1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Kadınlar 2 bin 150 yıldır süsleniyor

  Konu, 'Kadınca' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  Kadın bu rabbim güzellik vermiş eee süslenmesin mi?:)Demek ki bu süslenme püslenme durumları taaa 100 yıllar öncesine dayanıyor.Vayy bee diyorum:DAma süslencez tabi süslenmek bizim en doğal hakkımız ve farkımız:D
  < Konu Resmi..>

  KADINLAR 2 BİN 150 YILDIR SÜSLENİYOR
  İzmir Torbalı ilçesinde 20 yıldır devam eden Metropolis kazılarının bu yılki çalışmasında, kadınların süslenme merakının yüz yıllar öncesine dayandığına ilişkin bulgular elde edildi.


  İzmir Torbalı ilçesinde 20 yıldır devam eden Metropolis kazılarının bu yılki çalışmasında, kadınların süslenme merakının yüz yıllar öncesine dayandığına ilişkin bulgular elde edildi.
  Çalışmalar neticesinde ortaya çıkarılan binlerce yıllık yeni buluntularla Metropolis, tarihe ışık tutmaya devam ediyor.
  Kazılara başlandığı günden bu yana ilk kez bozulmamış bir mezara ulaşan kazı ekibi, mezarda bulunan ve 25 yaşlarında genç bir kadına ait olduğu belirlenen iskeletle farklı bir heyecan yaşadı.

  İskeletin etrafında bulunan ve M.Ö. 150'li yıllara ait 30'dan fazla koku şişesi, takı, iskeletin baş ve ayak ucundaki bronz aynalar, kadınların yüzyıllar öncesinde de süslenmeye ne kadar önem verdiğini bir kez daha ortaya çıkardı. Kazı çalışmalarını AA muhabirine değerlendiren Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serdar Aybek, 2009 yılı çalışmalarının, Roma hamamı olarak adlandırılan yapının güneyinde sürdürüldüğünü belirtti.
  Daha önce yaptıkları magnetik yüzey araştırmalarında tespit ettikleri yeni yapı alanındaki çalışmaları hızlandırdıklarını dile getiren Aybek, şöyle devam etti:
  ''Sondajımız çok olumlu sonuçlandı ve Palesta dediğimiz yapı ortaya çıkmaya başladı. Burası 40x40 metre, kare planlı bir yapı. Dış tarafında 6 metre genişliğinde mozaik yürüyüş alanı var ve iç kısımlarda mermer döşemeler bulunuyor. Palesta denen yer genel olarak Roma döneminde, Roma hamamının devamında yer alan, sportif faaliyetlerin gerçekleştirildiği alan olarak kabul ediliyor.
  Biz bu genişlikte bir yapıya ulaşınca, burada yoğunlaştık. Metropolis'in ölçeğini değiştirecek bir alan kazandırdığımızı düşünüyoruz. Çünkü Metropolis'in daha küçük ölçekli bir taşra kenti olarak anıldığını biliyoruz. Metropolis, bu çalışmalarla, bu yapıyla birlikte umulandan çok daha büyük bir kent kimliğine kavuşacak.''
  Aybek, kent sınırlarının tam olarak tespit edilemediğini, bu yüzden büyüklüğüne ilişkin bir değerlendirme yapmanın mümkün olamayacağını belirterek, ''Metropolis'in ancak onda iki ya da üçlük kısmının kazıldığını söyleyebiliriz. Yani önümüzde daha çok iş olduğunu biliyoruz'' dedi.
  Yapılan çalışmalar sırasında bir çeşme ve Roma dönemine ait bir evin ortaya çıkarıldığını, bunun kendilerine Efes'teki mahalle gibi yer düşündürdüğünü anlatan Aybek, ancak bu evin etrafındaki çalışmalardan sağlıklı sonuçlar elde edilemediğini, bu yöndeki çalışmaların zamanla geliştirileceğini aktardı.

  < Konu Resmi..>

  KAZILARDAKİ SÜRPRİZ BULUNTULAR TARİHE IŞIK TUTTU

  Kazı ekibinde bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aygün Ekin Meriç de bu yılki kazılarda sürpriz buluntularla karşılaştıklarını, bunlardan birinin de kendilerini çok heyecanlandıran bir mezar olduğunu aktardı.
  ''Roma dönemi kazıları sırasında bir kapakla karşılaştık. Kapağı kaldırdığımızda, formundan M.Ö. 150'li yıllara ait olduğunu anladığımız bir koku şişesiyle karşılaştık'' diyen Meriç, bunun, o dönem mezarlarda sıklıkla kullanılan objelerden biri olduğunu belirtti. Dr. Meriç. sözlerini şöyle sürdürdü:
  ''Bu obje, bizim kapağın altında bir mezar olduğundan şüphelenmemize neden oldu. Kazdıkça iskelet parçalarına ve etrafını çevreleyen onlarca koku şişesine ulaştık. O döneme ait olan ve hiç bozulmadan günümüze kadar gelen bu mezar bizi çok heyecanlandırdı. Bu mezar üzerinde daha önce yaşanmış, Roma döneminde üzerine ev yapılmış. Ama şans eseri hiç zarar görmemiş, tamamen mezarı gözden kaçırmışlar.''
  İskeletin ayak ve baş çevresinde bronz aynalar, bir çift küpe ve pullar bulduklarını aktaran Meriç, bu bulgulardan, iskeletin 25 yaşlarında genç bir kadına ait olduğunun tahmin edildiğini anlattı. Meriç, ''Muhtemelen bu kişi, etrafındaki buluntulardan da anlaşıldığı üzere Metropolis'in varlıklı ailelerinden birine mensuptu. Etrafındaki bu eşyalar da kadının süslenme merakının yüzyıllar öncesine dayandığını bize gösteriyor'' dedi.
  Mezardaki heyecan verici buluntulardan birinin de iskeletin ayak ve baş kısmında bulunan kalem şeklinde, üzeri yivlendirilmiş kemik bir obje olduğunu belirten Meriç, yapılan araştırmalar çerçevesinde bu objenin o dönemde sıklıkla kullanılan yün eğirme aleti olduğunu belirlediklerini kaydetti.

  < Konu Resmi..>

  ANA TANRIÇA KENTİ METROPOLİS
  Verilen bilgiye göre, geçmişi tarih öncesi çağlara dayanan fakat planlı bir kent olarak günümüzden yaklaşık 2 bin 300 yıl önce kurulan Metropolis, varlığını Anadolu'daki ilk Türk Beyliklerine kadar sürdürdü.
  İzmir'in Torbalı ilçesinin Yeniköy ve Özbey köyleri arasında bir tepenin üzerinde yer alan Metropolis, ''Ana Tanrıça Kenti'' anlamına geliyor.
  Temmuz 2009 tarihi itibariyle kazının ilk yıllarından itibaren kaydedilen küçük eser sayısı 9 bin 559'a ulaştı. Eserler Efes Müzesi'ne ve İzmir Arkeoloji Müzesi'ne teslim edildi.   
 2. miss angel

  miss angel Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  3.105
  Beğenilen Mesajlar:
  55
  Ödül Puanları:
  0
  kadınlar süsten ne zmn vazgeçer acaba:D dünya tersne dönerse belkiiiii:D
  güzel bilgler. paylaşm için teşekkürler:)
   
 3. damla19

  damla19 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Aralık 2009
  Mesajlar:
  188
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankara
  süslencez tabi eh bizim dogamzda var süslülük.azcık süsle daha da güzl oluyoz.erkeklerin başını döndürüyoruz.artk erkeklerde süslenio o ayrı bi mevzu tabi:)
   
 4. cehennem ateşi

  cehennem ateşi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  8 Aralık 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  maşallah 2bin 120 yıl güzelmiş
   
Kadınlar 2 bin 150 yıldır süsleniyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sinpaş'tan 2 bin 200 konut

  Sinpaş'tan 2 bin 200 konut

  Sinpaş GYO, Bursa'da 2 bin 200 konuttan oluşması planlanan ve 400 bin metre kare alan üzerine kurulacak "Ottomanors" projesini hayata geçirecek. Osmangazi ilçesi Demirtaş mevkiinde kurulacak Ottomanors, İstanbul, Ankara ve İzmir yollarının kesişim noktasında inşa edilecek. 3 etaptan oluşacak Ottomanors'un yapımına başlanan ilk etabının, 2009 yılının Ağustos ayında sahiplerine teslim...
 2. Turkcell 2 bin kişi alacak

  Turkcell 2 bin kişi alacak

  Turkcell'in CEO'su Süreyya Ciliv, Turkcell'in yatırımlara devam edeceğini ve yeni istihdam yaratacağını söyledi. Turkcell'in 2007 yıl sonu sonuçları, düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıda konuşan Ciliv, Turkcell'in 2007 yılında da büyümesinin sürdürdüğünü, şirketin net gelirinin önceki yıla göre yüzde 22 oranında artarak 8 milyar 187 milyon YTL'ye ulaştığını, net dönem...
 3. Eminönü vapurunda bomba sanılan paketten 150 bin dolar çıktı

  Eminönü vapurunda bomba sanılan paketten 150 bin dolar çıktı

  Yer İstanbul Deniz Otobüsleri... Vapur Emineönü'ne gidiyor ve geminin kıç alt bölümünde bir paket ferkediyor. İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş.’ye (İDO) bağlı Eminönü-Üsküdar arasında sefer yapan Adem Yavuz yolcu vapurunda 3 Eylül Çarşamba günü ilginç bir olay yaşandı. Vapurda bulunan bir paket bomba sanılıp az kalsın fünyeyle patlatılacaktı. Paketten tam 151 bin 150 dolar çıktı! Yolcuların...
 4. 150 bin kişiye telefon şoku

  150 bin kişiye telefon şoku

  İstanbul'da, çökertilen bir şebekenin ofisinde 150 bin kimlik fotokopisi ve 15 bin telefon hattı bulundu. Zeytinburnu’nda başkalarının kimlik fotokopileriyle çok sayıda kontörlü cep telefonu hattı alarak internet üzerinden "parça kontör" sattıkları ve vergi usulsüzlüğü yaptıkları ileri sürülen 3 kişi gözaltına alındı. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, daha önce...
 5. Darwin'in yumurtası 150 yıl sonra bulundu

  Darwin'in yumurtası 150 yıl sonra bulundu

  Charles Darwin'in ünlü HMS Beagle gemisiyle çıktığı araştırma gezisi sırasında incelediği bir yumurta bulundu. Cambridge Üniversitesi Zooloji Müzesi'nde bir çekmecede ortaya çıkan, üzerinde Darwin'in isminin yazılı olduğu koyu kahverengi yumurta, üniversitenin zooloji müzesinde gönüllü çalışan emekli uzman Liz Wetton tarafından keşfedildi. 80 yaşındaki Liz Wetton'un müzenin yumurta...

Sayfayı Paylaş