Jipi kim buldu, Jipin icadı

• Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Jipi kim buldu, Jipin icadı
Jipi kim buldu, Jipin icadı, jip ne zaman bulundu, jipi kim nasıl buldu, ilk jipi kim buldu, jip hakkında bilgi merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları bu yazımızda yer almaktadır.

Eskiden belli hep bir jipim olsun istemişimdir. Zira jip hangi tarihte, kim tarafından icad edilmiş diye de hiç merak etmemişimdir :D Şimdi merak ettim ve benim gibi merak edenler için, bilgiler sunmak istedim :) Buyrun Melek'ler:)

84d6ffffe1b6e5.jpg

jip ne zaman bulundu, jipi kim nasıl buldu, ilk jipi kim buldu, jip hakkında bilgi

1940 yılında, ABD ordusu, arazide yararlanmak üzere, geniş kullanımlı, dört tekerlekli ve fazla ağır olmayan bir araç gereksinimi duydu. Bu istek üzerine, aynı yılın Temmuz ayında Bantam Car Co. adlı şirketin mühendislerinden Karl K.Pabst, ilk jipin (jeep) planlarını çizdi. Eylül ayında üretilen ilk örnek, Camp Ho- Iabird’de denendi. Bunun başarılı olması üzerine firmaya 70 adet jip siparişi verildi. Üzerlerinde 45 beygir gücünde dört silindirli Continental motoru bulunan bu jipler, 1941 başlarında ABD ordusunda hizmete girdi. Bu seriden üretilen yedinci jip, halen dünyanın en eski jipi olarak Washington’daki Smithsonian Enstitüsü’nde muhafaza edilmektedir.

Geri