1. gülfem_MG

  gülfem_MG Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2011
  Mesajlar:
  210
  Beğenilen Mesajlar:
  105
  Ödül Puanları:
  43

  Kadın Erkek İlişkileri...

  Konu, 'Kadınlar ve Erkekler' kısmında gülfem_MG tarafından paylaşıldı.

  Çok iyi başlayan aşklar var, sevdalar var. Ama kısa bir süre sonra bu ilişkilerin pek çoğunun hayal kırıklığı ile sonlandığını görüyorsunuz. Neden?
  Aşkın “imkansız” olduğunu hepimiz bir şekilde öğreniyoruz. Ya şarkılardan ya şiirlerden veya yaşayarak.


  Eğer annenizle veya anne yedeğinizle ilk bağlanmanızda bir sorun varsa, aşık olduğunuzda bu sorunla mutlaka yüzleşeceksiniz.
  Bağlanma diyoruz. Bu bağlanma meselesi çok önemli. İlişkiyi terk etme veya ilişkiyi devam ettirme içinizdeki bu çekirdek yapı tarafından belirlenecek.
  Belki birazda abartırsak bütün psikiyatrik ve psikolojik sorunlar bağlanma sorununa indirgenebilir.
  Ben bağlanma zayıflığının insanın kötü bir kaderi olduğunu düşünmüyorum.
  Bu sonradan değiştirilebilir. Kişi yoğun bir duygusal ve entelektüel performans gösterebilirse bağlanma gibi önemli bir sorunun aşılabileceğini, düzeltilebileceğini düşünüyorum.
  Aslında bağlanma dediğimiz sorunun adını ayrışma sorunu olarak söyleseydik belki daha doğru olurdu.
  Biz doğduğumuzda annemizle bir bütünüz
  Daha sonra ondan ayrışırken ve aynı zamanda ona bağlı kalmaya devam ederken işte bu süreçte sorunlar çıkmaya başlıyor.
  Aynı anda bizi var eden, var oluşumuzun temeli olan bir kişiye (annemize) hem bağımlı olmamız, hem de aynı zamanda ondan bağımsız olma arzumuz, daha baştan insan için karmaşık bir ruhsal yapının oluşacağını gösterir. İki zıt özellik aynı anda vardır.
  Bağlanma ve annemiz meselesini konuşmaya başladıkça ilişkiler sorununu doğumumuzdan itibaren anlamaya çalışıyoruz demektir.
  Doğumumuzdan sonraki karşılaştığımız bizim için önemli insanların hepsini birer “nesne” olarak adlandıralım.
  Şimdi artık insanı, yani kendimizi nesnelerimiz ve biz olarak anlamaya çalışalım.
  Çevremizde bizim için çok sayıda önemli nesnemiz vardır.
  Annemiz babamız kardeşlerimiz, babaannemiz, teyzemiz, halamız, dayımız, sütannemiz, hayatımızın içinde olan bir komşu vs.
  Bu kişiler ilk ilişkimize (annemiz ve babamızla olan ilişkimize) eklemlenirler.
  Kişiliğimiz bir soğan gibi kat kat veya bir ağacın dalları gibi açıla açıla bütün bu ilişkilerin zenginliği içinde oluşmaya başlar.
  Her ilişki bizi bir başka ilişkiye sunar.
  Annemiz babamıza babamız amcamıza vs vs.
  Çoğumuzun bildiği gibi “büyük patlama” teorisi ile durağan (statik) evren teorisinden aslında hareket eden ve gittikçe genişleyen bir evren teorisine geçildi
  Bizim varlığımızda evrenin varlığının bir kopyası gibi düşünülebilir.
  Her ilişki bizi patlama odağından (annemizden) uzaklaştırır.
  Zamanın her ilerleyişinden ondan daha çok uzaklaşırız
  Annemizden veya anne sembolünden ne kadar uzak olursak da (zaman içinde yol alma anlamında-yaşlanma yani) onu o kadar çok özleriz.
  Biz ilişkilerimizi birbirine benzer bir şekilde yaşadığımızı sanırken, aslında yaşadığımız şeyin bir daire (çember) olmadığını anlarız.
  Çünkü daire veya çember hep kendini tekrarlar.
  Ama hayatımız daha çok bir helezon (spiral) a benzer. Giderek her şeyden uzaklaşan, renklenen çeşitlenen, ama dağılmaya doğru giden bir süreç.


   
Kadın Erkek İlişkileri... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İşte Erkeklerin İlişki Bitiricileri

  İşte Erkeklerin İlişki Bitiricileri

  İlişkilerde tarafların en çok rahatsız oldukları alışkanlıklar ortaya çıkarıldı. İşte erkeklerin gıcık olduğu huylar. İlişkilerde taraflardan birinin küçük zaafları, karşı tarafta zamanla alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor, zaafların sık tekrarlanması ise ilişkileri sona erdiriyor. Araştırma Kentucky Üniversitesi'nde, 160 kişinin incelenmesiyle yapıldı. Erkekleri en çok rahatsız eden...
 2. Kadın Erkek ilişkisinde yaş farkı

  Kadın Erkek ilişkisinde yaş farkı

  ilişkide kadının büyük olması Birbirine aşık bir kadınla bir erkek ve evlilikle gelen mutlu son... Peki ya aradaki büyük yaş farkı? İlişkinin geleceği için belirgin bir tehdit mi, yoksa avantaj mı? BİR kadın yaşça kendisinden çok büyük ya da çok küçük bir erkekle ilişki kurarsa mutlu olabilir mi? Böyle bir ilişkinin çok zayıf bir ihtimal olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Pek çok...
 3. İnternette Sanal Aşklar ve Kadın Erkek İlişkileri

  İnternette Sanal Aşklar ve Kadın Erkek İlişkileri

  kadın erkek ilişkileri kadın noları sanal aşklar sanal asklar sanalasklar İnternette Sanal Aşklar ve Kadın Erkek İlişkileri Araştırmalar, internet arkadaşlığında kadınların erkeklere oranla daha samimi ve dürüst olduğunu gösteriyor. Nette her 10 erkekten 6'sı yalan söylüyor. Sidney Üniversitesi Tatbiki İnsan Davranışları Bölümü tarafından İngiltere, ABD ve Avustralya'da yapılan bir...
 4. Kadın ve Erkek İlişkileri!

  Kadın ve Erkek İlişkileri!

  Kadınlar erkekleri, erkekler de kadınları anlamıyor. Sanki bu dünyada birlikte yaşamıyoruz. Karşılıklı yalanlar üzerine kurduğumuz ilişkilerin içinde boğuluyoruz. Yaşama bakış açılarımız farklı, kadınlar detaycı, erkeler ise genele bakıyor. Kadınların üstünde titizlikle durduğu pek çok konu, erkekler için son derece gereksiz oluyor. Hepimiz şöyle biraz geri çekilip, objektif olarak bakmayı...
 5. Kadın Erkek İlişkilerinde Yaş Farkı Önemli mi ?

  Kadın Erkek İlişkilerinde Yaş Farkı Önemli mi ?

  kadın erkek yaş farkı kadının erkekten büyük olması erkek kadın yaş farkı erkeğin kadından küçük olması kadından kaç büyük olmalı Birbirine aşık bir kadınla bir erkek ve evlilikle gelen mutlu son Peki ya aradaki büyük yaş farkı? İlişkinin geleceği için belirgin bir tehdit mi, yoksa avantaj mı? BİR kadın yaşça kendisinden çok büyük ya da çok küçük bir erkekle ilişki kurarsa mutlu olabilir mi?...

Sayfayı Paylaş