1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.635
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Kabak nasıl aşılanır?

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Aşılı fide kullanımının bir çok faydası var. Daha az gübre tüketimi, daha az ilaç tüketimi ve daha fazla verim elde edliyor. Aşılı fide kullanımı aynı zamanda doğaya dost bir üretim şekli. Son yıllarda karpuzla adı anılan aşılı fideler, domates, salatalık, patlıcan, kavun gibi diğer sebze türlerinde de kullanılıyor. Aşılı karpuz üretiminde daha çok su kabağı anaçları tercih ediliyor. Eskisi kadar su kabağı üretimi çok kısıtlı kalsada turistik bölgeler de süs eşyası yapımı nedeniyle hala üretimi yapılmakta.

  < Konu Resmi..>
  1.Adım Karpuz tohumlarının geç çıkması ve yavaş büyümesinden dolayı önce karpuz tohumlarını ekin. Hava sıcaklığı, güneşlenme süresi gibi etkilerden dolayı zamanlama değişiklik gösterebilir. Ortalama 1 hafta erken ekim uygun olacaktır.
  2.Adım Aşılama dönemi kabaklar için gerçek yapraklar büyüyüp toprağa paralel olduğunda, karpuz içinse gerçek yaprakların ilk büyümeye başladığı devredir.

  3.Adım Aşılama yapmadan 1-2 saat önce fideleri sulayıp yapraklarına su püskürtün ve gölge bir yere yerleştirin. 4.Adım Keskin bir bıçak yardımıyla kabak anacının büyüme noktasını kesin.
  5.Adım Ucu sivri ancak keskin olmayan delici bir nesneyle kabağın büyüme noktasına bastırıp deliği genişletin. Kabak fidesinin içi boş endişelenmeyin.
  6.Adım Karpuz fidesini gövdeden kesip ayırın. Ucunu eğimli keserek sivriltin.
  7.Adım Karpuz fidesini açtığınız deliğe yerleştirip mandalla tutturun.
  8.Adım Gölge ve nemli bir yere yerleştirin. İklimlendirme için; leğene su koyup fide kökleri suya değmeyecek şekilde yerleştirip, üzerini naylonla örtebilirsiniz.
  9.Adım Fideler büyümeye başladığında aşılama başarıya ulaşmış demektir.


   
Kabak nasıl aşılanır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kremalı kabak

  kremalı kabak

  kremalı kabak fırında kremalı kabak yemeği kremali krema İstenilen miktarda kabak halka halka doğranarak suda biraz haşlanır ve suyu süzülür. Haşlanan kabaklara ufak kıyılmış bol dereotu ilave edilir. Sonra 100-150 gr beyaz peynir rendelenir yada ufalanir. Bu karışıma kekik ve azıcık karabiber ve tuz ilave edilir. Son olarakta biraz zeytinyağı ve süt kreması konur. İstenirse kremaya 1...
 2. kabak

  kabak

  kabak çeşitleri dikenli faydaları süs çeşitleri (Küerbis / Courge / Gourd / Cucurbita / ) Bir yillik, sürünücü otsu bir bitki. Gövdeleri tüylü sürünücü olup, silindir biçimindedir. Kökleri uzun ve ig seklindedir. Yapraklar tüylü, büyük, böbrek veya kalp seklinde, bes parçali, uzun saplidir. Çiçekler tek eseylidir. Erkek çiçekler sarimsi renkte büyük, disi çiçekler daha küçüktür. Meyveleri...
 3. Kabak

  Kabak

  (Küerbis / Courge / Gourd / Cucurbita / ) Bir yillik, sürünücü otsu bir bitki. Gövdeleri tüylü sürünücü olup, silindir biçimindedir. Kökleri uzun ve ig seklindedir. Yapraklar tüylü, büyük, böbrek veya kalp seklinde, bes parçali, uzun saplidir. Çiçekler tek eseylidir. Erkek çiçekler sarimsi renkte büyük, disi çiçekler daha küçüktür. Meyveleri çesidine göre küremsi, silindir veya yumurtamsi...
 4. Kabak tatlısı nasıl yapılır pratik tarifi olan varmı

  Kabak tatlısı nasıl yapılır pratik tarifi olan varmı

  Selam.Ben ilk defa kabak tatlısı yapacam da acaba en pratik olarak nasıl yapılıyor kabak tatlısı, eşime sürpriz yapacam :)

Sayfayı Paylaş