Etiketler:
 1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  KADIN ve STRES

  Konu, 'Kadınca' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  Stresli kadın hiç çekilmez kendimden biliyorum:DStresli olduğum zaman etrafıma ateş saçıyorum:dil:Ben stresli olduğum zaman çevremdekilerin lay lay lom olmasından acayyip gıcık olurum:D:DEminim bir tek ben değil siz meleklerimde böyle oluyorsunuz:D:DMeleklerim bu yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum...Sağlığımız için:ehi:

  KADIN ve STRES
  Strese karşı savaş açmadan elimiz kolumuz bağlı oturursak, ruhsal ve bedensel birçok hastalığa davetiye çıkarmış oluruz. Bunun için yılmadan, usanmadan stresle başa çıkmanın yollarını bulmamız gerekiyor. Stresin olumlu tarafları olduğunu da unutmadan.
  Stres hepimiz için çok önemli bir sorun. Ama bu sorunla yaşamayı öğrenmek yerine ondan kurtulmanın çarelerini aramalıyız. Stresi, her fırsatta bir silah olarak kullanmaktan kaçınmalıyız. Ancak strese karşı savaşmayı göze alırken, bir noktayı aklınızdan çıkarmayın. Stresin, kişiler üzerinde olumlu etkileri de var.
  Hayatın bir parçası
  Strese hükmetmeyi ve onu bizim için yararlı bir hale getirmenin yöntemlerini de öğrenmeliyiz. Stres, hayat mücadelesinin önemli bir parçasıdır. Aslında hayatımızda hiç stres olmasa, o zaman tekdüze bir yaşam sürmekten sıkılırdık. Şimdi yapılması gereken, stresin bizi harekete geçirmesini sağlamak ve bu arada ona yenik düşmemek.
  Stres konusunda bir genelleme yapmanın da imkanı yok. Tıpkı kanser türleri gibi, stresin dozu da, kişiye göre değişiyor. Bir kadın için üzüntü ve endişe kaynağı olan bir sorun, başka bir kadını hiç etkilemiyor. İş hayatında belirli bir düzene uyum sağlamak, bazı kadınlar için stres nedeni olabilir. Bazı kadınlar ise tam tersine düzensiz çalışma hayatı yüzünden strese girerler.
  [​IMG]


  Stresin benliğimizi işgal etmesine izin vermemeliyiz. Stres altında olduğumuzu bilmemiz, onun zararlı etkilerinden kurtulmamızı sağlayamaz. Strese karşı savaş açarken, türüne dikkat etmek zorundayız.
  Stres altında yaşıyorsanız, bunu görmezden gelmemelisiniz. Birçok kadın, strese karşı kendini savunmak uğruna, onu yok sayma yoluna gider. İradesiyle sıkıntılarından kurtulacağını sanır. Stres ile yaşamanın bir zorunluluk olduğunu düşünen kişi, çok büyük bir hata yapmış sayılır. Öncelikle hangi olayların size sıkıntı verdiğini saptamalısınız. Vücudunuzun strese tepkisinin ne olduğunu araştırmalısınız.
  Kendinizle hesaplaşın
  Uzmanlar, kadınlarda stresin büyük ölçüde, kendine acıma duygusuyla geliştiğini belirtiyorlar. Hayatın zorlukları karşısında çaresiz kaldıkça, kendimize acımaya başlıyoruz. Herkesin iç dünyasının bir köşesinde gizlenmiş bir çocuk vardır. Siz de o çocuğu bulup, onunla bir iç hesaplaşma yapabilirsiniz. İçinizdeki çocuk, size sorumluluklarınızdan arınmanızı, hayatınızda eğlenceye daha çok zaman ayırmanızı söyleyecektir. Sizin içinizdeki çocuğa vereceğiniz karşılık ise hayatın sadece eğlenceden ibaret olmadığını, yaşayabilmek için bazı zorluklara katlanmanız gerektiği olmalı.
  Endişenin fazlası zarar
  Bu arada hepimiz, hayatımız boyunca sorunlarla karşılaşıyoruz. Sorunları nasıl çözeceğimizi bilemeyince de, endişe beynimizi burgu gibi oyuyor. Her şeyi ince eleyip sık dokumaktan vazgeçemezseniz, stresten kurtulmanıza imkan olmaz.
  Stres ile savaşta, herkes kendi koşullarına uygun bir plan hazırlamak zorunda. Stresin size yarar sağlayacak dozunu saptamayı da başkalarına bırakmayın. Sizi, sizden daha iyi tanıyacak kimse yoktur. Kusurlarınızı, zaaflarınızı bildiğinize göre, stresin de ne kadarının size zarar vereceğini tahmin edebilirsiniz. Hayatta hiçbir şeye aldırmadan ot gibi yaşamanın da bir anlamı yok. Hayatı güzelleştiren, vazgeçilmez kılan, bir bakıma stresi, sevinçleri, heyecanları ve korkularıdır. Bu saydıklarımızdan fazla etkilenmemeyi başarırsanız ne mutlu size.
  Gözünüzde büyütmeyin
  21’inci yüzyılın insanına sunulan seçeneklerin sonu yok. Bu seçenek bolluğu içinde, istediğiniz yere ulaşamamışsanız, seçenek bolluğu bizi strese sokar. Karşımıza çıkan fırsatları değerlendirebilmek için paniğe kapılmadan seçim yapmasını öğrenmek gerek.
  Kendinizi, strese karşı savaşan bir asker gibi düşünün. Ani ve hızlı hareketler, bu savaşı kazanmanıza engel olacaktır. Karar verme, harekete geçme aşamasına gelmeden önce, sorunlardan biraz uzaklaşın. Örneğin, hızlı adımlarla 20-30 dakika süreli yürüyüş yapın. Bu yürüyüş sırasında başka şeyler düşünmeye başladığınızı hissedeceksiniz. Yürüyüşten döndüğünüz zaman, stresi üzerinizden atmış ve kendinizi büyük ölçüde yenilemiş olacaksınız.
  Stresten kurtulmak için, dünyanın evrende ne büyük bir hızla döndüğünü de hatırlayın. Dünyanın geçirdiği değişimleri düşünmeye çalışın. O büyük olayların yanında sizin sorununuzun ne kadar önemsiz kaldığını fark edeceksiniz. Ve işte o zaman da, stresten kurtulacaksınız. Sorunlarınızı gözünüzde büyütmediğiniz sürece, stres size zarar veremez.

   
KADIN ve STRES konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Stres ve Stresle Başa Çıkabilme

  Stres ve Stresle Başa Çıkabilme

  stresli durumlarla başa çıkabilme içten gelen titreme içten titreme vücudun titremesi gelen sıkıntı STRES VE STRESLE BAŞA ÇIKABİLME Stres, hayatımızın kaçınılmaz bir parçasıdır. Herkes hayatını daha kaliteli, anlamlı, hoş yaşanan bir hale getirebilmek için stres kaynaklarının farkına varıp etkili bir biçimde baş edebilmeyi öğrenmelidir. Stresin olumsuz etkilerini mümkün olduğu kadar...
 2. hamilelik ve stres!!!

  hamilelik ve stres!!!

  Hamilelik süreci, yaşamda pek çok zorluk yaşayan kadına yeni stresler eklerken; stres, hamilelik döneminde görülen bazı gebelik komplikasyonlarının da sebebi olabilir. Hamilelik döneminde hamile kadının vücudunda, duygularında ve yaşam tarzında değişiklikler meydana geldiğini belirten uzmanlar, yaşanan stresin, anne adayının davranış ve alışkanlıklarının değişmesine neden olarak erken doğum ve...
 3. STRES ve BEBEK

  STRES ve BEBEK

  Amerikalı araştırmacıların son araştırmalarına göre hamilelik sırasında annenin deneyimlediği orta seviyeli stres doğmamış bebeğe zarar vermediği gibi ileriki gelişimine faydalı bile olabiliyor. Bugüne değin stres üzerine yapılmış olan çalışmalar, hamileyken yüksek seviyede strese maruz kalan anne adaylarının bu stresi bebeklerine de geçirerek bebeklerin ileriki gelişimlerini...
 4. Stres ve Saç Dökülmesi

  Stres ve Saç Dökülmesi

  Deri hastalıkları ile stres ve ruhsal olaylar arsındaki ilişki öteden beri bilinir. Kişi psikolojik sıkıntılarını kişisel yada ailsel sorunlarını bir dermatolojik problem halinde yansıtabilmektedir. Ayrıca kendiliğinden oluşmuş bir deri problemi (saç dökülmesi) kişide vücut imajını zedeleyecek bireysel, psikolojik bozukluklara ve hatta psikososyal olumsuzluklara yol açabilmektedir. Kısaca...
 5. Strese giren kadın

  Strese giren kadın

  Strese giren kadın saçıyla oynuyorKadınların, özellikle bunalımlı dönemlerinde saç modellerini değiştirmeleri farkedilme isteğinden kaynaklanıyor. Aynı d Kadınların, özellikle bunalımlı dönemlerinde saç modellerini değiştirmeleri farkedilme isteğinden kaynaklanıyor. Aynı durumda erkeklerin de otomobillerini, saatlerini veya cep telefonlarını değiştirdiğini belirten Prof. Dr. Üre, yapılan...

Sayfayı Paylaş