1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Kaç çeşit düşük vardır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Düşük günümüzde hayli sık görülen bir problemdir ve gebeliklerin %15’indekarşılaşılmaktadır. Bu da demek oluyor ki her 20 gebe bayandan 3 tanesi bu istenmeyen durum ile karşı karşıya kalıyor. Oranın bu denli yüksek olması anne adaylarını korkutuyor olsa da bazı belirtileri önceden fark edebiliyor olmak müdahale edilmesine olanak sağlayacaktır.

  Hamilelikte Düşük riski genel olarak hamileliğin ilk 20 haftasında görülmektedir. Yani gebeliğin ilk dönemlerinde düşüklere karşı daha dikkatli olunması gerektiğini söylememiz gerekiyor. Gebelik riskinin en fazla olduğu yaş grubu ise 35 yaş üstü anne adaylarıdır. Bu yaş aştan sonra gebe kalınması durumunda düşük ihtimalinin her zaman için akılda tutulması ve düzenli olarak kontrollere özen gösterilmesi büyük önem arz ediyor.

  Bayanların ilk olarak yumurta üretmeye başladıkları yaştan itibaren başlayan süreçte devamlı olarak üretilen yumurtaların kalitesi artmaktadır. Bu kalite 30 yaşına gelindiğinde zirve noktasına ulaşmaktadır. Yani 30 yaşında üretilen yumurtalar bir bayanın hamile kalmaya en müsait yumurtları olarak adlandırılabilir. 30 yaştan sonra ise kalite giderek düşer ve 35 yaş üstü bayanların ürettiği yumurtalar kalitesiz oldukları için düşük ihtimaline daha açıktır.
  < Konu Resmi..>


  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE  Erken düşük: Düşük çeşitleri arasında yer alan erken düşük, gebeliğin erken döneminde ortaya çıkması dolayısı ile erken düşük adını almaktadır.


  Geç düşük: Hamilelikte düşük çeşitleri arasında yer alan geç düşük, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde yaşanan düşük çeşididir. Geç düşük için bir zaman belirtmemiz gerekirse, gebeliğin 12 – 20. haftaları arasında yaşanan düşüklere geç düşük adının verildiğini söyleyebiliriz.  Spontan abortus: Düşük çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan spontan abortusta, gebenin rahminde bulunan gebelik materyali, hiç bir müdahale edilmeden rahil dışına atılır; gebelik öncesi döneme anne adayı, spontan abortus ile geri dönmektedir.


  Abortus imminens: Düşük çeşitleri arasında yer alan abortus imminens’te, anne adayında, kahverengiden başlayıp zamanla koyulaşarak kırmızıya dönen bir akıntıdan söz etmek gerekmektedir. Eğer bu şekilde bir akıntı söz konusu ise, ve gebeliğin ilk haftalarında olmakla birlikte, anne adayını kramp nöbetleri de rahatsız ediyorsa, abortus imminens gibi bir durumdan söz etmek gerekmektedir.


  Abortus insipiens: Düşük çeşitleri arasında bulunan abortus insipiens, anne adayında kendisini, kanama, ve ağrı ile birlikte hissettirmektedir. Bununla birlikte rahim ağzı da iyice açık durumdadır; yani artık düşükten kaçmak olanaksızdır. Bu gibi bir durum fark edildiğinde, kontrollü bir şekilde kürtaj uygulamasının gerçekleştirilmesi, ve bebeğin anneden ayrılması gerekmektedir.


  Komplet abortus: Hamilelikte düşük çeşitleri arasında sayılan komplet abortus sırasında, anne adayı, şiddetli ağrı, ve kanama ile birlikte, gebelik ile ilgili tüm her şeyi dışarı atmaktadır. Komplet abortus, genellikle gebeliğin ikinci ayına kadar gözlemlenen bir durumdur. Aslında komplet abortus ile, bütün gebelik unsurları anne vücudundan atılır; fakat yine de, kürtaj yapılarak, içeride herhangi bir şeyin kalıp kalmadığı kontrol edilmeli, ve anne adayı riske atılmamalıdır.  İnkomplet abortus: Gebelikte düşük çeşitleri arasında yer alan inkomplet abortusta, gebelik ile ilgili unsurların pek çoğu, kanama ile anne vücudundan atılır, ancak, özellikle gebeliğin 1.5 ayından sonra gerçekleşen inkomplet abortus durumunda, anneye bir kürtaj uygulaması yapılmalı, ve rahimde hiç bir kalıntının bulunmadığından emin olunmalıdır.


  Boş gebelik: Anne adayında bebek bulunmamasına rağmen, plesenta, ve bebek kesesinin oluştuğu gebelik türünün ismi boşi gebelik olarak anılmaktadır.


  Missed abortus: Düşük çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan missed abortus durumunda, bebek tüm hayati fonksiyonlarını yitirmiştir. Fakat bununla birlikte, hala anne rahminde durmaktadır.


  İki hafta boyunca hiç bir kanama olmamış, gebelik devam ediyor süreci anne adayında oluşmuştur. Eğer bu durum kısa zaman içerisinde fark edilmezse, anne adayının hayatını tehdit eden durumlar söz konusu olabilmektedir.  Elektif abortus: Gebelikte, ilk 10 haftanın sonuna kadar, anne ve baba adaylarının izni alınarak yapılan kürtaja verilen isimdir. Elektif abortusun onuncu haftadan sonra yapılabilmesi için geçerli neden: anne adayının sağlığını tehdit eden bir gebelik sürecinin oluşması, ya da bebeğin yaşamını tehdit eden bir durumun söz konusu olmasıdır.


  Habitüel abortus: Anne adayı, arka arkaya üç ya da dört sefer düşük yapmış ise, böyle bir durumdan söz etmek gerekmektedir.


  Septik abortus: Anne adayının bebeğini düşürmek için yasadışı yollara başvurması, ve hijyenik olmayan, sağlıksız şekillerde düşük olayının gerçekleşmesine izin vermesi sonucunda, hem düşük yaşanıp, hem de annenin enfeksiyon kapması durumudur. Anne hayatı bu durumda, çok ciddi anlamda risk altındadır…


   
Kaç çeşit düşük vardır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kaç çeşit şok vardır?

  Kaç çeşit şok vardır?

  kaç çeşit solunum vardır hipovolemik şok belirtileri hipovolemik şok nedir kaç çeşit pozisyon vardır hemorajik nedir Nedenlerine göre 4 çeşit şok vardır: Kardiyojenik şok Hipovolemik şok Toksik şok . Anaflaktik şok Şok belirtileri nelerdir? Kan basıncında düşme Hızlı ve zayıf nabız Hızlı ve yüzeyel solunum Ciltte soğukluk, solukluk ve nemlilik Endişe, huzursuzluk Baş dönmesi, Dudak...
 2. Kaç çeşit ASD vardır? » ASD

  Kaç çeşit ASD vardır? » ASD

  asd ameliyatı video pfo belirtileri asd tipleri sekundum nedir ASD tipleri sol kulakçık ile sağ kulakçık arasındaki duvarda ki defeklerin yerine göre isim almaktadır. Bu tipleme kabaca embriyolojik hayatta iken kulakçıklar arasındaki duvarın köken aldığı zarlara yada defektin bulunduğu anatomik yerleşime göre yapılmaktadır. ASD tipleri tıbbi literatürde şu şekilde ifade edilmektedir. Primum...
 3. Kaç çeşit VSD vardır? » VSD

  Kaç çeşit VSD vardır? » VSD

  VSD tipleri sol karıncık ile sağ karıncık arasındaki duvarda ki defeklerin anatomik yerleşimine ve defektin büyüklüğüne göre sınıflandırılmaktadır. VSD tipleri tıbbi literatürde anatomik yerleşime göre şu şekilde ifade edilmektedir. 1. Perimembranöz tip, % 80 oranında görülür 2. Outlet tip, %10 oranında görülür 3. Musküler tip, % 5 oranında görülür. 4. İnlet tip, % 5 oranında görülür....
 4. kaç çeşit zikir vardır?

  kaç çeşit zikir vardır?

  kaç çeşit zikir vardır? bu zikirleri isimleri ve yapılışlarıyla birlikte açıklamalarını yaparsanız sevinirim.
 5. türkiyede kaç çeşit iklim vardır

  türkiyede kaç çeşit iklim vardır

  Arkadaşlar, Türkiyedeki iklim çeşitliliğini ve özelliklerini bu sayfadan anlatabilirmisiniz. Ödevim var ve bu konuyu acilen bulmam lazım.Sağolun şimdiden...

Sayfayı Paylaş