Kadının erkek doktora görünmesi caiz mi?

İslami Yazar

Forum Okuru
Kadının erkek doktora görünmesi caiz mi?
Hastalık vücutta yada zihinde vuku bulan görev bozukluklarına yol açan bir durumdur . İnsanlar ömür boyunca türlü türlü hastalıklara yakalanır . Yaradan dert vermiş dermanını da beraberin de vermiştir. Hasta olduğumuz zaman ilk yaptığımız şey sağlık kurumuna giderek tabibe görünmektir. Her hastalığın tabibi , her tabibin branşı farklıdır. Tabibin tedavisi ve Allahın izni ile şifamızı buluruz.


erkek doktor.jpgMümine hanım kardeşlerimin bana yine defaatle sorduğu sorulardan bir kaçına değinmek istiyorum . Erkekdoktora gitmek caiz mi , kadın doktor varken erkek doktora gidilir
mi , muayene sonrası gusül almak farz mı ? Sırasıyla bu sorulara açıklık getireceğim.

Erkek doktora gitmek caiz mi ?

Alemlerin sahibi Yüce Allah insana sayısız nimetler bahşetmiştir. Bu nimetlerden biride sağlıktır. Mevlanın bize ihsan ettiği bedeni koruyup kollamak vazifemizdir . Dinimiz islam , insan sağlığına çok önem vermektedir. İnsanın yaradılış amacı Allaha olan kulluk görevlerini (ibadet ) yerine getirmesi için sağlıklı olması gerekmektedir.

Kadının erkek doktora görünmesi ile ilgili kesin bir hükme nassa rastlamadık. Bu konu mahremlik altında değerlendirilirken zarureti de göz önünde bulundurmak gereklidir. (Zaruretlerin haramları mübah kılması hükmü ) Mümine kadın mecbur olmadıkça erkek doktora gitmemelidir . Hasta kadının erkek doktora muayene olmasını gerektiren bir durum varsa bu zarurettir. Fakat kadının hastalığını değerlendirebilecek teşhisini yapabilecek aynı cinsten olan doktor var ise kadının erkek doktora gitmesi caiz olmaz.

Kadın doktor varken erkek doktora gidilir mi ?

Rahatsızlık dolayısı ile sağlık kuruluşuna giden kadına hastanenin tercih imkanı vermesi lazımdır. Hastanede hem kadın hem erkek doktor var ise kadın kendi cinsinden olan doktoru tercih etmelidir. Bu hüküm erkekler içinde geçerlidir. Kadınları kadın doktor muayene ve tedavi etmelidir. Mecbur kalmadıkça erkek doktora gidilmemelidir. Yine tekrar etmekte fayda var. Kadının erkek doktora , erkeğin kadın doktora görünmesi ile ilgili kesin bir yasak yoktur. Sadece şüpheli olan durumlarda tedbirli ihtiyatlı olmakta fayda vardır.

Kadının rahim muayenesi sonrası gusül alması gerekir mi ?

Daha önceki konularımızda guslün hangi hallerde alınması gerektiğini anlatmıştık. Kadınlarda ay hali ve lohusalık bitimi , eşle cinsi münasebetin olması rüyada boşalma gibi durumlar gusül gerektirir. Kadının doktora muayene olması gusül gerektirmez. Kişinin namaz kılacağı zaman abdest alması yeterlidir. Lakin gusül almak daha faideli olur ,gusül almanın bir sakıncası yoktur. (Kadının fercine parmak yada alet sokulurken kadın zevk almışsa bu durum da guslü gerektirir)

Dinimizde bazı hükümler kesin apaçık bellidir. Helal ve haram gibi . Birde bunların arasında şüpheli durumlar vardır. Bazı konular iki ucu açık boru gibidir. Hükmü net olmayan konularda , farklı görüşler olabilir. Şüpheli olan durumlarda gerçeğe en yakın ve doğru olan ortak görüşler esas alınır. Allah insana akıl vermiştir. İyiyi kötüyü ,doğruyu yanlışı akıl ayırd edebilmektedir. Mümkün mertebe haram şüphesi taşıyan her türlü hadiseden uzak durmak gerekmektedir. Müslümanlığın şuurunda olabilmek duası ile..
 
Üst