Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  İyonik Bağ Nedir?Örnekleri ve Açıklamaları

  Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  iyonik bağ nedir ne demektir örnekleri açıklamaları anlatımı ile ilgili bilgiler burada melekler Lisede kimya derslerinin belki de en kolay konularından biri kimyasal bağlardır melekler :) Fen derslerinin sevilmesinde öğretmenlerin rolünün de çok büyük olduğunu unutmamak lazım tabi.Çünkü fen derslerinin dikkatli ve özendirici bir anlatım gerektirdiğini düşünüyorum.Özellikle de laboratuvar deneyleri öğrencilere birebir gösterilmeli.Elbette ki tüm dersler için aynı şey geçerli ancak fen dersleri hayli zor ve sevilmezse sıkıcı :) Şimdi gelelim kimyasal bağ çeşitlerinden iyonik bağa :)


  [​IMG]


  İyonik bağı açıklamadan evvel kimyasal bağın ne olduğunu hatırlayalım.Kimyasal bağ, çekirdekteki atomları bir arada tutan kuvvettir. İki ya da daha fazla atom arasında elektron alışverişi veya ortak kullanımı ile kimyasal bağlar oluşmaktadır.

  Farklı yüklü iyonların ( + ve – yüklü taneciklerin) elektriksel çekim kuvvetlerinden ortaya çıkan bağ türü de iyonik bağlardır.Metaller ile ametaller arasında gerçekleşir ve metallerin elektron vermesi, ametallerin ise elektron almasıyla oluşur.

  İyonik bağı yapan atomlardan elektron veren (+) yüklü, elektron alan (–) yüklü iyon olur ve zıt çekim kuvveti iyonları bir kristal içinde tutar. Bu kuvvetli çekim iyonik bağlı bileşikleri ayrıştırmayı zorlaştırır. Atomlardan biri ,elektron kaybedip pozitif yüklü iyona dönüşürken,diğer atom elektron kazanıp negatif yüklü iyonu oluşturur. Son durumda kaybedilen ve kazanılan elektron sayıları eşit olmaktadır.

  Atomlardan elektron kaybı sonucu oluşan pozitif (+) iyonlara katyon; elektron kazanarak oluşan negatif (-) iyonlara ise anyon denilmektedir.

  İyonik bileşikler kristal yapıdadırlar ve oda sıcaklığında katı halde bulunurlar. Katı halleri elektriği iletmezken, sulu çözeltileri ve sıvı halleri elektirik akımını iletir. İyonlaşma enerjisi düşük elementler ile elektron ilgisi yüksek elementler arasında en kararlı bileşikler oluşur.

  İyonik bağlı bileşiklere örnekler;

  NaCl, MgS, BaCl2, NaOH, NH4NO2, FeO, KCl , FeS , MgF2 , K2S , LiF , NaF , KF ...
   
 2. aslı canın

  aslı canın Forum Okuru

  fabl hayvanları konuşutma sanatıdır
   
İyonik Bağ Nedir?Örnekleri ve Açıklamaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bağ ve asma

  bağ ve asma

  Ebu Said Elvaiz'e göre: bag ve asma görmek, zevce ile; üzüm mal ile; kütüklerin kalinligi sihhat ile; bagin sulanmasi cinsi temasla tabiri olunur. Rüyasinda bir üzüm bagi aldigini gören evlenir. Asmanin dallarindan su aldigini gören, bir kadindan mal alir. Rüyada bag dikmek hayirli ise delalet eder. Bag bozumunu görmek sikinti ve derde delalet eder.
 2. bağ ve bahçe bekçisi

  bağ ve bahçe bekçisi

  Rüyada bag ve bahçe bekçisinl görmek, zengin bir memura isaret eder.
 3. iyonik bağa 10 tane örnek yazı yazar mısınız lütfen ?

  iyonik bağa 10 tane örnek yazı yazar mısınız lütfen ?

  Arkadaşlarım iyonik bağ nedir ve iyonik bağa ait bana 10 tane örnek yazabilir misiniz. Teşekkür ediyorum.
 4. iyonik bag nedir ornekle aciklayiniz

  iyonik bag nedir ornekle aciklayiniz

  iyonik bağ nedir örneklerle açıklayınız
 5. kimyasal bağ iyonik ve kovelent bağa örnek sorular

  kimyasal bağ iyonik ve kovelent bağa örnek sorular

  iyonik ve kovelent bağa örnek sorular yazar mısınız

Sayfayı Paylaş