1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  İzmir'in İlgi Çekici Yerleri

  Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  izmirin ilçelerinin isimleri izmirin meşhur şeyleri semtlerinin isimleri İzmir ilinin neleri meşhur gidince nereleri gezebiliriz nereleri görmeliyiz?

  Merak ettikleriniz tüm bilgiler


  Bayraklı
  İzmir´in 9 km. kuzeyinde bulunan Tepekule´deki höyüktür. M.Ö. 3. bin yılında İzmir´in ilk kurulduğu yer olması dikkat çekmektedir. M.Ö. 2000-1000 yılları arasında Hellenistik çağı yaşayan bu bölge M.Ö. 4. yüzyıl sonlarına kadar ayakta kaldı. 1948-1951 yılları arasında Ankara Üniversitesi Profesörü Ekrem Akurgal ve Cook tarafından yapılan arkeolojik kazılar sonunda İzmir´in en parlak çağı olan M.Ö. 7. yüzyıla ait Megaron tipi kerpiçten oval şekilli bir ev, tapınak, kapı, sur ve çeşme kalıntıları ortaya çikarildi. Kalintilarin kuzeyinde bulunan mezarlar içinde en büyük Tantalos mezari (4. yüzyil) kayaya oyulmus iki oda halindedir.


  Hisar Camii İzmir camilerinin en büyüğü ve en gösterişli olanıdır. Fevzipaşa Caddesi´nde, 899 no.lu sokağın sonundadır. Adı Timur tarafından 1402 yılında yıktırılan hisarın aşağı kapısı önünde bulunduğundan ´Hisar Camii´ dir. 1579 yılında yapılmakla beraber Özdemiroglu Molla Yakup tarafından (miladi 1598) son şekli verilir. 1881 tarihinde onarıldığı biliniyor.

  Kadifekale
  İzmir´i ve körfezini iyi gören, çok güzel bir manzaraya sahip, şehrin güneyinde bulunan 186 m. yüksekliğindeki bir tepe üzerindedir. Büyük Iskender´in emri ile M.Ö. IV. yüzyılda generaller Lysimachos ile Antigone tarafından İzmir halkının Pers savaşlannda gösterdikleri yardıma karşılık inşa edilen hediye mahiyetinde bir yapıdır. 1688 yılında yer sarsıntısından zarar görse de Osmanlılar tarafından onarılmıştır.

  Saat Kulesi
  Konak Meydanı´nda, Konak Camisi ile deniz arasında bulunmaktadır. Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından II. Abdülhamit´e, tahta çıkışının 25. yıldönümünde bir armağan olmak üzere 1901 yılında yaptırılır. Kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. Bu yüzden ilk adı ´Hamidiye kulesi´ idi. Kulenin bir başka özelliği ise 15 Mayıs 1919 tarihinde Yunan işgalinde gazeteci Hasan Tahsin tarafından Yunanlılara karşı ilk kurşunu bu kulenin önünde atılmış olmasıdır. 1974 yılında kule yanına İlk Kurşun Anıtı dikilmesi bundandır. 1974 yılında depremde zarar gören kule ve saat 1976 yılında onarılarak eski haline getirildi.

  Kültür Parkı
  1922´deki Büyük Yangında zarar gören Semtte yeralan Kültürparkında, bugün modern Fuar Alanı, parklar ve eğlence mekanları ve zoolojik park bulunuyor.

  Tarihi Asasör
  Mithatpaşa Caddesi ile Halilrıfatpaşa semti arasındaki yükselti farkından dolayı, iki semt arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacıile, 1907 yılında bir asansör inşa edilmiştir.50 m. ‘ lik yükseklikte yer alan Halilrıfatpaşa semtine 155 basamaklı merdivenle çıkılıyordu.Buraya inşa edilen asansör kulesi ile, iki semt arası birleştirilmiştir.Bu kulede iki asansör bulunmakta, bunlardan soldaki buharla, sağdaki ise elektrik ile çalışmaktaydı.1985 yılında gerçekleştirilen restorasyonla her iki asansör de elektirikle çalışır duruma getirilmiştir.1994 yılında yapılan ikinci restorasyonda Asansör Sokağının çevre düzenlemesi yapılarak, hizmete sokulmuştur. Ansörün cafe, restoran ve barında keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

  Roma Yolu
  Roma ya da Altın Yolu olarak adlandıran kalıntılar, eski bir Roma kentin parçasıydı.Uzunca gelişen Roma yolun batısında, bir de Asklepiotapınağını ve Vetatapınağını bulabilirsiniz. 17 km´lik Roma döneminden kalma su kanalılı da görebilirsiniz.

  Karşıyaka
  Eski evleri arkalara sıkıştırmış modern yapıları ile Karşıyaka, büyük bahçeli konakların bulunduğu Bornova, eski levanten köşkleri ile Buca ve kaplıcaları ve çiçek seraları ile Balçova. Balçova’dan teleferikle çıkılıp kendir pişir - kendin ye usulü sofralar kurulan teleferik, Karşıyaka’nın arkasını verdiği ve üzerinde krater gölü bulunan Yamanlar tepesi... İzmir’de gezilip görülecek çok yer var daha.

  Kültür, sanat ve eğlence
  İzmir uzun yıllardan bu yana kültürel bir merkez olarak birçok kültürel olaya ev sahipliği yapmaktadır. Ege Filarmonisi uluslararası üne sahiptir. Uluslararası kültür ve sanat festivalleri her yıl birçok Türk ve yabancı sanatçıyı ağırlar. Bu festivaller için, Antik Efes Tiyatrosu'nun önemi her yıl giderek daha da artmakatadır. Özel sponsörlerin desteğiyle caz, blues ve klasik müzik konserleri düzenlenmektedir. Sayısız restoranlar, barlar ve cafeler Alsancak, Kordon Boyu, Karşıyaka ve Kültür Parkı gibi meşhur yerlerde bulunurlar. Ayrıca bölgenin yemekleri ve şarabı da çok meşhurdur.   
İzmir'in İlgi Çekici Yerleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şehirlerimizin İlgi Çeken Yerleri ..

  Şehirlerimizin İlgi Çeken Yerleri ..

  -A- Adıyaman İLGİ ÇEKİCİ YERLER: Adıyaman, Kâhta ve Besni Kaleleri, Adıyaman Müzesi, Cendere Köprüsü, Nemrut Dağı Kalıntıları, Karakuş Tepesi, Pirin (Perre) ve Gümüşkaya Mağaraları, Gölbaşı Gölleri. Örenyerleri Nemrutdağı Örenyeri - Kahda/Karadut Aresemeia Örenyeri - Kahda/Kocahisar Eski Besnil - Eski Beni/Merkez Pirin Örenyeri - Adıyaman/Merkez Afyon İLGİ ÇEKİCİ YERLER: Frig Kaya...
 2. Kadınların en çekici yeri

  Kadınların en çekici yeri

  kadınların en çekici yerleri Evet sizebir soru Kadınların en çekici neresidir? “Güzellik bakanın gözündedir” der hep büyükler. Gerçek biraz daha farklı olsa da ayrın yapmaksızın herkesi sevebileceğimizi düşünmek adına böyle söyleriz. Yine de güzelliğin göreceli olduğunu ve kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini biliriz. Ancak söz konusu kadınların vücut şekli olduğunda bilim adamları genel...
 3. ÇIlgın ojelerle ilgi çekici tırnaklar

  ÇIlgın ojelerle ilgi çekici tırnaklar

  çılgın oje renkleri ilgi çekici oje renkleri desenli oje modelleri desenli oje trendleri burad arkadaşlar. Bakımlı kadın olmanın yolları arasında yer alan bakımlı tırnaklar, bir kaç sezondur oje trendleri ile oldukça ilgi görüyor Melek'lerim. Daha önce sizlerle paylaştığımız desenli oje modelleri 2012 trendleri anlaşılan o ki, bir kaç sezon daha oje trendleri arasında başı çekecek. Tırnak...
 4. Melekler size göre en çekici,en beğendiğiniz yeriniz

  Melekler size göre en çekici,en beğendiğiniz yeriniz

  Nerde bizim özgüvenli meleklerimiz.kendimizi beğendimiz yönlerimiz yanlarımız vardır yani bakalım kimler nerelerini daha çok beğeniyorlar,eşleri tarafından da beğeniliyor ;)

Sayfayı Paylaş