Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kadında Tüylenmenin nedenleri nelerdir

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Tüylenmenin nedenleri nelerdir Kadınlarda Tüylenme Sebepleri


  Bir çok kadının soprunu olan tüylenme problemini bu sayfamızda konu alıyor ve kadınlarda tüylenme sorununun nedenlerini hepbirlikte öğreniyoruz Melek'ler.

  [​IMG]

  Uzmanlar tüylenme sorununa yalnızca estetik kaygıyla yaklaşmanın yanlış olduğunu vurguluyor. Tüylenmenin çeşitli hastalıkların habercisi de olabileceğine dikkat çekiyor.
  Gaziantep Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Göçmen, tüylenmenin çok çeşitli ve ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabildiğine dikkati çekti.
  Kadınların daha çok estetik sorunu olarak gördüğü tüylenmeye, kadında herhangi bir nedenle artan erkeklik hormonu salgısının neden olduğunu belirten Göçmen, şöyle konuştu:
  ”Tüylenme sorununu normalde bir kadında görülmeyecek bölgelerde yani, çene, dudak üstü, göğüs çevresi, bacakların iç tarafı ve karın bölgesinde çıkan sert, koyu renkli ve kalın tüyler görülmesi olarak tanımlanabilir.
  Tüylenmeyi yalnızca bir estetik sorunu olarak görmek doğru olmaz. Çünkü kadındaki tüylenme artışına en sık yumurtalıkta oluşan kistler (polikistik over) neden oluyor. Genellikle yumurtlama bozuklukları ile beraber ortaya çıkan bu kistler adet düzensizliğinden kısırlığa varan çok değişik sağlık sorunlara yol açabiliyor.”
  Göçmen, yumurtalık kistleri dışında bazı tiroit ve hipofiz bezi hastalıklarının, kullanılan bazı ilaçların ya da kalıtsal etkenlerin de tüylenmeye neden olabildiğini ifade etti.
  Aşırı tüylenme nedeniyle hastaneye başvuran kadının öncelikle hormon testine tabi tutulduğunu belirten Göçmen, hormon değerlerinin yüksek çıkması durumunda dengesizliğin nedenine yönelik değişik tetkikler yapıldığını bildirdi. Göçmen, tüylenmenin tedavisi olanaklı bir sağlık sorunu olduğunu bildirerek şunları söyledi:
  ”Sorun ciddi ama tedavisi mümkün. Soruna neden olan hormonal dengesizlik giderildiğinde tüylenmenin önüne geçilebiliyor. Ancak, kadınların utanma ya da başka nedenlerle doktora başvurmadıkları, vücutlarındaki tüylerden yanlış yöntemler uygulayarak kurtulmaya çalıştıkları da biliniyor. Bu kesinlikle çözüm olarak düşünülmemeli. Bu yanlışı yapan kadınlar, vücutlarındaki tüylenmeden kurtulamadıkları gibi tüylenmenin artmasına neden oluyor.”
  Göçmen, tüylenme sorununun çözümünde hastanın beklentileri de dikkate alınarak uygulanabilen değişik tedavi yöntemlerinin mevcut olduğunu kaydetti.
   
Kadında Tüylenmenin nedenleri nelerdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadın infertilitesi nedenleri

  Kadın infertilitesi nedenleri

  infertilite nedenleri tek tüple hamile kalma şansı tek tüple hamile kalınır mı aşılama kalınırmı Fallop Tüplerine Ait Nedenler Gebelik oluşabilmesi için vaginaya boşalan spermlerin rahim ağzı ve rahim içini geçerek tüplerden yumurtaya ulaşması gerekmektedir. Bu nedenle tüplerin açık olup olmadığının ve görevlerini yapabildiğinin gösterilmesi önemlidir. İnfertilite nedenlerinin %35'ini tüplere...
 2. Miyom (myom) kısırlık nedenimi? olan kadın ne yapmalı?

  Miyom (myom) kısırlık nedenimi? olan kadın ne yapmalı?

  6 cm miyom miyom kısırlık resmi miyomu olanlar miyomla doğum yapanlar Myomlar, rahimden kaynaklanan ve iyi huylu olan tümörlerdir, yani kanserle alakaları yoktur. Üreme çağındaki kadınların yaklaşık % 20-25’inde bulunurlar. Farkedilmeyecek kadar küçük olanlar yanında çok büyük olanlar da vardır. Senelerce büyümeden var olanların yanında çok hızlı büyüyen myomlar da mevcuttur. Myomların...
 3. Kısırlık, tüylenme ve kiloya neden oluyor!

  Kısırlık, tüylenme ve kiloya neden oluyor!

  göbekte kıllanma Ancak başta kısırlık ve diabet olmak üzere pek çok ciddi sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Ortaya çıkış nedeni ise henüz kesin olarak bilinmiyor. Her ay aynı dert! Her ay aynı sorun... Olsa dert, olmasa ayrı bir dert... Kimimiz yüzünde oluşan o sevimsiz sivilceleri makyajla kapatmaya çalışıyor, kimimizse adeta patlamaya hazır bir bomba gibi sinirli bir şekilde...
 4. Kadınlarda Tüylenme Nedenleri

  Kadınlarda Tüylenme Nedenleri

  Kadınlarda Tüylenme Nedenleri nelerdir? Arkadaşlar tüylendim hemde çok tüylendim acaba Kadınlarda Tüylenme Nedenleri nelerdir
 5. Hamilelikte tüylenme neden olur nasıl geçer

  Hamilelikte tüylenme neden olur nasıl geçer

  gebelikte tüylenme neden olur,gebelikte tüylenme nedenleri,gebelikte tüylenme nasıl geçer,gebelikte tüy sorunu,gebelikte istenmeyen tüylere çözüm,hamilelikte tüylenme hakkında bilgiler Hamilelik sırasında hormonlarda meydana gelen değişiklikler neden ile bazı bayanlarda hamilelikte tüylenme sorunu yaşandığı görülmektedir. Hormonal değişikliklerin meydana getirdiği tüylenme sorunları...

Sayfayı Paylaş