1. destina_

  destina_ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  4 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  138
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  İyi ki bilmiyorum!

  Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında destina_ tarafından paylaşıldı.

  Ne acı; Asıl “bilenler” bilmiyor!..

  Bu bir iğneydi! Bazıları kıpırdadı rahatsızlıkla. Ama gene de;
  “-Biliyorum, dediler. Çoğu kimse boş konuşuyor, bunu kastettin!..”
  Aslında söylemek istediğim bu değildi. Aktarmak istediğim şu tespitti:
  “Biliyorum”lara dili alışık olanlar, hiçbir şey bilmeyenler!..
  Neden?.. Çünkü her şeyi bildiğini sananların yollarındaki en büyük engel; “biliyorum kayaları!.. “ Veya, her “biliyorum” sözü, kendini “bilmeye kapatan” bir zavallıyı işaret ediyor!..


  Sanki bir “lavabo tıpasına” benzeyen insanların varacakları kişiliklerden hiçbir zaman hoşlanmayacağız. Çünkü lavabo tıpası gibi kendini tıkamış olan insanlar şimdiki dolulukları ile, işte bu halleri ile (esir gibi) kalacak; Boşalmadıkları için dolamayacaklarından!

  Boşalmadıkları için temizlenemeyecek, yenilenemeyecek... Berrak ve duru görüntülerini koruyamayacak bunlar...
  Tıkalı bir lavabo gören var mı aranızda? Ve o gördüğünü beğenen?
  Ne olur... Ne olur; “biliyorum” tıpalarıyla tıkamasın kimse kendini. Kendini öylece tıkayıp da yarınlarına yazık etmesin...

  “Bilen” birine ne öğretebilirsin ki?
  “Bildiğini söyleyen” birine ne anlatabilirsin ki?
  “Biliyorum” lafını; “sus, konuşma” olarak algılıyor zaten insanlar. Bu yüzden bırakıyorlar cümlelerini bitirmeden, anlatacaklarının henüz orta yerinde...
  Melankolik bir vazgeçiş de değil bu... Bu hal; “ben biliyorum, ben öğrenmeye kapalıyım, boşuna konuşuyorsun” diye yırtınanlara bir şeyler izah etmek için tüketilen nefesin insana ağır gelmesi hali!

  Bu hal; her şeyi bildiğini sanan vehimlilere her anlattığının/anlatacağının, neredeyse tamamının havaya uçtuğunun/uçacağının kafaya dank etme hali!..
  Söyleyeceğiniz her lafı bildiğini söyleyenlerle neden uğraşasınız ki?..
  Tavsiye ettiğiniz kitapların bile içinde neler olduğunu (güya) bilen, ve üstelik ömründe on kitap karıştırmamış kütüklerden gayrı insan mı yok dünyada!..

  Ne acı, değil mi; asıl “bilenler” bilmiyor!
  Ve her zaman da böyle olacak...

  Öyle korktum ki şimdi; ya “biliyorum” diyerek kapasaydım kapılarımı on yıl önce, beş yıl önce, bir yıl önce, bir gün önce!..
  Boş bir tenekeden farkım olur muydu?
  Boş bir tenekeden bile farkım olmadığını bilebilir miydim?..
  ........
  Halbuki boş tenekelerden bile ne çok şeyler öğrendim ben. Topal kedilerden, konuşamayan bebeklerden ve tıkalı lavabolardan!..
  İyi ki “bilmiyorum” diyebildiğimi, düşündüm...
  İyi ki bilmiyorum!..  ...Muammer Erkul...
   
İyi ki bilmiyorum! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İyi ki Varsın! İyi ki Aşksın

  İyi ki Varsın! İyi ki Aşksın

  Can yakıyor hayat bazen... Acıtıyor. Hiç yılmadan çalışıyorsun ve bunları bedeli olarak aldığın şey kocaman bi hiç oluyor ya hani, işte en çok o zaman yanıyor insanın canı. Oysa senin yanındayken hayat canımı yakmıyor benim, aksine gülümsüyor bana. Zaman duruyor seninleyken, saniyeler geçmiyor, dakikalar atmıyor. Büyük bi mutluluk sarıyor dünyayı... Sevgin umutsuzlara bile umut ışığı...
 2. Böğürtlenim iyi ki doğdun

  Böğürtlenim iyi ki doğdun

  Canım böğürtlenim uzun zamandır yoksun yokluğun belli oluyor.Ama unutulmuyorsun.Seni çok özledim ve çok seviyorum.Doğum günün kutlu olsun canım benim...Seni unutmadık unutmadım..böğümmmmmm:ehi:
 3. Ömrüm Cana Aldanıyor....Bilmiyor ki...

  Ömrüm Cana Aldanıyor....Bilmiyor ki...

  İnsanların duygu birikimleri heleki kadınların duygu birikimleri çok fazladır. Bende bir bayan olduğum için ve buranında bir bayan sitesi olduğu için haliyle butür şiirleri okuyup paylaşmak, yazılan yorumları görmek, o yorumlarda bir teşekkürü almak çok güzel oluyor. Sevgili meleklerim beğenerek okuycanız bir şiir... son dansındı bu ömrüm, usul usul süzülmene izin verdiğim......
 4. İyi ki Doğdun Vişne'm :))

  İyi ki Doğdun Vişne'm :))

  Sanal alemde ki en eski dostum, 4 yıllık arkadaşım, her türlü nazımı çeken, birbirimizi çok iyi anladığımıza inandığım, canım VİŞNE'm, Doğum günün kutlu olsun, yüzün hep gülsün. Tüm sevdiklerinle birlikte sağlıklı, mutlu, gönlünden geçtiği gibi uzun bir ömür diliyorum sana Allah'tan.. İyi ki doğdun :kiss:

Sayfayı Paylaş