Etiketler:
 1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Kadın da İNFERTİLİTE (kısırlık) olanlar buraya yazalım

  Konu, 'Gebelik' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  Sevgili meleklerim annemin çok yakın bir komşusuyla görüştüm ve doktora gitmiş kendisine infertilite(kısırlık)teşhisi konmuş!!!Çok üzülüyordu ve bana sorduğu soru sizin siteniz de de varmı böyle rahatsızlığı olan diye.Varsa belki brişeyler paylaşmışlardır bende aralarına katılırım dedi.Bende yok ama neden olamsın dedim.Ve bu durumda olan meleklerimiz için bir paylaşım yeri açtım.
  Hepimiz burada bir aileyiz.Üzütülerimizi mutluluklarımızı paylaşıyoruz.Dertlerimize çare arıyor biribirlerimize yardımcı oluyoruz.Düşündüm de belki aramızda infertilite(kısırlık)olan arkadaşlarımızda var ama anlatmıyrolardır.Eğer varsa yazın arkadaşlarım birbirinize fikir verin yardımcı olun.Bu kötü yada ayıp birşey değil.Artık tıp çok ilerledi herşeyin bir çaresi var.Varsa paylaşın meleklerim çekinmeyin birbirinize ancak siz destek olursunuz biz destek oluruz.Hadi meleklerim buyrun....


  İlk önce bilmeyenler için aşşağıdaki yazılanları bir okuyun derim!!!

  KADINDA İNFERTİLİTE (KISIRLIK)


  Çiftlerin çocuk sahibi olma arzularına ve düzenli cinsel ilişkiye sahip olmalarına rağmen, bir yıl içerisinde gebelik elde edilememesine infertilite (kısırlık) adı verilmektedir. Ülkemizde bu sorunun sıklığı hakkında yapılmış elle tutulur bir çalışma yoktur. Korunmayan çiftlerin %85'inde bir yıl içerisinde gebelik oluşması beklenir. Tıbbi bir problem olan infertilitenin yaklaşık olarak %40'ı kadınlardan %40'ı da erkeklerden kaynaklanan nedenlere bağlıdır. Geriye kalan %20 ise her ikisinden kaynaklanan problemler ya da açıklanamayan infertilite nedenlerine bağlıdır.
  KADINDA İNFERTİLİTE (KISIRLIK) NEDENLERİ
  1. YUMURTLAMA BOZUKLUKLARI
  Yumurtlama bozuklukları kadında en sık görülen infertilite nedenidir. Yumurtlama bozukluğu dendiğinde, yumurtlamanın hiç olmaması veya düzensiz ve seyrek olması anlaşılır. Seyrek adet görme ya da adet görülmemesi genellikle yumurtalık bozukluklarında görünür, ancak yumurtalık bozuklukları normal adet dönemleri olan kadınlarda da görülebilir.

  2. FALLOP TÜPLERİNE AİT NEDENLER
  Follop kanalları tamamıyla ya da kısmen tıkalı olduğunda spermin yumurtaya ulaşmasını engellenir. Böylece döllenme ve gebeliği olanaksız kılar. Tüplerdeki bu hasar, geçirilmiş enfeksiyon, endometriozis veya geçirilmiş bir ameliyat sonrası kalan karın içi yapışıklıkları gibi birçok nedene bağlı olabilir. İnfertilite nedenlerinin %35'ini tüplere ait bozukluklar oluşturmaktadır.

  3. ENDOMETRİOZİS
  Endometriozis rahim içini döşeyen dokunun (endometrium) rahim dışında gelişmesidir. Endometriozis tıpkı rahim içini döşeyen doku gibi hormonlara duyarlı olup adet sırasında kanar. Karnın içinde oluşan bu mikro kanamalar zamanla iltihap bezleri yangısal durum oluşturmakta ve yapışıklıklara sebep olmaktadır. Endometriozis yumurtalıklarda yerleştiği zaman kist oluşumuna neden olmaktadır. Bu kistlere endometrioma adı verilir. Endometriozisi olan kadınların yaklaşık %50’sinin çocuk sahibi olabilmeleri için tedavi olmaları gerekir. Yine kısırlık nedeni ile başvuran kadınların yaklaşık %25’inde endometriozis saptanmaktadır.

  4. RAHİM AĞZINA (SERVİKS) AİT PROBLEMLER
  Rahim ağzındaki yapısal, enfeksiyona ait veya bu bölgedeki salgıyla (Mukus) ait bozukluklar kısırlık sebebi olabilir. Rahim ağzında salgılanan mukus spermlerin genital yoldan taşınmasını kolaylaştırır. Östrojen ve progesteron hormonları etkisi altında mukusun siklus sırasında miktarı ve niteliği değişir. Polip gibi iyi huylu tümörler veya bu bölgeye uygulanmış olan cerrahi girişimler kısırlık sebebi olabilmektedir.

  5. RAHİM FAKTÖRÜ
  Histerosalpingografi rahim içi ve tüplerin durumunu göstermek açısından yararlıdır. Adetin bitiminden sonraki 1 hafta içerisinde ve yumurtlamadan önce yapılır. İlaç rahim ağzından verilir ve rahmi doldurarak, tüplere doğru ilerler ve karın boşluğuna dökülür. Rahimde yapışıklık, rahim boşluğunun durumu ve myom olup olmadığı incelenir. HSG çekilirken verilen radyoopak maddenin oluşturduğu basınç ile bazen tüplerde varolabilen mukus tıkaçları açılabilir. Bu nedenle HSG sonrası kendiliğinden gebelikler oluşabileceği konusunda uyarıda bulunmak gereklidir. HSG aracılığı ile saptanan anomalilerin kesinleşmesi veya tedavisi için histeroskopi yapılabilir.

  6. KARIN İÇİ ZARI İLE İLGİLİ PROBLEMLER
  Peritoneal faktör, endometriozis veya peritoneal yapışıklıklar gibi üreme organlarının veya karın boşluğunun iç yüzeyini kaplayan zarın anomalileri ile ilgilidir.

  7. ALERJİK NEDENLER
  Alerjik nedenler kısırlık nedeni olabilmekle birlikte teşhisleri ve tedavileri zordur. Alerjik durumların tedavi etkinliği belli değildir ve tedavi edilen veya edilemeyenlerdeki gebelik oranları çok farklı değildir. Bu nedenle rutin olarak ölçülmelerinin gerekliliği tartışmalıdır.

  8. YAŞ FAKTÖRÜ
  Normal koşullarda korunmayan bir çift için evliliğinin birinci yılında gebe kalma şansı %80, ikinci yılda %10, üçüncü yılda %1,2 ve dördüncü yılda ise %0,6'dır.

  İlk adetin görülmesinden hemen sonraki yıllarda gebelik şansı yüksek değildir. Cinsel olgunluk yaşının başlamasına kadar geçen sürede genellikle adetler düzenli olarak meydana gelmez ve yumurtlama olmaması bu dönemde sıktır. Kadında 40 yaşından sonra da gebelik olasılığı ileri derecede azalır. 40 yaş ve üzeri olgularda adet düzeni çoğunlukla normal olduğu halde gebe kalma oranı %10'un altına düşer. Yumurtaların gelişmesi ve ovulasyon meydana gelse de, oluşan yumurtanın kolayca döllenebilmesi oldukça güçtür. Gebelik oluştuğunda anne yaşının ileri olması nedeni ile bebekte kromozom anomalilerinin ve düşük riskinin arttığı da göz önüne alınmalıdır.   
 2. seerose

  seerose Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.855
  Beğenilen Mesajlar:
  60
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  yurt disi
  Ne kadar gec karar verirsek halilelik icin o kadar zorlasiyor,ilk seneden de cogu kisi bunu istemiyor ben de hamile kalmak istememistim bir kac sene sonra demistik ve iki sene sonra karar verdik,simdi de bir seneye yakin deniyoruz.
   
 3. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL
  Anlıyorum canım.Genelde öyle olur daha erken deriz ama sonradanda olmuyor.Peki canım sen doktora gittin mi hiç??Bir doktora git bakalım ne diyecek sana belki de kalabilirsin?Bnece bir git okişş=)
   
 4. sedenim

  sedenim Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  23 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  113
  Beğenilen Mesajlar:
  40
  Ödül Puanları:
  28
  arkadaşlar benimde olmuyo hiç bir sebeb yok yumurta çatlamaması dışında olur diyip duruyolar şimdide duphaston verdiler bitince adet olmazsm hamileymişim ama bilmiyorum hiç umudum yok duphaston kullannan varmı aranızda
   
Kadın da İNFERTİLİTE (kısırlık) olanlar buraya yazalım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadında başlıca kısırlık (infertilite) sebepleri

  Kadında başlıca kısırlık (infertilite) sebepleri

  kadında kısırlık nedenleri,kadında doğurganlığı engelleyen durumlar,hamile kalmayı engelleyen durumlar,kadın kısırlığı nedir,kadın kısırlığının nedenleri,kadın kısırlığının tedavisi hakkında bilgiler Kadında hamile kalamama sebepleri nelerdir? Hangi hastalıklar ve patolojiler kısırlığa sebep olabilir? Gebe kalma şansını azaltan faktörler nedir? Kısırlığa neden olan durumlar erkekte ve...
 2. Kısırlık oranı tıptaki gelişmelerle düşüyor

  Kısırlık oranı tıptaki gelişmelerle düşüyor

  Gebeliğin oluşmaması durumunda eşlerden herhangi birinden kaynaklanan bir sorunun varlığından söz edilebilmesi için; yaklaşık bir yıl düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin gerçekleşmemiş olması gerekir. Bu bir yıllık bekleme süresi; çiftlerin çocuk sahibi olma şansı yakalamasını, infertilite için yapılan tetkiklerin getireceği psikolojik ve fiziksel yüklerden kurtulmalarını sağlayacaktır....
 3. Kadınlarda Tüplerin Tıkalı Olması Ya da Tamamen Kapalı Olması

  Kadınlarda Tüplerin Tıkalı Olması Ya da Tamamen Kapalı Olması

  Kadınlarda Tüplerin Tıkalı Olması- Kadın rahminin sağ ve sol yanlarında birer tane bulunan fallop tüpleri bir köprü görevi görür aslında. Aşağıdaki resimde de göreceksiniz ki rahim ve yumurtalık arasında kalan bir köprüyü de andırır tüpler. Bu tüpler aracılığı ile çatlayan yumurtalar rahme kadar ulaşır ve ilişki sırasında spermlerle buluşmasını sağlar. Kadınlarda bulunan bu tüplerden kaynaklı...
 4. Kadınlar da kısırlık nedenleri ve tedavisi

  Kadınlar da kısırlık nedenleri ve tedavisi

  İnfertilite vakalarının yaklaşık üçte biri kadının sorunlarından kaynaklanmaktadır . İnfertilite bir yıl düzenli ilişkiye rağmen gebelik elde edememektir. İnfertilite, fallop tüplerine zarar veren, yumurtlamayı bozan veya hormonal komplikasyonlara neden olan altta yatan bir tıbbi durumdan kaynaklanabilir.Makalemizin devamın da kadın infertilitesinin nedenlerine değinicez....
 5. Kadın ve erkek kısırlığın da tedavi aşamaları

  Kadın ve erkek kısırlığın da tedavi aşamaları

  İnfertilitenin temel belirti, bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkinin ardından gebe kalmamaktır. Doktorların çoğunun doğurganlık bakımını istediği nokta budur . 6 ay denedikten sonra gebe kalmayan ya da düzensiz menstrüel döngüleri olan 35 yaş üstü kadınlar için mümkün olan en kısa sürede bir kadın doğum doktoruna gitmek gerekir. Erkek infertilitesi kadın infertilitesi kadar yaygındır, bu...

Sayfayı Paylaş