1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Kadın kalbi bedeni kadar dayanıklı değil

  Konu, 'Kadınlar' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  Antalya’da düzenlenen 6′ıncı Akdeniz Hipertansiyon ve Anteroskleroz Kongresi’ne katılan Bulgaristan Hipertansiyon Derneği Başkanı, Kardiyolog ve Hipertansiyon Uzmanı Profesör Dr. Svetla Torbova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kardiyovasküler (kalp ve damar sistemi) hastalıklarına yakalanma ve bu nedenle ölüm oranının kadınlarda, erkeklere göre daha yüksek olduğunu söyledi. Her yıl dünyada 8 milyon kadının kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirten Profesör Dr. Torbova, kadınlarda hastalığın teşhisinin erkeklere göre daha zor olduğunu açıkladı. Erkeklerin ağrı eşiğinin kadınlardan çok daha düşük olduğuna işaret eden Torbova, bu nedenle kalp krizinin belirtisi olan ağrıları hissettiklerinde erkeklerin hemen hastaneye başvurduklarını ve çok büyük ağrı duyduklarını söyledikleri için doktorların onları daha dikkatli incelediğini vurguladı. Kadınların, çektikleri ağrıyı başa çıkılmayacak gibi hissetmedikleri için durumlarının ciddi olduğunun gözden kaçabildiğini ifade eden Torbova, çalıştığı hastanede yaşadığı deneyimleri şöyle anlattı:
  ”Kalp krizinde görülen belirtiler olabileceği ihtimali ile 3 kadın hasta, hastanenin kardiyovasküler hastalıklar bölümüne sevk edildi. Yapılan tetkiklere ve kadınların genel durumuna bakılıp, hiçbirinde kalp krizi riski olmadığı sonucuna varıldı ve başka servislere gönderildi. Üç kadın kısa süre içinde peş peşe kalp krizinden öldü. O zaman diğer doktor arkadaşlarımla birbirimize, (Kalp krizinden şüphelendiğimiz kadınları çok daha dikkatli ve detaylı inceleme, onların ağrı tariflerini daha dikkatli dinleme) konusunda söz verdik. Kadınlardaki kalp hastalıkları konusunda sadece doktorlar değil, toplum ve devlet düzeyinde de bilinçli olmak gerekiyor.”
  Kadınların da tıpkı erkeklerde olduğu gibi hipertansiyon, kolestrol ve sigara içmeye bağlı kalp hastalıklarına yakalanma riski taşıdığını kaydeden Profesör Dr. Svetla Torbova, ”Risk faktörleri aynı, ancak kadınlar lehine 10 yıllık fark var” dedi.
  Bu farkı, kadınların, kadınlık hormonu östrojen tarafından korunmalarına bağlayan Torbova, östrojen üretiminin durduğu menopoz döneminden sonra kadınlar ile erkeklerin riskinin eşitlendiğini bildirdi. Torbova, kalp hastalıklarından korunma konusunda kadınlara önerilerini ise şöyle açıkladı:
  ”Kadınlar, düzenli olarak doktora gidip kontrollerini yaptırmalı. Özellikle aile öyküsünde, kalp ve diyabet hastalığı, erken yaşta ölümler olanlar ve sigara içme alışkanlığına sahip kadınlar, bu kontrolleri daha da ciddiye almalı. Menepoz döneminde ise kontroller sıklaştırılabilir. Bir insanın kalp ve damar sağlığını korumasında, vücudunun ürettiği en önemli enzim olan nitrik oksit seviyesini korumak için de sağlıklı beslenmeli ve fiziksel aktivitelerini yüksek tutmalı. Kadınlar özellikle menopoz sonrasında düzenli spor yapmaya özen göstermeli.”
  Profesör Dr. Torbova, Dünya Kalp Federasyonunun dünya kadınlarının içinde bulunduğu riske dikkati çekmek için başlattığı, Türkiye’de de ‘Kalbimi Seviyorum Kırmızı Giyiyorum’ adıyla yürütülen kampanyayı hatırlatarak, ”Kadın kalbi kırmızı alarm veriyor. Bu konuda herkesin duyarlı olması gerekiyor” dedi.
   
Kadın kalbi bedeni kadar dayanıklı değil konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yuva yıkan kadın değilim

  Yuva yıkan kadın değilim

  Yuva yıkan kadın değilim Adı iki dizide birlikte oynadığı Tamer Karadağlı ile aşk dedikodularına karışan hatta aktörün yuvasının yıkılmasına sebep gösterilen Deniz Uğur sessiz kalmaktan vazgeçti. Karadağlı'nın kendisini hayata bağlayan bir kahraman olduğunu söyleyen Deniz Uğur 'yuva yıkan kadın' suçlamalarını da reddederek " Ben yanlış bir şey yapmadım. Tamer'e gerçekten aşık oldum"...
 2. Bir Kadının Kalbi Nasıl Kazanılır

  Bir Kadının Kalbi Nasıl Kazanılır

  bir erkek 10 günde nasıl kazanılır bir kadının kalbi nasıl kazanılır tıp kadınların güveni kadının güveni Rüyalarınızdaki kadını en nihayetinde bulduğunuzu düşünüyorsunuz. Ancak onun sizden hoşlanıp hoşlanmadığından emin değilsiniz. Şimdi en zor olan, hayatınızın kadınının kalbini kazanmak! İşte size birkaç ipucu... Masallar Kadınların bir çoğu çocukluklarında masal okumaktan büyük zevk...
 3. Kadınların kalbini kazanmak aslında o kadar zor değil...

  Kadınların kalbini kazanmak aslında o kadar zor değil...

  Erkeklerin, kadınların kalbini çalmayı başarmaları için dürüstlüğü her şeyden önemli tutmaları gerekiyor. İşte dürüstlük ve diğer püf noktaları.. 1- DÜRÜST OLUN Listeye doğruluk ve dürüstlükle başlayalım... Diğer 7 ipucunu okurken bu kuralı hep aklınızda tutun. Yalan sizi hiçbir yere götürmez. Hiç kimse size yüzde 100 güvenilir olun ya da konu ile ilgisi olmayan detayları açığa vurun...
 4. Kadın kalbi

  Kadın kalbi

  Arkadaşlar aşağıdaki kalbi çizen bir erkek olmalı.:11: Biz neler istiyoruz. Paylaşalım
 5. erkek kalbiyle kadın kalbi arasında fark var

  erkek kalbiyle kadın kalbi arasında fark var

  Yapılan araştırmalar erkek ve kadın kalbinin kalp damar hastalıklarına yakalanma riskinin farklı olduğunu göstermiş. Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurgül Keser, kalp damar hastalıklarına kadınların yakalanma ve buna bağlı ölüm risklerinin erkeklere göre daha fazla olduğunu söyledi. Prof. Dr. Nurgül Keser, ''5. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi''...

Sayfayı Paylaş