1. ESDE

  ESDE Hamiş Melek

  Kayıt:
  9 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  710
  Beğenilen Mesajlar:
  204
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  FRANSA

  Japonlar Saydam Canlı Üretti !

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında ESDE tarafından paylaşıldı.

  japon, saydam, canli, balik, teknoloji konularini okumaktasiniz

  Sevgili Melekler,

  Japon bilim adamları, bilimsel deneylerde kesilip biçilmesini engellemek amacıyla saydam Japon balığı "üretti."


  < Konu Resmi..>


  Japonya'nın Mie Üniversitesi'nden Biyoloji Profesörü Yutaka Tamara, balığın kalbinin, beyninin ve diğer organlarının dışarıdan görülebildiğini, pulları ve derisinin renksiz olduğunu belirtti.

  Aynı amaçla 2007'de iç organları dışarıdan görülebilen saydam kurbağa "üreten" Hiroşima Üniversitesi'den Profesör Masayuki Sumida ve ekibi ise bu kurbağaları toplu olarak üretim sürecine başladıklarını söyledi.

  Laboratuvarların ve bazı okulların saydam kurbağaları kısa süre içinde yaklaşık 75 euroya satın alabileceğini belirten Sumida, kurbağaların yurtdışına da satılacağını ifade etti.

  Şeffaf kurbağayı, normalde toprak rengi olan esmer Japon kurbağasının çok ender görülen akşın türünün üzerindeki genetik değişikliklerle üreten bilim adamları, denek kurbağayı incelemek üzere kesip biçmeye gerek kalmadan yaşamı boyunca organlarını gözlemleme olanağı sağlayan bu teknik sayesinde araştırmacıların aynı zamanda toksinlerin kemikleri, karaciğeri ve diğer organları nasıl etkilediğini kolayca inceleyebileceklerini belirtmişti.

  Nerden çıktı bu Mutant hayvanlar

  Özelliklerde okullarda çocukların eğitiminde faydalı olacağı düşünülerek son yıllarda saydam hayvan üretme çabaları hız kazanmıştı. Böylece hayvanları öldürmeden de anatomi eğitimi verilmesi amaçlandı.

  Projenin mimarlarından Yutaka Tamaru, balığın derisinde herhangi bir pigment olmadığını böylece hayvanın kalp atışı ve diğer organlarının dışarıdan izlenebildiğini belirtiyor.

  Japonya'daki Mie ve Nagoya Üinversiteleri'nin ortak çalışmasının ürünü olan Japon balığına "Ryukin" adı verildi. O bi nevi "mutant" balık.

  Görsel olarak akvaryumda izlenmek için pek uygun olmasa da Ryukin birçok balığın hayatını kurtarmış olacak.

  Balığın 20 yıl hayatta kalması umuluyor. 25 santimetre uzunluğundaki Ryukin'in ağırlığı 2 kilodan fazla.
  Japon balıklarının hızlı büyüdüğünü hatırlatan bilim adamları transparan olan Ryukin'de bu büyümenin izlenebileceğini de hatırlattılar.

  Hayvan hakları savunucuları ise bu tür girişimlere karşı tepkili. Aktivistler hayvanların organizmalarıyla oynamak yerine bunların bilgisayar simülasyonlarıyla yapılabileceğini belirtiyor.   
 2. MAGENTA

  MAGENTA Hamiş Melek

  Kayıt:
  30 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  264
  Beğenilen Mesajlar:
  49
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  ISTANBUL
  bu japonlar neyi üretemeyecek acaba
   
Japonlar Saydam Canlı Üretti ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Japonlar 'ağır işçi' robot üretti

  Japonlar 'ağır işçi' robot üretti

  Japonlar, çok zorlu şartlar altında çalışabilen insanımsı robot-işçi üretti. Bilim-kurgu filminden çıkmışa benzeyen 1,60 metre boyunda 68 kilo ağırlığındaki "HRP-3" adlı robot, kumlu yamaçta hareket edebiliyor, bardaktan boşanırcasına yağan yağmur altında çalışabiliyor. "HRP-3", aralıksız 2 saat yürüyebiliyor, tornavidayı insan gibi hareket...
 2. canlı yem - mikro kurt üretimi

  canlı yem - mikro kurt üretimi

  akvaryum canlı yem canlı kurt üretimi kurt üretimi kurtçuk Daha önce mikro kurt üretimi hiç yapmamış,bu konuda daha önceden bilgisi olmayan ve ‘’acaba üretebilir miyim?’’ diye kaygısı olan hobici arkadaşlara yardımcı olabilmek amacıyla Mikro Kurt Üretim Teknikleri ve Mikro Kurt İle İlgili Genel Bilgiler başlıkları altındaki makalemi sizlerle paylaşmaya karar verdim. MİKRO KURT ÜRETİM...
 3. canlı yem - grindal kurt üretimi

  canlı yem - grindal kurt üretimi

  tubifex üretimi Grindal kurt üretimi yapmak isteyen arkadaşlara yol göstermesi amacı ile Grindal Kurt Üretim Teknikleri ve Grindal Kurt İle İlgili Genel Bilgiler başlıkları altındaki makalemi sizlerle paylaşmaya karar verdim. GRİNDAL KURT ÜRETİM TEKNİKLERİ Grindal kurt üretimi yapabilmek için öncelikle aşağıda belirtmiş olduğum malzemelere ihtiyacımız bulunmaktadır. Saklama Kabı...
 4. Japonlar insan seklinde karpuz üretti...

  Japonlar insan seklinde karpuz üretti...

  Japonya "Lüks meyve" adı altında ürettiği farklı formlardaki meyveleri Arap ülkelerine satarak yılda 2 milyar dolar kazanıyor.Karpuzların tanesi de 672 dolara çıkıyor... Teknoloji dünyasının liderlerinden Japonya tarıma da el attı. Ülke ihracatını yaptığı 'lüks meyve' satışından yılda 2 milyar dolar kazanıyor. Japonya ileri teknoloji ve akıllı pazarlama metodlarını...
 5. cam neden saydamdır?

  cam neden saydamdır?

  Cam şaşılacak derecede basit bir maddedir. Dünyanın her köşesinde rahatça bulunabilen kum, kuvars ve sodadan meydana gelmiştir. Fakat camın asıl şaşırtıcı özelliği ne tam bir sıvı ne de gerçek bir katı oluşudur. Aslında sıvıya daha yakındır, çünkü atomik yapısındaki düzen sıvılardaki rasgele düzeni andırır. Katıların atomlarının kristal yapısı ise düzgündür. Katı bir cisimde atomların bir...

Sayfayı Paylaş