Kadife koltuklar nasıl silinir?

Uzman SühaN

Administrator
Kadife koltuklar nasıl silinir?
Koltuk, kanepe, sandelyeleri yerinde temizlemeniz gerekiyorsa öncelikle döşeme kumaşın üzerini elektrik süpürgesiyle vakumlamanız gerekir. Her bölgeye ulaşabilmek için, elektrik süpürgenizin uygun ağızlıklarını kullanabilirsiniz. Koltuk veya benzeri döşemeleri kuru olarak fırçalamak, genelde tozu dağıtmaktan ve daha çok işlemesine neden olmaktan başka bir işe yaramaz.Koltuk yüzeyindeki tozları elektrik süpürgesi yardımıyla aldıktan sonra su ve ağartıcı içermeyen deterjan karışımını bir beze veya kağıt havluya emdirin ve döşemelik kumaşı silin. Silme işlemi sırasında en az düzeyde su kullanımına dikkat edilmesi olası bir kuruma sorununun ve koltuk döşemesinin nemli kalmasının önüne geçebilir.kadife koltuk.jpg

Kurumanın hızlandırılması için elektrik süpürgesiyle vakumlayabilirsiniz. Silme işlemine başlamadan önce renklerin solmayacağından ya da başka türlü bir zarar gelmeyeceğinden emin olmak için koltuk, kanepe veya sandalyenizin görünmeyen küçük bir yerinde denemeler yapmanız faydalı olacaktır.


Kadife koltuklar doku itibariyle yumuşak ve hassas yapıya sahiptir. Zamanla kirlenmeye başlayan kadife koltuğu temizlerken bazı ipuçlarını bilmeniz dokusuna zarar gelmemesi konusunda size yardımcı olacaktır.


Kadife yapı itibariyle bozulmaya, yırtılmaya veya yıpranmaya çok çabuk maruz kalabilmektedir. Bu yüzden kadife kumaşın temizliğinde oldukça hassas dokunuşlarda bulunmak gerekmektedir. Sertçe silmek, ovularak bastırmak veya kumaşın çıkarılıp elde çitilenerek yıkanması kadife kumaşlı koltuklar için doğru değildir. Bu hareketler kumaşın yıpranması bir yana görünüm olarak dahi anında bozulmasına yol açacaktır.


Kadife koltukların temizlenmesinde en bilinen ve doğal yöntem amonyaktır. Amonyak ile ılık bir su karıştırılarak işleme başlanır. Ardından yumuşak uçlu bir fırça bu karışıma batırılarak ıslatılır. Nemli bir durumda bırakılan bu fırça yardımıyla kadife koltuk silimi başlar. Yumuşak ve hassas bir tutumla dairesel hareketler yapılarak silim tamamlanır.


Kadife kumaşa asla sıcak su temas ettirilmemelidir. Üzerine ütüyle geçmek gibi davranışlarda da bulunulmaması önerilir. Aksi takdirde aşırı sıcak kumaşa zarar verecektir.


Kadife koltukların en büyük problemlerinden biri de parlak görünümünü hemen kaybedebilmesidir. Bunun olması istenmiyorsa sirke kullanmak faydalı olacaktır. Yumuşak bir bez sirkeli su karışımıyla nemlendirilip koltukların silinmesi suretiyle istenilen parlak ve temiz görünüm kazandırılacaktır.
 
Üst