1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Iyilik herzaman iyiliktir!

  Konu, 'Duygu Yüklü Yazılar' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.


  Karşılıksız yapılan iyilikler,gün gelir kapımızı çalar.Büyüklerimiz bile yap iyiliği at denize demişler,balık bilmezse halik bilir... Yapılan iyilikler mutlaka ve mutlaka ki insanları mutlu eder.Onların ihtiyacı oldukları anda yanında olmak çok önemlidir.Unutmayalım ki bizimde yardıma ve bir iyilik elinin uzatılmasına ihtiyacımız olabilir... Haydi hep beraber karşılıksız yardıma muhtaçlara iyilik elimizi uzatalım...

  BİR BAŞKASINA DEVRET...
  Karım ve iki yaşındaki kızımızla birlikte Oregon'daki Rogue Nehri Vadisinde her yerden uzak, kar kaplı bir kamp yerinde bozuk bir araçla kalakalmıştık. Bu yolculuğa, iki yıllık mecburi hizmetimi tamamlamamı kutlamak için çıkmıştık, ama yeni aldığım tıp derecem, yolculuk için kiraladığımız aracı onarmakta bir işe yaramıyordu.

  Bu olayın üzerinden 20 yıl geçti, fakat o günü dün gibi anımsıyorum. Henüz uykudan kalkmıştım ve el yordamıyla elektrik düğmesini bulmaya çalışıyordum, ama elektrik yoktu. Ateşleme tertibatını da denedim, ancak sonuç alamadım. Kamp yaptığımız araçtan çıkarken ağzıma geleni söylüyordum ki bardaktan boşalırcasına yağan yağmur sesimi boğdu.


  Karımla beraber akümüzün bittiği ve şu anda bacaklarımın otomobiller hakkındaki bilgimden daha işe yarar olacağı sonucuna vardık. Birkaç mil ötedeki anayola çıkıp otostop çekmeye karar verdim. Bu arada karım da iki yaşındaki kızımızın yanında kalacaktı.

  İki saat sonra burkulmuş bir bilekle ana yola vardım ve bir kereste kamyonunu durdurmayı başardım. Kamyon şoförü beni yol üzerindeki ilk benzincide bırakıp gitti. Benzinliğe girerken, birden bugünün Pazar olduğunu fark etti. Benzinlik kapalıydı. Ama jetonlu bir telefon ve yırtık pırtık bir telefon rehberi
  vardı. 20 mil uzaktaki en yakın kasabada bulunan bir araba servisini aradım.

  Telefona açan Bob, başımıza gelenleri sabırla dinledi ve ben bulunduğumuz yeri tarif ederken "Tamam, merak etmeyin. Pazarları genelde çalışmam, ama yarım saat sonra orada olurum"dedi. Yardıma gelmesi beni rahatlatmıştı, ama Bob'un yardım önerisinin ne kadara mal olacağı düşüncesi beni kaygılandırıyordu.

  Bob, pırıl pırıl kırmızı kurtarıcısı ile geldi ve birlikte kamp yerine gittik. Çekici araçtan indikten
  sonra etrafıma bakınırken Bob'un koltuk değneklerine dayanarak dışarı çıkmaya çalıştığını gördüm. Bob'un belden aşağısı tutmuyordu! Bob kamp aracına doğru ilerlerken bir kere daha bu yardımın maliyetini hesaplamaya başladım.

  "Yalnızca akü bitmiş. Aküyü bağlantı kablosuyla şarj ederiz ve hemen yola çıkarsınız." Bob aküyü şarj
  ederken kızımı da yaptığı numaralarla eğlendirdi. Hatta kulağını arkasından bir çeyreklik çıkarıp ona verdi. Bağlantı kablolarını aracına geri koyarken borcumun ne kadar olduğunu sordum. "Borcun yok" diyerek beni şaşırttı. "Hayır, sana yaptığın işin karşılığını ödemeliyim"diye ısrar ettim.

  "Gerek yok" diye yineledi. "Vietnam'dayken, bacaklarımı kaybettiğimde biri bana bundan daha kötü
  bir durumdayken yardım etmiş ve sadece benim de başka birine yardım etmemi söylemişti. Bu nedenle bana borcun yok. Ama unutma, eline fırsat geçtiğinde sen de başkasına bir iyilik yap."

  Şimdi bu olaydan 20 yıl sonrasına, sık sık tıp öğrencilerine ders verdiğim yoğun muayenehaneme geri
  dönelim. Eyalet dışındaki bir okulda okuyan ikinci sınıf öğrencisi Cindy, bu bölgede yaşayan annesiyle
  birlikte kalabilmek için bir aylığına benim yanıma geldi. Cindy ile birlikte içki ve uyuşturucu nedeniyle
  bedeni harap olmuş bir hastanın muayenesini yeni bitirmiştik. Hemşire odasında olası tedavi seçeneklerini tartışıyorduk ki birden gözlerinin dolduğunu fark ettim. "Bu tür şeylerden söz etmek seni
  rahatsız mı ediyor?" diye sordum.
  Cindy hıçkırarak "Hayır" dedi. "Ama bu hasta annem de olabilirdi. Onun da böyle bir sorunu var."

  Öğle yemeği arasını konferans salonunda Cindy'nin alkolik annesinin acıklı geçmişini tartışarak
  geçirdik. Cindy gözyaşları içinde bana içini döküp ailesinin geçmişini dolduran öfkeyi, utancı ve düşmanlık duygusunu anlattı. Cindy'ye annesinin tedavi olabileceğini söyleyerek onu ümitlendirdim ve eğitimli bir danışmanla konuşması için annesine randevu aldık. Cindy'nin ailenin diğer üyelerinden de büyük destek gören annesi tedavi görmeye razı oldu. Birkaç hafta hastaneye gittikten sonra yepyeni ve bambaşka bir insan oldu. Aile çözülmenin eşiğindeyken ilk kez bir ümit ışığı görmüştü. Cindy "Size olan borcumu nasıl ödeyebilirim?" diye sordu.


  **alıntı**

  Geçmişe bakıp karla kaplı kamp alanındaki bozuk kamp aracını ve belden aşağısı tutmayan iyi yürekli,
  yardımsever adamı düşünürken Cindy'ye verebileceğim tek yanıt olduğunu anladım: "Sen de bir başkasına bir iyilik yap.   
Iyilik herzaman iyiliktir! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. iyilik

  iyilik

  Kişi iyilik yaparsa sevinecek demektir. İyilik gören ise sağlam ve değerli bir dost kazanacak demektir.Rüyasinda düsmüs bir insana iyilik ettigini gör-mek hayirdir. Rüyada iyilik etmek, hele düsmana yapilirsa çok ha-yirlidir. Zafer ve üstünlüge delalet eder. Bazi yorumculara göre, rüyada iyilik ettigini görmek, iyi kalplilige, dinde kuvvete, ahiret azabindan kurtulmaya isarettir. Rüyasinda...
 2. Muhtaçlara iyilik yapmak

  Muhtaçlara iyilik yapmak

  Rüyada muhtaçlara iyilikte bulunmak, düsmanini kahretmeye ve Allah (C.C.)in gazabini söndürmeye delalet eder. Çünkü, gizlice verilen sadaka Rabbin gazabini söndürür. Ancak sadaka verdigi adam günahkar birisi ise bu rüya makbul degildir ve rüya sahibinin yapacagi isten sakinmasi gerekir.
 3. iyilik meleğiymişşş:):)

  iyilik meleğiymişşş:):)

  Evlenirken Neredeydin? Adamın işi varmış, Ankara'ya gidiyormuş, tam uçağa binerken kulağında bir ses: - 'Binme, bu uçak düşecek! Dönmüş, bakmış, kimse yok, ama içine de bir kurt düşmüş, binmemiş. İkinci uçağı beklerken kara haber ulaşmış: - Uçak düştü kurtulan olmadı. Koşmuş Haydarpaşa'ya, bilet almış, tam trene binecek, aynı ses kulağında: - 'Binme bu trene, raydan çıkacak! Dönmüş, bakmış...
 4. herzaman yolu açık

  herzaman yolu açık

  ekranların sevilen yüzü Esra Ceyhan ile yapılan bir söyleşide tv karşında olmaktan çok mutlu olduğunu ve uzun yıllar seyirci karşında kalmak istediğini ifade etti... KRİZ BENİM YOLUMU KESEMEZ “ESRA CEYHAN’LA” PROGRAMI İLE HER GÜN KANAL D’DE İZLEYİCİ KARŞISINA ÇIKAN ESRA CEYHAN, ÖMRÜNÜN SONUNA KADAR EKRANLARDAN KOPMAYACAĞINI SÖYLEDİ. Ceyhan, krizden etkilense de yoluna devam ettiğini...
 5. günün iyiliği

  günün iyiliği

  aslında kendiniz için bir iyilik yaptınız mı kısacası günün iyiliği diyelim bu oyuna

Sayfayı Paylaş