1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Kadınlar Hangi Vitaminleri Mutlaka Almalı?

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  kadınlar, alması gereken vitaminler, nelerdir, öneriler, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


  [​IMG]

  Sevgili melekler,
  Doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı kullanmamanız gerektiğini hatırlatarak,konumuza geçiyorum.

  Hali hazırda vitamin ya da vitamin takviyesi alıyor olabilirsiniz. İngiltere’de yaklaşık 10 milyon insanm her gün takviye aldığı düşünülmektedir. Doktorlar bunu uygun bulmuyor mu? Hayır, bulmuyor. Araştırmacılar 4,500 kadın doktorun katıldığı bir araştırmada, bu kişilerin yarısının vitamin ve mineral takviyesi aldıklarını keşfettiler. Bir birey olarak, hangi takviyelere gerçekten ihtiyacınız var? Bu, cevaplanması kolay bir soru değildir çünkü her vitamin ve mineral vücutta farklı bir işe yarar. Birçok kadın en kolay şeyi yapar ye çeşitli vitamin ve mineralleri içeren tek bir multitakviye alır. Ancak, bu her zaman çözüm olmaz. Bazı multitakviyeler, önemli besin maddelerinden gülünç bir miktarda içerirken, diğerlerinden ise gereksiz bir şekilde yüksek seviyelerde içerirler.

  Örneğin, bazı multiler yüksek miktarda A vitamini sağlar. Hamileyseniz veya geçmişinizde karaciğer problemleri varsa, bu bir sorun teşkil edebilir çünkü retinol formunda 10,000 IUA vitamininden yüksek dozlar, doğum kusurları veya karaciğer hasan riskini arttırabilir. Çinko, günde 25 miligram ya da daha fazla alındığında sorun¬lara neden olabilen bir diğer mineraldir çünkü vücudun bakırı absorbe etme kabiliyetini etkiler.

  Buna ek olarak, takviye üreticileri bazen akla uygun gelen her besin maddesini hatta araştırmacıların insanlar için gerekli olup olmadıklarından emin olmadıkları besin maddelerini bile sağlayarak tüketicileri hayrete düşürmeye çalışırlar. Takviye ürünlerin etiketlerini okuyup, nikel, kalay veya silikon gibi maddeleri gördüğünüzde, sağlığınız için iyi olmayan maddelere iyi para ödüyor olabilirsiniz.
  Süpermarket, eczane veya sağlıklı besin dükkanlarının raflarını incelemek için birkaç dakikanızı ayırın; böylece başınızı döndürecek kadar çok sayıda farklı takviyelerin olduğunu göreceksiniz. Bunların birçoğu bazı durumlarda yararlıdır, ancak çoğu kadın için amaç, sadece birkaç önemli besin maddesini fazladan almak olmamalıdır. İşte size tavsiye ettiğimiz takviye ürünler.
  Demir hariç tüm besin maddelerinden yüzde 100 RNI (günlük tavsiye edilen miktar) içeren bir multitakviye. Düşük demir düzeyi veya demire bağlı kansızlık teşhisi konulan kadınlar hariç, bu mineralin takviye olarak alınmasına gerek yoktur ve fazlası zararlı olabilir.
  C vitamini. 100 ila 500 miligramlık günlük dozu tavsiye etmekteyiz. Güçlü bir antioksidan olan C vitamini, arterlerde kolesterol birikimini önler. Aynı zamanda, yüksek yoğunluğa sahip lipoprotein düzeylerini (HDL, “iyi” kolesterol) arttırır, kan basıncını yükseltir ve vücudun demir emilimini geliştirir.

  11,000′den fazla insan üzerinde yapılan bir çalışma, tüm ölüm nedenlerinin günde 300 miligrama kadar C vitamini alan kişiler arasında daha az olduğunu göstermiştir.
  Takviye olarak alınan C vitamininin hafif ile orta hipertansiyona sahip insanlarda kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu görünmektedir. Yüksek tansiyona sahip 39 kişiyle yapılan bir çalışma, C vitamini alanların sistolik kan basınçlarını ortalama olarak 155′ten 142′ye ve diastolik kan basıncını ise 87′den 79′a düşürdüklerini göstermiştir. Buna karşın, bu bulgular henüz daha geniş çalışmalarla tekrarlanmamıştır.
  C vitamini almayı düşünen yüksek tansiyonu sahip insanlar, var olan terapilerine (ilaç, yaşam tarzı değişiklikleri, vs.) doktorlarının uygun gördüğü şekilde devam etmelidirler.
  C vitamininin potansiyel başarısızlıklarından da bahsetmemiz gerekir. Amerikan Kalp Organizasyonu’nun düzenlediği bir toplantıda sunulan bir çalışma, günde 500 miligram C vitamini alan insanların, kalp hastalıkları riskini arttıran ateroskleroz, damar sertleşmesi gibi rahatsızlıklar geliştirme ihtimalinin daha yüksek olduğunu bildirmişlerdir.
  Çalışma, medya ve bilim adamları tarafından çok ilgi gördü ama bunun sadece bir çalışma olduğunu unutmamak gerekir.
  Dr. Higdon, “Birçok çalışma C vitamini takviyelerinden pozitif sonuçlar çıkarmıştır, bu nedenle çalışmaların toplamına bakmak önemlidir, diyor.
  C vitamininin diyete dahil edilmesi kolaydır.
  Eğer günde beş öğün meyve ve sebze yiyorsanız, örneğin, günde en az 200 miligram C vitamini alırsınız. Şayet takviye ürün almaya karar verirseniz, uzmanların tavsiyelerine kulak verin ve günde 100 ila 500 miligram alın.


  Vitaminler
  E vitamini. 100 ila 400 IU sağlayan başka bir takviye arayın. Kalp hastalıkları riskinin önemli ölçüde arttığı menopoz dönemine ulaşan kadınlarda bu vitamin özellikle önemlidir. Daha önceden de söylediğimiz gibi, E vitamini serbest radikallerin oksitlenmesini ya da hasara neden olmasını, arterlerde kolesterolü, arter duvarlarına yapışmalarını ve kalp hastalıkları ile felç riskini artırmalarını daha mümkün kılan süreci önlemeye yardımcı olmaktadır.

  Doğal E vitamini formlarının vücutta absorbe olması kolaydır, ancak sentetik formlardan daha pahalı olmalan söz konusudur. Eğer siz sentetik E vitamini kullanıyorsanız, yaklaşık yüzde 50 daha fazla almayı amaçlayın. Örneğin, 400 IU doğal E vitaminin eşdeğerini elde etmek için, yaklaşık 600 IU sentetik formdan almak gerekmektedir.
  Warfarin gibi kan inceltici ilaçlar ya da düzenli olarak aspirin alıyorsanız, diyetinizi E vitamini ile desteklemeden önce doktorunuzla görüşün. Kanın pıhtılaşmasını engeller; bu durum kan pıhtılaştmcı ilaç kullanan kişilerde tehlike oluşturabilir.
  D vitaminli kalsiyum.
  Eğer 50 yaşın altmdaysanız, günlük 500 miligramlık bir kalsiyum takviyesi almalısınız; eğer 50 yaşın üzerindeyseniz, 1,000 miligram alın. Vücudun kalsiyumu absorbe etmesine yardım eden ve bağışıklık sistemini güçlendiren
  D vitamini içeren bir kalsiyum takviyesini tercih etmek isteyebilirsiniz. Vitaminlerle
  güçlendirilmiş sütte de D vitamini vardır. Kalsiyum karbonatla yapılmış kalsiyum takviyeleri en ucuz olanlardır, ancak en iyi emirim için bu vitamini yemeklerle birlikte almanız gerekir. Kalsiyum sitrat biraz daha pahalıdır ama aç karnına alınabilir.
  Bir defada sadece yaklaşık 500 miligram kalsiyum absorbe edebilirsiniz. Eğer günde 1,000 miligram alıyorsanız, bunu iki doza böldüğünüzden emin olun.

  B vitaminleri. Bu vitaminler, enerjik olmanız için vücudunuzun besinleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olurlar. Doktorlar sık sık kadınlara B6 ve B12, folik asit, tiamin, riboflavin, niasin, biyotin ve pantotenik asit içeren bir B-kompleks takviyesi almalarını tavsiye etmektedir.

  Magnezyum.
  Arterlerin rahatlamasını sağlayarak kan basıncının kontrol edilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda, kalbin atmasını sürdüren elektrik sinyallerini iletme rolünü üstlenir. Çoğu kadın günde yaklaşık 230 miligram magnezyum alır bu rakam, 30 yaşın üzerindeki kadınlar için tavsiye edilen 320 miligramdan ve 30 yaşın altındaki kadınlar için tavsiye edilen 310 miligramdan çok daha azdır.
  Bunlar, her gün ihtiyacınız olan ana besin maddelerinden sadece birkaçıdır ama en önem-lilerindendir. Az miktarda mineral ve kalsiyum, C ve E vitaminleri gibi önemli besin maddeleri kombine edildiğinde, uzun süre sağlığınızı koruma konusunda önemli bir yol kat ederler.

  Farklı Kadınlar İçin Farklı Takviyeler

  Devamlılık gösteren kapsamlı bir beslenme planı, hayatınızın her aşamasında iyi beslenmenizi kolaylaştıracaktır. Hamile kalmayı düşünen yirmilerinde bir kadın, örneğin, menopoza girmekte olan bir kadınla farklı besinlere ihtiyaç duyar. Otuzlarınızda ve kırklarınızda almanız gereken takviyeler, elli ve altmışlı yaşlarınızda almamz gerekenlerle aynı değildir.

   
Kadınlar Hangi Vitaminleri Mutlaka Almalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebek emziriyorum hangi vitaminleri almalıyım

  bebek emziriyorum hangi vitaminleri almalıyım

  1 aylık bebek ne kadar süt içer 3 aylık bebek ne kadar anne sütü almalı 2 kaç ml süt içer 3 kaç ml Emzirme döneminde annenin besin öğeleri gereksinmeleri nelerdir? Enerji : Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700-800 ml süt salgıladığı esas alındığında emziklik döneminde günlük enerji gereksinmesine...
 2. Saçlarımız İçin Hangi Vitaminleri Almalıyız

  Saçlarımız İçin Hangi Vitaminleri Almalıyız

  saç dökülmesi hangi vitamin eksikliğinden olur saç dökülmesi hangi vitamin eksikliğinden kaynaklanır a e c vitaminleri Vücudumuzun vitaminlere ihtiyacı vardır...Vücudumuz gibi saçlarımızında vitaminlere ihtiyacı vardır...Saçlarımızın mat, donuk veya kuru olup saç derimisizin pul pul dökülmesinin bütün nedeni aldığımız eksik vitaminlerdir... İşte bu sorunlardan kurtulmanız için gerekli...
 3. Hangi Klimayı Almalıyım 2011

  Hangi Klimayı Almalıyım 2011

  hangi klimayı almalıyım 2011 en iyi klima hangisi 2011 klima tavsiyesi en iyi hangi almalıyım Hangi klimayı almalıyım, hangisi iyi, klima tavsiyesi, alınınr, tavsiyeniz.. Veee yaz geldi çattı meleklerim, bu sıcaklarla başetmenin en iyi yolu tabiki akdeniz bölgesinde ve ege bölgesindeki insanlar için ( tüm bölgeler sıcak yahu sayarken anladım ) klima. Mobideko.Com bizler için şu anda...
 4. fotoğraf makinelerinden hangisini almalıyım?

  fotoğraf makinelerinden hangisini almalıyım?

  merhaba kızlar.... sizlerin fikirleriniz vardır diye yardımınızı almak için bu konuyu açtım. ben dijital fotoğraf makinesi alıcam ama 2 ürün arasında kararsız kaldım. biri canon a2200 diğeri de casio ex-zs5. sizce hangisini almalıyım 2si de aynı fiyat :hede:
 5. Sevgilime Hangi Hediyeyi almalıyım

  Sevgilime Hangi Hediyeyi almalıyım

  2014 sevgililer günü,2014 sevgililer günü hediyesi,2014 sevgililer günü hediye seçimi,sevgilime nasıl bir hediye almalıyım hakkında bilgiler Sevgililer gününe sayılı günler kala, sevgilileri bu özel günü, nerede, nasıl ve hangi hediyelerle kutlayacağı heyecanı şimdiden sarmış durumda. Bu tatlı heyecanın önemli nedenlerinden biri de, sevgililer günü hediyesi olarak ne alınabileceğine...

Sayfayı Paylaş