Kadın Sesi Bitkiyi Büyüttü

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
Kadın Sesi Bitkiyi Büyüttü
Cam önünde duran güzel bir menekşeniz var diyelim.Menekşenize her gün aynı saatte suyunu verdiniz.Güneşi seven bir menekşeyse güneşe koydunuz.Gölgelikte büyüyen bir menekşeyse onu güneş ışınlarından korudunuz.Ama nafile yine de o güzelim mor menekşeniz bir türlü büyümüyor.Büyümekle kalmıyor git gide solmaya başlıyor.Bu durum sizi üzüyor biliyorum.Ama artık üzülmeyeceksiniz ve menekşeniz solmayacak.Veya herhangi bir çiçeğiniz varsa o arıtk solmayacak çünkü sesinizle onu büyüteceksiniz...''Nasıl yani ya''dediğinizi duyar gibiyim.Buyrunuz...
kadin-sesi-9401.jpg

Kadın sesinin bitkilerin daha hızlı büyümesini sağladığı saptandı. Britanya Kraliyet Bahçecilik Derneğinin (RHS) yaptığı araştırmada, kadın bahçıvanların seslerinin domates fidelerinin daha çok büyümesini sağladığı gözlemlendi.

Daily Telegraph'ın haberine göre, RHS'nin Surrey'deki bir bahçesinde nisanda başlayan deneyde, John Wyndham'ın "The Day of the Triffids", Shakespeare'in "Yaz Gecesi Rüyası" ve Charles Darwin'in "Türlerin Kökeni" adlı eserlerinden parçalar çeşitli kişiler tarafından okunarak kayıt yapıldı.
kadin-sesi1-8218.jpg

10 domates fidesiyle yapılan deneyde, bu kayıtlar fidelerin saksılarına iliştirilen kulaklık vasıtasıyla bitkilere dinlettirildi. Kontrol grubu olarak 2 domates fidesine ise hiçbir şey dinlettirilmedi.
Bir ay süren deneyin sonucunda, kadın sesi dinletilen fidelerin erkek sesi dinletilenlere oranla ortalama 2,5 santimetre daha fazla uzadığı belirlendi.
bitki-5679.jpg

Kadın sesinin faydası olduğunu kanıtlayan bilim adamları bir de erkek sesini denemişler ama o kadar başarısız olunmuş kii, erkek sesinin dinletildiği fideler "sessizlik içinde büyümeye bırakılan" kontrol grubundaki fidelerden bile daha az büyümüş.Yanii kadınlar bir kez daha üstünlüklerini kanıtladılar.Kadınlar bet seslidir diye alay eden erkekler görün görün.Bu ne ki kimbilir daha ne gibi mücevherler var bizde:ehi:

:)Kuzum bunun için bilimsel araştırmaya gerek yokki.. Ben de menekşelerime oğlumun ve kızımın adlarını koydum..Onlarla konuşurum..Ve çok güzel çiçek açarlar..Her ne kadar evde deli diye dalga geçselerde..:piha:

:)Kuzum bunun için bilimsel araştırmaya gerek yokki.. Ben de menekşelerime oğlumun ve kızımın adlarını koydum..Onlarla konuşurum..Ve çok güzel çiçek açarlar..Her ne kadar evde deli diye dalga geçselerde..:piha:

Valla haklısın annem.BUu uzmanlar canları sıkıldıkça araştırma yapıyorlar.Benmde menekşem vardı hiç konuşmuyordum.Bana küstü galiba ki soldu gittiç:uhu:
Ama sen en iyisini yapmışsın kızının ve oğlunun adını vemrişsin ne güzel yaa annemm harika bir kadınsınn öpüyorum ellerindenn:):):)

Geri