Kabir azabının nedenleri

• Konbuyu başlatan İslami Yazar
  • Başlangıç tarihi
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Kabir azabının nedenleri
Bir önceki yazımız da kabir azabına ve kabir nimetine değinmiştim. Bu yazımız da yine kabir hayatını anlatacağım ve bir çok müslüman kardeşimin kabir hayatı ile ilgili bana sorduğu soruları ele alacağım.

kabir azabı.jpg

Ölüm sonrası da hayat devam etmektedir. Kabir hayatının ve kabir azabının varlığına dair deliller Kuranı kerimde yer almaktadır. Bu ayetlerden birinde firavun ailesinin uğradığı azap anlatılmaktadır. Onlar sabah akşam ateşe sunulurlar. Kıyamet günü de, Firavun un adamlarını en çetinine sokunuz denilir diye geçmektedir.

Peygamber efendimiz Hz muhammedin de bir çok duasında kabir azabından sana sığınırm demesi göze çarpan hadislerdendir.

Kabir hayatı bir başka alemdir. Bu alem dünya ile ahiret arasında bir istasyondur. Kabir hayatında herkes işlediği günahlara ve sevaplara , yani ameline göre muamele görecektir. Kişinin ameli salih ise cenneten bir köşe ona sunulucak kıyamete kadar refah içinde olucaktır. Kişinin ameli salih değilse , cehennemden bir çukur açılacak ve yine kıyamete kadar azap görücektir.

Kabir azabı neden olur ?

Bir insanın ölüm şekli nasıl olursa olsun mutlaka kabir hayatını yaşayacaktır. Ölen insanın naaşı kabire konunca Münker ve Nekir isminde iki melek gelerek ona bir takım sorular sorucaktır.Rabbin kimdir? Peygamberin kimdir? Dinin nedir? Gibi sorulara , ölen kişi ameli salih ise eksiksiz yanıtlar. Doğru yanıt veren ölüye cenneten kapılar açılır ve ona ihsan edilen güzellikler gösterilir. Münafık olanlar Hünker ve Nekirin sorularına doğru cevap vermezler Onlara cehennem kapıları açılır ve onlara ordaki azaplar gösterilir.

Kabir azabını Allaha şirk koşanlar, iki yüzlü davrananlar, münafık olanlar, yalan yere yemin edenler, yalan söyleyenler, namaz kılmayanlar, zina edenler, haram para yiyenler, laf taşıyıp dedikodu yapanlar, sapkın ilişkiler içinde olanlar , hırsızlık yapanlar , insanları hor görüp kibir yapanlar, kabir azabının sebeplerinden dir.

Kabir sıkması kabir daralması diye bir şey var mı?

Kabir azabına inanmayanlar dinden çıkar küfre düşerler. Kabir azabı ve kabir sıkması vardır. Kabir azabı ruha ve cesede birlikte olacaktır . Kabir fasıkları ve münafıkları aklın almayacağı kadar büyük bir şiddetle sıkacaktır. Kabir sıkması ila ilgili vesikalar şunlardır.Kabirde ruhun cesede iadesi ve kabrin sıkması ve azap edilmesi haktır .Kabrin sıkmasından kurtulan biri olsaydı, Sa’d bin Muaz kurtulurdu. Zekeriya oğlu Yahya'yı kabrin sıkması, yediği bir arpa sebebi ile olmuştur.Kabrin sıkması bir müminin affedilmemiş günahlarına kefarettir.

İmanla vefat edenlerin ruhları kabir azabı görmez ve bunların ruhları serbestçe dolaşır. Bu mübareklerin ruhları istedikleri an her yere gidip gelebilirler . Aynı anda her yerde bulunabilirler.Hatta ve hatta aramızda dolaşmaları bile mümkündür. Bu duruma en güzel örnek şehit Hz Hamza dır. Hz Hamzanın bir çok insana yardım ettiği ve hala da yardımda bulunduğu anlatılmaktadır. Din kardeşlerim kabir hayatı haktır ve her insan kabir hayatıyla mutlaka tanışıp yaşayacaktır. Günahlardan kaçıp dine uygun bir şekilde yaşamak salih amellerle Allahın huzurunda olmak hepimize nasip olsun inşallah. Selam ve dua ile..

Kabir azabı kalıcımı geçicimidir ? Kabir azabıyla ilgili defaatle aldığım sorulardan biri azabın kalıcımı yoksa geçicimi olduğudur. Her insan ölümü tadacak ve cesedi kabire girecektir. Kabir yaşamın da azap dirilinceye yani kıyamete kadar devam edecektir. Kabir azabı yapılacak bazı fiillerle azaltılabilir. Ölünün yakını , akrabası , arkadaşı ölen kişi için sadaka verebilir, hac sevabı bağışlayabilir ve Kuranı kerim okuyabilir. Yapılacak bu güzel fiiller ölünün kabirde gördüğü azabını hafifletir. Ölmüşlerimize her zaman bul dua etmeyi Kuranı Kerim okumalı onlar için sadaka çıkarmalıyız. Yaptığımız iyiliklerin savplarını ölmüşlerimize bağışlayabiliriz. Kardeşlerim kabir azabı çetindir zordur. Bir çok ayet ve hadiste bu belirtilmiştir. Ölülerimizi unutmayalım . Her daim onların kabir refahı için güzel girişimlerde bulunalım. Cümle ölmüşlerimizin ruhu şad olsun ve yaradan günahlarını af eylesin.

Ölüler konuşulanı duyarmı ? Mümin kardeşlerim insan ölüp mezara konunca bedeni çürüyor. Kulakta çürüyen organlardan olmasına rağmen ölülerin bizi işitmesi nasıl oluyor diye sormaktalar. Kardeşlerim Çürüyen bedendir. Duyan kulak değil ruhtur. Ruh ölmez çürümez ve her konuşulanı işitir. Bir çok hadis kitaplarında ölülerin her konuşulanı duyduğu belirtilmektedir. Ruh ölmediği için ölü işitmektedir.Sadece şehitler ve peygamberler değil, diğer ölüler de işitir.Ölü, kendisini ziyaret edeni tanır ve selamını alır . Bu yüzden kardeşlerim kabir ziyaretlerinde mümkün mertebe uygunsuz boş konuşmalardan kaçınmalı ölülerimize dualarda bulunmayız. Ölüler her şeyi işitir üzülür ve sevinirler . Sadece hayatta olanlara karşılık veremezler. Selam ve dua ile.

Kabir azabın dan o kadar çok korkuyorum ki. Ne kadar iyi bir müslüman olduğumu düşünsemde biliyorumki eksik taraflarım var. Kuluz sonuçta elbetteki yanlışımız olacaktır. Kabir azabında 52. gece diye bir gün varmış etin kemikten ayrıldığı günmüş. O gün ceset büyük azap içinde oluyormuş. Ve bu günlerde özellikle bolca dua ve kuran okunduğuna şahit oldum. Doğrumu değilmi bilmiyorum ama böyle bir duyumu da burdan paylaşmak istedim.

Geri