Jean-Baptiste Lamarck kimdir

büşra.shid

büşra.shid

Yeni Üye
Üye
Jean-Baptiste Lamarck kimdir
lamarck kimdir jean baptiste lamarck hakkında herşey burada melekler
Jean-Baptiste Lamarck evrim teorisine konu olmuş önemli biyologlardan meleklerim.Yaptığı çalışmalar ve araştırmalar sonucu evrim teorisine geçerliliğini yitirmiş hipotezler de sunmuş olsa da fikir ve görüşler gelişime katkı sağlar.Lamarck deyince şahsen benim aklıma zürafalar ve uzun boyunları geliyor aklıma.Velhasıl kelam,buyrunuz yararlanınız :)


Jean-baptiste_lamarck2-352.jpg


Jean-Baptiste Lamarck (asıl adı Jean Baptiste Pierre Antoine de Monet, Chevalier de Lamarck) (d. 1 Ağustos 1744 - ö. 1829) Fransız doğa bilimci. Evrim konusunda yaptığı çalışmalarla bilinir. "Kazanılmış karakterlerin iletimi" tezi oldukca büyük tartışma yaratmış, genetik aktarım prensiplerinin ortaya konmasıyla görüşleri geçerliliğini yitirmiştir.
Bitki ve hayvan örneklerinin bilgili uzmanlarının kontrolünde sınıflandırılmasını ileri süren modern müze kolleksiyonculuğu kavramını ilk ortaya atanlardandı. Omurgasızların sistematiği ile ilgilenerek temel organların fonksiyonlarını ve yapısını incelemiş, çeşitli solucanlar ve yumuşakçalar arasındaki yüzeysel benzerliklerin altındaki farkları göstermiştir.
Lamarck kendi döneminin ilk büyük botanikçisidir. Flore Françoise (1778) adlı eserinde Fransa'da yetişen bitkileri sınıflandırdı. Lamarckizm teorisinde çevrenin, bitkilerin değişmesindeki önemi anlatılır.


Lamarck'ın evrim görüşünü de okumak istiyorsanız evet gördünüz linki :tik: Biyoloji derslerinde duyduğum da en dinlenesi olmayan görüş malesef ki lamarck amcanındır :) Ama saygımız sonsuz,bana da ne oluyosa daha saçma ya da kanıtlanamamış olsa da bir fikir bile yürütüp adımı kazdırabilmiş değilim bir yerlere :D:D Yine çenem düştü,esen kalın melekleri öğrenmek iyidir güzeldir :tik:
 

Benzer İçerikler

PaSikA
Cevaplar
1
Görüntüleme
636
PaSikA
*GüMüŞ*
Cevaplar
0
Görüntüleme
592
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
Üst