Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Kaç Adet Nikah Çeşiti Vardır ?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  nikah çeşitleri dini nikah
  imam nikahı


  Günümüzde bildiğiniz gibi belediyenin kıydığı resmi nikah ve dini nikah çeşitleri mevcut melekler :) Ama İslamiyetten önce kıyılan batıl birçok nikah çeşiti vardı, hiç duymuş muydunuz? Bu makalemizde bu nikah çeşitlerinden bahsedeceğiz..


  < Konu Resmi..>  İslam’da Haram Olan Evlenme Şekilleri

  Bunlar İslamdan önce cahilliyet devrinde uygulanan nikah şekilleridir.

  Nikah-ı Muta: Belli bir ücret karşılığında, belli bir süre için şahit şart olmaksızın, cinsel yönden yararlanma ifade eden sözlerle yapılan nikâha denir. İslâm'dan önce zina ve geçici bir zaman için evlenme yaygın idi. İlk müslümanları tedricen bu adetten uzaklaştırmak ve evlenme imkânı kavuşuncaya kadar kolaylık sağlamak üzere Hz. Peygamber (s.a.v) mut'a nikâhına izin vermiş, sonra yasaklamıştır. Bu izin ve yasaklamanın ardından Mekke'nin fethi yılında tamamen men edildiği anlaşılmaktadır. Sahabenin cumhuru ve mezhep imamları son yasaklamanın müebbet olduğu görüşündedir. İbn-i Abbas bunun, domuz eti gibi zarurete bağlı olduğunu ifade etmiş; kötüye kullanıldığını anlayınca bu fetvasından rucu ettiği de nakledilmiştir. Buna göre islâmî evlilik bir kaç günlüğüne gönül eğlendirmek ve tatmin olmak için değil, bir yastıkta kocamak, çoluk-çocuk sahibi olmak, Allâh'a kulluk yolunda yardımlaşmak niyetiyle yapılır. (Haramlar ve Helâller, s. 94.)

  Nikah-ı Makt : Dul kalan kadın kocasının mirasına dahil olurdu. Başka karısından çocukları varsa en büyük oğul babasının karısına başkasından daha çok hak sahibiydi. Eğer üvey annesi ile evlenmek istiyorsa onun üzerine bir elbise atar ve onu sahiplenirdi, bu genel bir uygulama şeklini almıştı.

  Nikah-ı Şığar : Takas evlenmesi demektir. İki kişi aynı miktar mehirle, kızlarını birbirine evlenmek üzere vermeyi taahüt ederler. Kadına verilmesi gereken mehirden baba ve kocalar faydalanmış olur. Burada nikâh akdi geçerli fakat şart geçersizdir ve mehir zikredilmediğinden mehr-i misil gerekir. Şigar evliliği Ahmed b Hanbel, İmam Mâlik ve İmam Şafiî'ye göre fâsiddir. (Kâsânî, Bedâyîus-Sanayi, Kahire 1327-28/1910, II, 282-283; Molla Hüsrev, Dürerü'l-Hukkâm Şerhu Gureril-Ahkâm, İstanbul 1979, I, 342)

  Nikah-ı İstibda : Kendi soyundan daha asil ve daha zeki bir çocuk sahibi olmak isteyen adam, karısını meziyetleriyle tanınmış bir erkeğe gönderir. Kadın gebe kaldıktan sonra evine döner. Koca gebelik kesin belli oluncaya kadar karısına yanaşmaz. Doğan çocuk kocadan olmuş sayılır ve onun mirasçısı olurdu.

  Grup Evlenmesi : Sayıları onu geçmeyen bir grup erkek, aynı kadınla cinsel ilişkide bulunurdu. Kadın, gebe kalır çocuk doğurursa, doğumdan bir müddet sonra bu erkeklerin hepsini davet eder ve onlara şöyle derdi: Benimle olan ilişkinizden doğan şeyi biliyorsunuz. bir çocuk sahibi oldum. Erkeklerden birine hitap ederek: “Ey Ebucehil, çocuğuna istediğin adı koy” derdi. Bu andan itibaren o kimse çocuğun babası olur ve babalığı red edemezdi.

  Serbest Birleşme : Bazı kadınlar bütün erkekleri kabul ederler ve kapılarına bayrak asarlardı. Bir çocuk doğurunca bütün müşterilerini toplar ve “kaif” denilen bir kimse çocuğun babasının kim olduğunu tayin ederdi. Artık o kimse çocuğun babası olurdu.

  Nikah-ı Bedel : İki erkeğin karılarını muayyen bir müddet için değiştirmeleridir.

  Nikah-ı Hıdn : Erkek muayyen bir bedel karşılığında bir kaç gün birlikte yaşamak için kadınla anlaşırdı. Bu bir nevi metres hayatı şeklinde olan bir birleşmeydi.

  Deneme Evlenmesi : Kadının muayyen bir dostu varsa ve bundan bir çocuk doğurmuşsa, beyanı üzerine kadın o kimseye nikahlanırdı. Bu bir çeşit deneme evlenmesiydi.

  Muvakkat nikâh: Şahitler huzurunda belli bir süre için evlilik ifade eden sözlerle yapılan nikâha denir. Bu nikâh muvakkatlık sebebiyle geçersizdir. (Krş. Binaye, 4/101. Şafiîlere göre de muvakkat nikâh geçersizdir.


   
Kaç Adet Nikah Çeşiti Vardır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kaç çeşit şok vardır?

  Kaç çeşit şok vardır?

  kaç çeşit solunum vardır hipovolemik şok belirtileri hipovolemik şok nedir kaç çeşit pozisyon vardır hemorajik nedir Nedenlerine göre 4 çeşit şok vardır: Kardiyojenik şok Hipovolemik şok Toksik şok . Anaflaktik şok Şok belirtileri nelerdir? Kan basıncında düşme Hızlı ve zayıf nabız Hızlı ve yüzeyel solunum Ciltte soğukluk, solukluk ve nemlilik Endişe, huzursuzluk Baş dönmesi, Dudak...
 2. Kaç çeşit VSD vardır? » VSD

  Kaç çeşit VSD vardır? » VSD

  VSD tipleri sol karıncık ile sağ karıncık arasındaki duvarda ki defeklerin anatomik yerleşimine ve defektin büyüklüğüne göre sınıflandırılmaktadır. VSD tipleri tıbbi literatürde anatomik yerleşime göre şu şekilde ifade edilmektedir. 1. Perimembranöz tip, % 80 oranında görülür 2. Outlet tip, %10 oranında görülür 3. Musküler tip, % 5 oranında görülür. 4. İnlet tip, % 5 oranında görülür....
 3. Kaç adet nikah çeşidi vardır?

  Kaç adet nikah çeşidi vardır?

  Kaç adet nikah çeşidi vardır? nikah çeşitleri nelerdir? Selam millet günümüzde kaç tane nikah çeşidi vardır ve bunlar nasıl neden yapılıyor acaba? Yaygın olan dini ve resmi nikahtan hariç daha bir çok nikah var biliyorum ama hangileri işte onu bilimyorum.
 4. kaç çeşit zikir vardır?

  kaç çeşit zikir vardır?

  kaç çeşit zikir vardır? bu zikirleri isimleri ve yapılışlarıyla birlikte açıklamalarını yaparsanız sevinirim.
 5. türkiyede kaç çeşit iklim vardır

  türkiyede kaç çeşit iklim vardır

  Arkadaşlar, Türkiyedeki iklim çeşitliliğini ve özelliklerini bu sayfadan anlatabilirmisiniz. Ödevim var ve bu konuyu acilen bulmam lazım.Sağolun şimdiden...

Sayfayı Paylaş