İzmir'in İlgi Çekici Yerleri

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
İzmir'in İlgi Çekici Yerleri
izmirin ilçelerinin isimleri izmirin meşhur şeyleri semtlerinin isimleri
İzmir ilinin neleri meşhur gidince nereleri gezebiliriz nereleri görmeliyiz?

Merak ettikleriniz tüm bilgiler


Bayraklı
İzmir´in 9 km. kuzeyinde bulunan Tepekule´deki höyüktür. M.Ö. 3. bin yılında İzmir´in ilk kurulduğu yer olması dikkat çekmektedir. M.Ö. 2000-1000 yılları arasında Hellenistik çağı yaşayan bu bölge M.Ö. 4. yüzyıl sonlarına kadar ayakta kaldı. 1948-1951 yılları arasında Ankara Üniversitesi Profesörü Ekrem Akurgal ve Cook tarafından yapılan arkeolojik kazılar sonunda İzmir´in en parlak çağı olan M.Ö. 7. yüzyıla ait Megaron tipi kerpiçten oval şekilli bir ev, tapınak, kapı, sur ve çeşme kalıntıları ortaya çikarildi. Kalintilarin kuzeyinde bulunan mezarlar içinde en büyük Tantalos mezari (4. yüzyil) kayaya oyulmus iki oda halindedir.

Hisar Camii
İzmir camilerinin en büyüğü ve en gösterişli olanıdır. Fevzipaşa Caddesi´nde, 899 no.lu sokağın sonundadır. Adı Timur tarafından 1402 yılında yıktırılan hisarın aşağı kapısı önünde bulunduğundan ´Hisar Camii´ dir. 1579 yılında yapılmakla beraber Özdemiroglu Molla Yakup tarafından (miladi 1598) son şekli verilir. 1881 tarihinde onarıldığı biliniyor.

Kadifekale
İzmir´i ve körfezini iyi gören, çok güzel bir manzaraya sahip, şehrin güneyinde bulunan 186 m. yüksekliğindeki bir tepe üzerindedir. Büyük Iskender´in emri ile M.Ö. IV. yüzyılda generaller Lysimachos ile Antigone tarafından İzmir halkının Pers savaşlannda gösterdikleri yardıma karşılık inşa edilen hediye mahiyetinde bir yapıdır. 1688 yılında yer sarsıntısından zarar görse de Osmanlılar tarafından onarılmıştır.

Saat Kulesi
Konak Meydanı´nda, Konak Camisi ile deniz arasında bulunmaktadır. Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından II. Abdülhamit´e, tahta çıkışının 25. yıldönümünde bir armağan olmak üzere 1901 yılında yaptırılır. Kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. Bu yüzden ilk adı ´Hamidiye kulesi´ idi. Kulenin bir başka özelliği ise 15 Mayıs 1919 tarihinde Yunan işgalinde gazeteci Hasan Tahsin tarafından Yunanlılara karşı ilk kurşunu bu kulenin önünde atılmış olmasıdır. 1974 yılında kule yanına İlk Kurşun Anıtı dikilmesi bundandır. 1974 yılında depremde zarar gören kule ve saat 1976 yılında onarılarak eski haline getirildi.

Kültür Parkı
1922´deki Büyük Yangında zarar gören Semtte yeralan Kültürparkında, bugün modern Fuar Alanı, parklar ve eğlence mekanları ve zoolojik park bulunuyor.

Tarihi Asasör
Mithatpaşa Caddesi ile Halilrıfatpaşa semti arasındaki yükselti farkından dolayı, iki semt arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacıile, 1907 yılında bir asansör inşa edilmiştir.50 m. ‘ lik yükseklikte yer alan Halilrıfatpaşa semtine 155 basamaklı merdivenle çıkılıyordu.Buraya inşa edilen asansör kulesi ile, iki semt arası birleştirilmiştir.Bu kulede iki asansör bulunmakta, bunlardan soldaki buharla, sağdaki ise elektrik ile çalışmaktaydı.1985 yılında gerçekleştirilen restorasyonla her iki asansör de elektirikle çalışır duruma getirilmiştir.1994 yılında yapılan ikinci restorasyonda Asansör Sokağının çevre düzenlemesi yapılarak, hizmete sokulmuştur. Ansörün cafe, restoran ve barında keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

Roma Yolu
Roma ya da Altın Yolu olarak adlandıran kalıntılar, eski bir Roma kentin parçasıydı.Uzunca gelişen Roma yolun batısında, bir de Asklepiotapınağını ve Vetatapınağını bulabilirsiniz. 17 km´lik Roma döneminden kalma su kanalılı da görebilirsiniz.

Karşıyaka
Eski evleri arkalara sıkıştırmış modern yapıları ile Karşıyaka, büyük bahçeli konakların bulunduğu Bornova, eski levanten köşkleri ile Buca ve kaplıcaları ve çiçek seraları ile Balçova. Balçova’dan teleferikle çıkılıp kendir pişir - kendin ye usulü sofralar kurulan teleferik, Karşıyaka’nın arkasını verdiği ve üzerinde krater gölü bulunan Yamanlar tepesi... İzmir’de gezilip görülecek çok yer var daha.

Kültür, sanat ve eğlence
İzmir uzun yıllardan bu yana kültürel bir merkez olarak birçok kültürel olaya ev sahipliği yapmaktadır. Ege Filarmonisi uluslararası üne sahiptir. Uluslararası kültür ve sanat festivalleri her yıl birçok Türk ve yabancı sanatçıyı ağırlar. Bu festivaller için, Antik Efes Tiyatrosu'nun önemi her yıl giderek daha da artmakatadır. Özel sponsörlerin desteğiyle caz, blues ve klasik müzik konserleri düzenlenmektedir. Sayısız restoranlar, barlar ve cafeler Alsancak, Kordon Boyu, Karşıyaka ve Kültür Parkı gibi meşhur yerlerde bulunurlar. Ayrıca bölgenin yemekleri ve şarabı da çok meşhurdur.
 

Benzer İçerikler

PaSikA
Cevaplar
28
Görüntüleme
18K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
*MeleK*
PaSikA
Cevaplar
11
Görüntüleme
48K
gözlerimin rengi izmir
G
İzmirella
Cevaplar
1
Görüntüleme
3K
*jellibon*
*jellibon*
Üst