Kadın Prezervatifi Nedir Nasıl Kullanılır?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Kadın Prezervatifi Nedir Nasıl Kullanılır?
kadın prezervatifi nedir,kadın prezervatifi nasıl kullanılır,kadın prezervatifi gebe kalmayı engellermi,kadın prezervatifi hakkında bilgiler

kk.jpg


Erkeklerin kullandığı kondom (prezervatif) yanında, Amerika ve Avrupa'da birkaç yıldan beri kullanıma sunulmuş olan kadın prezervatifi artık yavaş yavaş Türkiye'de de yaygınlaşmaya başladı.

Erkek prezervatifi 100 yıllardan beri biliniyor ve lateks adı verilen yapı maddesinin ve nonoksinol-9 adlı spermisit (sperm öldürücü) maddenin keşfedilmesiyle gelişimini hemen hemen tamamlamış durumda. Ancak bildiğimiz bir gerçek var ki, erkeklerin önemli bir kısmı prezervatif kullanmayı sevmiyor. Ya takması zor geliyor, ya da ilişkinin "kalitesini düşürdüğü" iddia ediliyor. Böyle durumlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ve gebelikten korunma fırsatı ve özgürlüğü, bu iki durumun sonuçlarına kendisi katlanmak durumunda olmasına karşın, kadının elinden alınmış oluyor


Kadın prezervatifi nedir?
Kadınlar tarafından **** sırasında kullanılan ince bir kesedir. Hamileliği ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemeye yardımcı olur.
Nitrilden veya lateksten yapılan ve 9 ila 17 cm uzunluğunda olan kadın prezervatifinin her iki ucunda esnek halkalar bulunur. Bazılarının kapalı ucunda sünger vardır. Kapalı ucunda bulunan esnek halka veya sünger, prezervatifin kaymadan durması için vajina içine yerleştirilir. Prezervatifin diğer ucu vulvanın dışında, vajina girişinde kalır.
Özellikleri neler?
Prezervatifin içinde silikon bazlı kayganlaştırıcı vardır fakat istenildiği takdirde ekstra kayganlaştırıcı da kullanılabilir.
Latekse alerjisi olanlar nitrilden yapılan kadın prezervatiflerini tercih edebilir. Lateksten yapılan prezervatiflerle birlikte yağ bazlı kayganlaştırıcıların kullanımı latekse zarar verebilir.
Spermisid (sperm öldürücü) içermez.

Vajinaya iterken sıkıştırdığınız halka yeterince içeri gittiğinde tekrar açılacaktır. Eğer prezervatifi hissediyorsanız halka açılmamış yani prezervatif doğru yerleşmemiş demektir.
Prezervatifin vajina içinde dönmediğinden veya katlanmadığından emin olun. Açık uç vajinanın dışında kalmalıdır.
Süngerli kadın prezervatifini yerleştirirken de aynı uygulamayı yapın.
İlişki sırasında penisin kadın prezervatifin içinde olduğundan emin olunmalı ve yeteri kadar kayganlaştırıcı kullanılmalıdır, yoksa prezervatif yerinden çıkabilir. Kadın prezervatifi ve erkek prezervatifi bir arada kullanılmamalıdır, bu yırtılmalarına neden olabilir.
İlişki sırasında prezervatif çıkarsa ya da vajinanın içine kaçarsa hemen çıkarılmalı ve yerine yenisi takılmalı ve daha fazla kayganlaştırıcı kullanılmalıdır.
Çıkarırken de spermin prezervatifin içinde kalmasını sağlamak için dışta kalan halkayı döndürün ve dışarı çekin. Kullanılmış prezervatifi tuvalete atmayın. Aklınızda bulundurmanız gereken diğer bir nokta ise kadın prezervatiflerinin tekrar kullanılması tavsiye edilmiyor. Öte yandan son kullanma tarihini de kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Yararları neler?
Prezervatif konusunda kadınların partnerleriyle birlikte sorumluluğu paylaşma olanağı sağlar.
Partneri prezervatif kullanmayı reddeden kadınlar kendileri prezervatif kullanabilir.
Doğru kullanıldığında hamileliği ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları engeller.
Cinsel birleşmeden önce takılabilir böylece anı bölmenize gerek kalmaz.
Nitrilden yapılmış kadın prezervatifleri yağ veya su bazlı kayganlaştırıcılarla kullanılabilir. Ayrıca nitril ısıyı çok iyi geçirir, bu nedenle prezervatifin varlığını hissetmezsiniz.
Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemede erkek prezervatiflerinden daha başarılı olduğu kanıtlanmıştır.
Dezavantajları neler?
Prezervatifin açık ucu dışarıdan görülebilir, bu da kadınların kendine güven konusunda kötü hissetmelerine neden olabilir.
Kadın prezervatifi birleşme sırasında ses çıkarabilir. Daha fazla kayganlaştırıcı kullanmak sesi azaltabilir.
Bazı kadınlar prezervatifin yerleştirilip çıkarılmasının zor olduğunu düşünmektedir.
Doğum kontrolü konusunda diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında kadın prezervatifinin başarısızlık oranı daha yüksektir.
Fiyatı erkek prezervatifinden daha pahalıdır ve kullanımı çok yaygın olmadığından bulunması daha zor olabilir.
Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için birebir. Fakat kadının omuzlarında her ay regl olmak, düzenli olarak epilasyon yapmak, bebeği karnında taşımak, doğurmak, bebeğe bakmak gibi bir ton yük varken, bir kadın olarak “Ee, korunma işi de erkeğe kalsın!” demek geliyor içimden.
Kullanımı çok pratik olmasa da prezervatif kullanmayan bir partneriniz varsa doğum kontrol haplarıyla hormonlarınızla oynamaktansa, kadın prezervatifi iyi bir çözüm. Tabii, ilişki sırasında çıkan sesten, ve prezervatifin dışarıda kalan kısmından rahatsız olup olmadıklarını bir de erkeklere sormak gerek.
 

Benzer İçerikler

Üst