1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Kadinin Evden Çikarken Rİayet EdeceĞİ ÖlÇÜler

  Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Kadınların evde oturmaları asıldır. Dışarı çıkmaları; ana baba ve akraba ziyareti, vaaz dinlemeye gitme zarureti ve ihtiyaçlarını temin gibi dinen meşru sayılan mazeretlerden biri sebebiyle verilmiş istisnai bir müsaade olmaktadır. Bu esasa ilaveten şu hususlara dikkat etmesi de zaruridir:
  a) Kocasından (veya aile reisinden) izin almak:

  Müslüman bir kadın; akraba, dost ve komşulardan birinin evine gideceği zaman, kocasının iznini almalı; onun müsaade etmediği bir yere gitmemelidir. Zira “Hangi kadın, kocasından izinsiz olarak evden çıkarsa, hanesine dönesiye kadar veya kocası kendisinden razı olasıya dek Allah Teala’nın gadabı içinde kalmış olur”(1).

  b) Güzel koku (parfüm) sürünmemek:

  Kadın, evinde otururken, alkolsüz bir koku sürünebilir. Sokağa çıkacağı zaman ıtriyat cinsinden hiçbir şey kullanamaz. Tahrik edici parfüm, erkeğin burnuna giderse onun kalbi temayüllerini ve şehvani hislerini kendisi üzerine çekmiş olur. Böyle bir durum, göz zinasına yol açabilir. Bu noktada biz ümmetlerini uyaran Peygamberimiz, “Bir kadın, koku sürünür ve bunu hissetsinler diye bir (erkek) topluluğu(nu)n yanından geçerse’, o kadın, (sanki) zina etmiş (gibi)dir”(2) buyurmaktadır.

  c) Tesettüre dikkat etmek:

  Müslüman bir kadın; sokağa çıkarken altını göstermeyen bir örtü ile başını, kalın dokunuşlu bir çorapla ayaklarını, vücut hatlarını belli etmeyen manto ile bedenini örtmelidir. İnce dokunuşlu eşarplar, altını gösteren çoraplar örtü hüviyetini taşımamaktadır.

  Bu iddiamıza belge teşkil edecek bir vakayı buraya aktarmak istiyoruz: Müminlerin annesi Hz.Aişe’nin huzuruna kardeşi Abdurrahman’ın kızı Hafsa gelmişti. Yeğeninin başında ince bir örtü bulunuyordu. Aişe (r.a.) onu aldı ve yırttı. Kendisine kalın (dokunuşlu) bir başörtüsü verdi.(3)

  d) Gözlerini etrafa çevirmeden yola devam etmek:

  Daha açık bir ifade ile etrafa bakmayıp ancak yolunu gözetleyerek yürümek. Göz, nefsanî heveslerin postacısı ve zina fiilinin haberleşme vasıtasıdır. Göz göze gelen kadın ve erkek, istemeyerek de olsa, bu bakışların tesiri altında kalırlar. Bir erkeğin yabancı kadına bakması nasıl haram ise, bir kadının da yabancı bir erkeğe bakması da aynen haramdır. Peygamber (s.a.v.)’in huzurunda Ümmü Seleme ve Meymune (r.anhüma) validelerimiz bulunurken iki gözü ama İbni Ümmi Mektum geldi ve izin alarak Peygamber (s.a.v.)’in huzuruna girmek istedi. Resulullah her iki zevcesine hitaben, “Ondan (sakınmak için) örtünün” buyurdu. Ümmü Seleme (r.a.): “Ey Allah’ın Resulü! 0, ama değil mi? (Nasıl olsa) Bizi göremez (ve tanıyamaz)” dedi. Resul-i Ekrem: “sizler de mi amasınız, siz onu görmüyor musunuz?” buyurdu.(4)

  e) Seyahatlerini mahreminden biri ile yapmak:

  Müslüman bir kadın; yanında kocası, baba, oğul, oğlan kardeş, amca ve dayı gibi nikâhı ebediyen haram olan erkeklerden biri bulunmadıkça yolculuğa çıkamaz. Hatta kendisine farz olmuş haccı ifa için yapacağı seferi, ancak bu derece yakın bir erkeğin veya kocasının refakatinde yapabilir. Bu engelleyici hükmün sebebi, onun iffetinin korunması ve eşler arasındaki itimadın sarsılmamasıdır.

  Dinimizin getirdiği bu sınırlama, kadının iffetini koruyucu bir tedbir olmaktadır. Bu iddiamızın belgesini teşkil eden bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmaktadır: “Kadın, beraberinde mahremi bulunmadıkça üç (gün)lük (bir yere) yolculuk yapamaz”.(5)

  Üç günlük mesafe, günahın asli sebebi olarak düşünülmemelidir. Bu mesafe, günahın büyümesine ve sorumluluğun artmasına amil olan bir süre olmaktadır. Seyahatin üç günden aşağıya düşmesi, yasağın kalkmasına değil günahın derecesindeki farka delil olabilir. Bu mevzu ile alakalı hadis-i şeriflerin ittifak ettikleri nokta, kadının yanında kocası veya nikâhı müebbeden haram olan erkeklerden biri bulunmadıkça seyahate çıkmasının haramlığıdır.

  - Müslümanca Yaşama Sanatı - Mehmed EMRE - I/233 - 235 -


  (1) Feyzü’I-Kadir, c. 3, sh. 138.
  (2) Feyzü’t-Kadir, c. 1, sh. 276.
  (3) Muvatta şerhi, Zürekani, c. 4, sh. 270.
  (4) Mişkatü’l - Mesabih c. 2, sh. 934.
  (5) Müslim c. 4, sh. 102


   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Kadinin Evden Çikarken Rİayet EdeceĞİ ÖlÇÜler
  emeğine sağlık
   
Kadinin Evden Çikarken Rİayet EdeceĞİ ÖlÇÜler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Avukata çikar Karşiliğinda Iş Getirme :

  Avukata çikar Karşiliğinda Iş Getirme :

  Madde 48 - Avukat veya iş sahibi tarafından vadolunan veya verilen bir ücret yahut da herhangi bir çıkar karşılığında avukata iş getirmeye aracılık edenler ve aracı kullanan avukatlar altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu eylemi yapanlar memur iseler, verilecek hapis cezası bir yıldan aşağı olamaz.
 2. Eski medeniyetlerde kadinin degeri!

  Eski medeniyetlerde kadinin degeri!

  Eski Yunanlılar'da Kadın İnsan üzerinde bir yük Yegane amacı kadın hizmetçi olarak evde hizmet etmek Kadın pisdir, şeytani varlıklardan biridir Yasal açıdan bir eşyadır, çarşıda alınıp satılabilinir Medeni haklardan yoksundur, hürriyeti elinden alımıştır Miras hakkı yoktur Erkeğin izni olmadan kadın kendi malını harcama yetkisi yoktur Boşama yetkisi yalnız erkeğe verilmiştir...
 3. Kadi Burhaneddİn

  Kadi Burhaneddİn

  XIV. yüzyılda Anadolu Anadolu Beylikleri adıyla bölge bölge kurulan Türk Beyliklerinin idaresi altındadır.Selçuklu Devletinin çöküşünden sonra türeyen her biri kendi başına buyruk her biri bağımsız büyüklü küçüklü bu beylikler tek bir devlet gücüne bağlanıncaya kadar birbirleriyle sürekli olarak çatışmışlardır. Aralarında birlik olmayınca halk sürekli bir huzurun özlemini çekmiştir. Hele iki...
 4. Arafata çikar Beni İlahisi

  Arafata çikar Beni İlahisi

  arafatın hali başka arafatta ilahisi arafatın hali başka ilahisi arafata çıkar beni arafata BUGÜN BENİM İÇİM YANAR YÜREĞİMDE YARAM KANAR BU GÖNÜL MEKaaaİ ANAR ARAFATA ÇIKAR BENİ ÇIKAR BENİ SEYRANINA SAR O GÖNÜL DEVRANINA ARAFATA ÇIKMAK GÜZEL HAYRAN KALDIM HER YANINA BEYAZ İHRAMI GİYEYİM BUDUR BENİ TEK DİLEĞİM ORADA DİLE GELEYİM ARAFATA ÇIKAR BENİ
 5. En ideal ev dekoru önerileri ile yeni ev dekore edeceklere öneriler

  En ideal ev dekoru önerileri ile yeni ev dekore edeceklere öneriler

  Ev dekorasyonunda beğenilen bir ortam yakalamak pek çok kişinin hayalidir. İdeal görünümlü bir ev dekoru için öncelikle evi her köşesi her odası ile ayrıntılı bir şekilde tanımanız gerekecektir. Her odada yakalayacağınız dekoratiflik bir yana doğru seçimlerde bulunabilmenin de önemi büyüktür. En özel oda görünümleri için evinizin eşyasının boyutunu ve dekorasyon tarz bütünlüğünü yakalamanız...

Sayfayı Paylaş