdir.

  17.İyi insan zengin de olsa kanaatli ve iktisatlı yaşar; israftan, sefahatten, lüksten, aşırı tüketimden, aşırı konfordan, gösterişten uzak durur. Bunları yapanlar kötü insanlardır.

  18. İyi insanlar, yaptıkları ibadet ve hayır hasenatla övünmezler.

  19. İyi insan günde beş vakit namazını kıldıktan başka, belli vakitlerde kırk rekât nafile namaz kılsa, yine de övünmez, yine de gururlanıp kibirlenmez.

  20. İyi insan kendi ayıp, noksan, günah ve isyanlarına bakmaktan başkalarınınkini göremez.

  21. Öfkesine hâkim olamayan kimse iyi bir insan değildir.

  22. Parayı, maddeyi, dünyayı sevmek iyiliğin değil, kötülüğün alâmetleridir.

  23. İyi insanda benlik olmaz. İyi insan, olamasa bile, hiç olmayı isteyen, hiç olmak için çalışan kimsedir.

  24. İyi insan hüzünlüdür, kendi haline, insanlığın ve dünyanın ahvaline üzülür, hüzünlenir. Vur patlasın, çal oynasın, zevk ve sefa ehli iyi görünse de iyi değildir.

  25. İyi insan çok konuşmaz, gevezelik, zevzeklik, lafazanlık iyi olmaya engeldir.

  26. İnsanların iyi dediği nice kimse gerçekte iyi değildir; kötü dediği birtakım kimseler de iyidir. İyilik veya kötülük insanların keyfine, rey’ine, hevasına, kısa akıllarına kalmış bir şey değildir. Evrensel ve transandantal ölçüleri vardır.

  27. İyi insanda fütüvvet ahlâkı bulunur. O, bir gönül eridir.

  28. İyi insanlar bilinmeyen hazinelerdir.

  29. Kendine iyi diyen, kendini öven, enaniyet sahibi, hodfüruş, benlik konusunda cerbezeli insanlardan uzak durunuz. Onların “iyilikleri” sizi çarpabilir. Bir çarparlarsa kolay kolay iflah olmazsınız.

  30. İyilik yapılmaya layık olmayan kimselere, iyilik yaparken dikkatli olunuz, çünkü onlar kendilerine iyilik yapanlara kötülük yaparlar. Böyle kişilere iyilik yapacaksanız, o iyiliğin sizden geldiğini bildirmeyecek şekilde yapınız.

  31. İyi insan, var oluşunu en büyük günah olarak kabul eder ve görür.

  32. İyi insan dünyada bir yolcu gibi yaşar. Doğar, biraz seyahat eder ve sonra ölüm kapısından başka bir âleme geçer. Dünyaya kazık çakmak isteyenler iyi insan değildirler.

  33. İyi insan makam, mevki, riyaset, şan, şöhret peşinde koşmaz. Koşanlar, iyi olmadıkları için koşarlar.

  34. İyi olmak için sadece akıl, tahsil, kültür, zekâ yetişmez. Onların önünde ve üzerinde firaset gerekir, rahmanî nur ile yolunun aydınlanması gerekir.

  35. Bir insan iyi değilse, kendine iyi demesi kötüdür; iyiyse, kendine iyi demesi yine kötüdür.


  Kaynak: M.Ş.Eygi/Milli Gazete


   
Iyi Insan'in özellikleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Beyninizi Iyi Programlayin!

  Beyninizi Iyi Programlayin!

  Beyninizi İyi Programlayın İnsan beyni biyolojik bir bilgisayardır. Zeka ve hafızası güçlü insanlarla sıradan insanlar arasında zihinsel bilgisayarlarında çok az fark vardır. Ancak başarılı insanlar beyin bilgisayarlarını kullanmayı iyi bilmektedirler. Yaşadığımız olaylar, heyecanlarımız beynimize protein olarak şifrelenir. 2-3 gün sonra aynı olayları heyecanları ile birlikte...
 2. Iyi Ve Kötü...

  Iyi Ve Kötü...

  İYİ VE KÖTÜ Leonardo da Vinci 'Son Aksam Yemegi' isimli resmini yapmayi düsündügünde büyük bir güçlükle karsilasti... Iyi'yi Isa'nin bedeninde, Kötü'yü de Isa'nin arkadasi olan ve son aksam yemeginde ona ihanet etmeye karar veren Yahuda'nin bedeninde tasvir etmek zorundaydi... Resmi yarim birakarak bu iki kisiye model olarak kullanabilecegi birilerini aramaya basladi. Bir gün bir koronun...
 3. Iyi misin amca....?

  Iyi misin amca....?

  Yasli bir çiftçi trafik kazasinda magdur oldugu gerekçesiyle, mahkemede savunmak yapmaytaydi. Kazaya sebep olan nakliye firmasinin avukati sordu: -Kaza yerine gelen polis ekibine 'Iyiyim' demediniz mi? Çiftçi ifadesine baþladi: -Traktörümün arkasinda besili inegim sarikiz ile birlikte giderken, bu nakliye sirketinin kamyonu...... Avukat sözünü kesti; -Ayrintilari sormuyorum,...
 4. Iyi tatiller

  Iyi tatiller

  Melekler Mekanı ailesi olarak tüm öğretmen ve öğrencilere sağlıklı ve mutlu tatiller dileriz....

Sayfayı Paylaş