1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  K vitamini neye yarar K vitamini faydaları nelerdir

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  k vitamini faydaları k vitamini neyde vardır k vitamini faydaları nelerdir buyrun öğrenelim arkadaşlar. Az önce sizlere K vitamini nelerde bulunur diye bilgiler aktarmıştık. Şimdi ise K vitamini neye yarar diyenler için K vitamini faydaları hakkında bilgiler aktarıyoruz Melek'ler.
  [​IMG]


  Sebzelerin yeşil bölümünde, ıspanakta, kabakta, marulda, yeşil domateste, çam iğnesinde, yeşil biberde bol bir şekilde bulunan K vitamini, insan bağırsağındaki bir grup bakteri tarafından üretilir. K vitamininin tamamına yakını vücutta kullanılır, yalnızca küçük bir bölümü karaciğerde depolanır.

  K vitamini (Naftakinon), kanın pıhtılaşmasında görev alan önemli bir vitamindir. İşte K vitamininin yararları, görevleri ve K vitamini içeren besinler ile K vitamini eksikliği hakkında önemli bilgiler…

  K vitamininin faydaları

  K vitamini, kanın pıhtılaşmasında görev alan vitamin olarak öne çıkar ve en önemli görevi de budur, yani kanın pıhtılaşmasını sağlamasıdır.

  K vitamini hangi besinlerde bulunur?

  Sebzelerin yeşil bölümleri, ıspanak, kabak, lahana, Brüksel lahanasın, karnabahar, marul, yeşil domates, fasulye, bezelye, yoğurt, yumurta sarısı, patates, yeşilbiber ve yeşil çay bol miktarda K vitamini içeren besinler arasındadır. K vitamini insan bağırsağındaki yararlı bakteriler tarafından da üretilir. K vitamininin yalnızca küçük bir bölümü karaciğerde depolanır.

  K vitamini eksikliği

  K vitamini yeterince alınmazsa kanın pıhtılaşma özelliği azalır ve bunun sonucu olarak da diş etlerinde, sindirim sisteminde, idrar yollarında, akciğerlerde ve deride kanamalar görülür. K vitamini eksikliği, basur, burun kanaması, adet döneminde aşırı kanama gibi sonuçlar doğurabilir.

  K vitamini takviyesi, yalnızca kanamalı hastalarda, K vitamini eksikliğini gidermek için kullanılır. Özellikle yeni doğan bebeklerde K vitamini eksikliği nedeniyle göbek kanaması oluşur. Bunu önlemek için doğumdan hemen sonra K vitamini iğnesi yapılır.

  Günlük K vitamini ihtiyacı besinler ve yararlı bakteriler yoluyla rahatlıkla karşılanır. Fakat K vitamini emilimini ve üretimini olumsuz etkileyen durumlar vitamin eksikliğine neden olabilir.

  K vitamini eksikliği son derece nadirdir ve kafada, sindirim sisteminde, idrar yollarında, akciğerlerde ve deride kanamalara yol açar.

  K vitamini fazlalığı

  K vitamini fazlalığı çok ender olmakla birlikte, fazla alınması halinde kanın gereğinden çok pıhtılaşmasına ve damar tıkanıklığı gibi tehlikeli durumlara, karaciğer fonksiyonlarında bozulmalara neden olabilir. Ayrıca, terleme ve göğüs sıkışması meydana gelebilir.

  Günlük K vitamini ihtiyacı

  Yetişkinlerde 80-150 mg. kadardır.
   
K vitamini neye yarar K vitamini faydaları nelerdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. K Vitamini Yararları faydaları nelerdir

  K Vitamini Yararları faydaları nelerdir

  K vitamininin yararları faydaları nelerdir nelere iyi geliyor ne için kullanmamız gerekiyor bu vitamini ?
 2. K Vitamini Faydaları

  K Vitamini Faydaları

  K Vitamini Faydaları nelerdir bu konuda bana bilgi ve hangi besinlerde bulunacağını yazın lütfen
 3. K Vitamini Eksikliğinde Ne Olur

  K Vitamini Eksikliğinde Ne Olur

  K Vitamini Eksikliğinde Ne Olur Selam kızlar size sorum çok basit K Vitamini Eksikliğinde Ne Olur? Sağlıklı beslenme konusunda bilinçli olan hanımlardan cevap bekliyorum
 4. K Vitamini Yararları

  K Vitamini Yararları

  K Vitamini Faydaları nedir K Vitamini Yararları Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda sağlıklı beslenmek, sağlıklı yaşamak için K vitamininin faydalarını sizlerle paylaşıyoruz arkadaşlarım. K vitaminin en önemli görevi kanın pıhtılaşması sağlamaktır. K vitamini eksikliğiniz varsa kanın pıhtılaşması sağlanamaz ve bu durum ölümle sonuçlanabilir. K vitamini bazı durumlarda kanamayı...
 5. Hamilelikte k vitaminin önemi nedir?

  Hamilelikte k vitaminin önemi nedir?

  hamilelikte kullanılan vitaminler vitamin ilaçları selam kızlar; hamilelik dönemi herşeyden daha çok dikkat ettiğimiz br dönem değilmi yediğimize içtiiğimize ekstra özen gösteriyoruz kuvvet veren yiyecekler tüketmeye çalışıyoruz peki önemli olan k vitamini hakkında ne bliyoruz Sağlıklı ve sorunsuz bir gebelik için beslenirken K vitamini tüketimine önem vermeniz gerekiyor. Vücuda tedarik...

Sayfayı Paylaş