Jaluzi perde nasıl temizlenir?

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Jaluzi perde nasıl temizlenir?
Ev dekorunda temizlik konusu önemlidir. Perde temizliği de ev temizliği kadar titizlik gösterilen konulardandır. Perdelerinizin pırıl pırıl olmasını istiyorsanız hangi perde nasıl temizlenir konusunda yeterli donanımlı bilgiye sahip olmalısınız. Günlük kullanılan herkes gibi kornişe takılıp çıkarılan standart perdeler ve temizlikleri konusu öyle çok düşünülmesi gereken konulardan değildir. Önemli olan daha dekoratif görünen perdeler ve temizlikleri hususudur. Son yazılarım arasında yer alan zebra perde temizliği nasıl yapılır konusu da oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. Bu konuda da ilgili yazımdan fikir alabilirsiniz. Şimdi gelelim jaluzi perdeler ve temizliği konusuna.

Kumaş, alüminyum ve ahşap tasarımlar şeklinde karşımıza çıkan jaluzi perdeler her çeşidine göre farklı temizlik malzemesi ihtiyacını doğurur.

Kumaş jaluziler en titizlik isteyenidir. Kumaşın yıpranmaması ve renginin solmaması için ayrı bir özen gösterilir. Bu husus için önce jaluzi perde kapatılmalıdır. Ardından elektrik süpürgesi ile perde üzerindeki toz titizlikle çektirilir. Çektirilen fırça temizliği de önemlidir. Aksi taktirde tüm kirler perdeye yapışacaktır. Çok ıslak olmayan nemli mikrofiber bez ile temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Leke bırakmaması açısından herhangi bir kimyasal ürün kullanmamaya özen göstermelisiniz. Sonra kapalı konumda perdenin kuruması beklenmelidir.

Ahşap jaluzi perdeler daha çok hassas temizleme ilkelerine sahiptir. Tozu çabuk üzerinde biriktiren bu perdeler mutfaklarda ve işyerlerinde daha sık tercih edilir. Kuru şekli ile toz çekimi aynı kumaş olandaki gibi işlem gerektirir. Sonrasında nemli bez ile temizleme ve kurulama işlemi yapılmalıdır. Eğer mutfakta yağ lekesi gibi kalıntılar varsa bir miktar su içine bulaşık deterjanı mutlaka konulmalıdır. Nemli bez ile silince kurulayın ki ahşap olması sebebi ile yapıda bozulma durumları ile karşı karşıya kalmayın.

Alüminyum jaluzilerde yapısı çabuk bozulabileceği için dikkatli temizlik ister. Toz alma işlemi de olsa temizleme işlemi de olsa eğrilip bükülme gerçekleşebileceği için titizlik göstermeniz dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar arasında olacaktır. Jaluzi perde temizliğini anlatırken bile bu tarz perdeler asla benim tarzım değil dedim. Titiz bayanlar için bu tarz perdeler ve temizlikleri oldukça zaman alıcı olabilecektir. Bu konuyu asla göz ardı etmeyiniz.

01052014110624110624spiwpjs0on.jpg
ahsap-jaluzi-perde.jpg
Akar_Jaluzi_Jaluzi_Perde_04-1030x772.jpg
stor_perde_modelleri_5.jpg
_urunresim_25_05_2015_11_59_53.jpg
 
Son düzenleme:
Üst