Kabir azabı ve kabirdeki nimetler

  • Konbuyu başlatan İslami Yazar
  • Başlangıç tarihi
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Kabir azabı ve kabirdeki nimetler
İnsan oğlunun yaradılışı toprakla başlar, sonu ise toprakta biter. İnsanın yaratılışı büyük bir mucizedir. İnsan bedeni bir çok zerreden moleküllerden hücerelerden ve organlardan oluşmaktadır. İnsan, yaradılış öncesi yeryüzün de toprak , anada yumurta baba da spermdir. Bu yazım da ruhların mahiyetine değinicem inşallah.


kabir,kabir azabı,kabir azabı nedenleri,kabir azabı nimetleri.jpg


Beden öldüğünde ruh da ölür mü ?

İnsanın başlangıcı doğum sonu ölümdür. Her nefis ölümü tadacaktır. Yaradan var ettiği gibi yok edicektir.Ölüm bir göçün başlamasıdır ..

Ruh bedenin misafiridir. Bedeni ayakta tutan kuvvettir. İnsan ruhun sayesinde vardır. İnsanın iyi kötü amelleri ruhunun vasıtasıyla olmaktadır. Bir insan ölüp mezara konduktan sonra bedeni çürür ama ruhu sağlam kalır. Ruh işlediği amellerle ahirette muamele görücek cennete yada cehenneme giricektir. Ölmüş birinin mezarda cesedi bozulsada ruhla bedenin bağı asla bozulmaz.Bir çok ayet ve hadiste ruhun ölmediği apaçık belirtilmektedir.


Kabirde azap yada nimet varmıdır ?


Ölen biri ameline göre kabirde muamele görücektir. Kabir hayatın da gerek ruha gerekse bedene hem azap hemde sayısız nimatler vardır. Kabirdeki azapyada nimet hem ruha hemde bedene olucaktır. Kabir azabının olması ruhun ölmediğini göstermektedir. Hadisi şerifte Her ölüye ahiretteki yerinin sabah akşam gösterildi belirtilmektedir. Cennete gidecek olana cennet , cehenneme gidecek olana ise cehennem gösterilmektedir.


Kabir azabının olduğuna dair ayetler yada hadisler var mıdır?Kabiz azabının olduğunu gösteren bir çok ayet ve hadis vardır. Hadis kitaplarında kabir hayatı ile kabir azabının olduğuna dair bilgiler yer almaktadır.Ölünün kemiğini kırmak, onu diri iken kırmak gibidir.Namaz kılmayanın kabri ateşle doldurulur..Kafire kabrinde 99 ejderha kıyamete kadar azap eder.İdrardan sakının! Çünkü kabirde ilk hesap bundan olacaktır.Mümin suresinin 46. ayetinde, Firavuna ve adamlarına her sabah akşam gidecekleri Cehennem ateşi gösterilir.


Kabir ölen cesedin gizlenmesidir. Kabir azabı ahiret azaplarından biridir. Hiç bir azap kabir azabına benzemez. Kabir azabına inanmayan inkar eden kafir olur.


Ölüler birbirini ziyaret eder mi?


Hadisi şerifte Ölülerinizin kefenini güzel yapınız! Onlar, kabirlerinde birbirlerini ziyaret ederler ve övünürler diye buyrulmaktadır.Bir başa hadisi şerifte ise Kardeşinin cenaze işini görenleriniz, kefenini güzel yapsın diye belirtilmektedir. Bu hadisi şeriflerden ölülerin biribirini ziyaret ettiklerini anlayabiliyoruz.


Müslüman kardeşlerim her nefis ölümü tadacaktır . Dünya hayatı kabirde tamamiyle bitmiş görünsede yeni bir hayat başlamaktadır. Her müslüman ölüm ve ölümden sonra dirilmeye , ahirete ve ebedi olma inancına sahip olmalıdır. Dertsiz yaşam , acısız lezzet aralıksız ebedi saadet kıyamet gününde hasıl olucaktır. Ölüme hazırlanın kardeşlerim , ölüme her daim , yarın gelecekmiş gibi hazır olun . Sizleri kabir hayatında yalnız bırakmayacak olan iyi amellerinizdir. Allah cümlemizi ameli salih kullarından eylesin. Selam ve dua ile.
 
Geri
Üst