1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Kadınlar her yaşta anne olabilir

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  kutluk oktay kök hücre hamile kalan kadınlar Menopoz nedeniyle doğurganlığını kaybeden kadının yumurtalığı kök hücre nakli ile gençleştiriliyor, artık 60 yaşında bile bebek sahibi olma şansı buluyor.
  [​IMG]
  Amerika'da kadın doğum uzmanları arasında en iyi hekim seçilen Cornell Üniversitesi Üremenin Korunması Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kutluk Oktay, erken menopoza giren veya 55 yaşındaki kadınların anne olabileceğini açıkladı. Türkiye'de de çalışmalarını Jinemed Kadın Sağlığı Merkezi'nde sürdüren Prof. Oktay, son gelişmelerle ilgili bilgiler verdi:

  * Menopoza giren kadınlar kök hücre nakli ile yeniden kendi genetik özelliklerini taşıyan yumurta üretebilecekler. Bu demektir ki; 55 yaşındaki kadın kendi genetik özelliklerini taşıyan bir bebeğe sahip olabilecek. Üstelik bebek, donörün değil annenin karakteristik özelliklerini taşıyacak. Kök hücre alınan donör, burada yalnızca kadının ölen yumurtlama faaliyetinin yeniden başlamasına yardımcı olacak. Menopoz nedeniyle yumurtlaması duran kadının, kök hücre nakledildikten sonra gençlik dönemlerindeki gibi doğurganlığı devam edecek.

  * Bu gelişme, öncelikle erken menopoza giren ve hayatı boyunca kendi yumurtasıyla çocuk sahibi olamayan kadınlar için umut olacak. Daha sonra istediği yaşta anne olmak isteyen kadınların yüzünü güldürecek. Şu anda bu konuya 50 yaş sınırı getiriyoruz. Yapılan testlerde sonuçlar sağlıklı çıkarsa 55 yaşına kadar izin veriliyor. Hatta 60 yaşında da mümkün; ancak etik açıdan ileri yaş anneliği tartışıldığı için bu doktor ve <?xml:namespace prefix = w /><w:wrap type="square"></w:wrap>hastanın kendi arasındaki diyaloğa bağlı. Kadın çok sağlıklıysa neden olmasın?

  SINIRSIZ YAŞ ÜTOPYA DEĞİL
  * Kadının her yaşta anne olması bir ütopya değil. Yeni çalışmalar, çok yakında uygulamaya başlanabilecek güzel bir gelişmenin ilk adımı. Bugüne kadar yapılan fare deneylerinde dünyaya gelen 300 yavruda tamamen annenin genetik özelliklerini aldıkları belirlendi. Bu durumda kök hücrenin; hastanın kendi yumurta üretimini artırdığını, canlandırdığını ve çocuk elde etmede başarımızın bir kat arttığını söyleyebilirim. Kemik iliği verilen erken menopoza girmiş farelerde de yumurtalar yeniden canlandı ve doğum yapmaya başladı.

  * Bu konuda fare deneyleri tamamlandı. Kök hücre ile ilgili çalışmalarımız ise şu an görevli olduğum Cornell Üniversitesi'nde devam ediyor ve önümüzdeki ay bilimsel bir makale şeklinde yayımlanarak tıp dünyası ile paylaşılacak.

  * Kök hücre uygulaması şöyle yapılıyor: Göbek deliğinden laparoskopi ile girilerek 30 dakikalık operasyonla yumurtalık dokusu çıkartılıyor. Alıcı nakle hazır olmadığı durumlarda doku donduruluyor. Uygun zaman geldiğinde dondurulan yumurta çözülerek yeniden laparoskopi ile göbek deliğinden giriliyor ve menopoza giren yumurtanın içine aşılama tekniği ile dikiliyor. Dikilen yeni doku menopoza giren dokunun canlanmasını sağlıyor.

  SABAH .SEVDİCAN GÜNEŞ SAĞLIK SERVİSİ

  kaynak:cocukistiyorum.com
   
  Son düzenleme: 16 Ağustos 2013
 2. juju

  juju Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2009
  Mesajlar:
  4.692
  Beğenilen Mesajlar:
  213
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  bunu duymuştum ama daha deneme aşamasında bu nerden baksan iki üç sene sürer
   
 3. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113
  Günümüz de teknoloji ve tıp çok ilerledi gerçektende menopoza bile giren kadınlar anne olabiliyor.O yüzden bebek sahibi olmak isteyenlerin bu konuda ümitlerini kesmemelerini tavsiye ediyorum.
   
Kadınlar her yaşta anne olabilir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İstediğiniz yaşta anne olabilir misiniz?

  İstediğiniz yaşta anne olabilir misiniz?

  43 yaşında hamilelik adet kaç yaşında biter 43 gebelik yaş hamilelik anne olmak Ancak, ideal olan eğer bebek sahibi olmak isteniyorsa, 35-37 yaşına gelmeden önce hamile kalmak… Uzmanlar kadınların ileri yaşlarda, hatta menopoz sonrasında bile anne olabileceğini, tıbbın artık buna imkan verdiğini söylüyor. Ancak, ideal olan eğer bebek sahibi olmak isteniyorsa, 35-37 yaşına gelmeden önce hamile...
 2. Her Yaşta Mükemmel Dudaklar

  Her Yaşta Mükemmel Dudaklar

  Cildiniz için besleyici ya da nemlendirici kullanıyorsunuz. Peki ya dudaklarınız için? Yaşın ilerlemesi, çevre şartları ve kuruluğa karşı dudaklarınızı savunmasız mı bırakıyorsunuz? Ağız ve dudaklar, insanların fikir ve duygularını iletmede kullandıkları son derece etkili bir bölge. Ağlarken, gülerken, konuşurken ya da öpüşürken hep dudaklarımızı kullanıyoruz. Dudakların korunmasız ve özen...
 3. Aşk Her Yaşta

  Aşk Her Yaşta

  Aşkın yaşı yoktur derler ve bu resimler bunları çok iyi gösteriyor:):)
 4. Her Anne Adayı Kanunlara Göre Kürtaj Olabilir mi ?

  Her Anne Adayı Kanunlara Göre Kürtaj Olabilir mi ?

  kürtaj, ne demektir, bebek aldırmak hakkında, hangi şartlarda, ne zaman, yasakları varmı, engel olan durumlar nelerdir Her isteyen istediği zaman kürtaj olabilir mi ben bunu merak ettim meleklerim ve araştırmaya karar verdim. Diyelim ki istemsiz hamile kaldınız bu bebeği aldırmanız gerekiyor ama unutmamalı ki kanun var adalet var hangi şartlar altında bu kürtajı gerçekleştirebilirsiniz ?...
 5. Yaşım ilerledi Ama yinede Anne Olabilir miyim Diyenler Buraya

  Yaşım ilerledi Ama yinede Anne Olabilir miyim Diyenler Buraya

  ileri yaş gebelik,ileri yaş hamileliği Bazen yaşımız ilerlemesine rağmen yeniden anne olmak o duyguyu tekrar yaşamak isteriz fakat ilerleyen yaşla birlikte korkularımızda artmaktadır.Acaba gebe kalabilir miyim yada gebe kalsam bu yaşımda benim için zorlukları varmıdır diye düşünmeye başlarız.Ama şunuda unutmayalım ki annelik her yaşta güzeldir..Allah herkese bu duyguyu yaşatsın inşallah.....

Sayfayı Paylaş