1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  kadınlar için 3 önemli yaş

  Konu, 'Kadınlar ve Erkekler' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  kadınlar,hastalıklar,hastalık ve tedavileri,menepoz,erken menepoz,kadın sağlığı,sağlık için bilgiler,
  [​IMG]

  İlk adet, menopoz ve 35 yaş, kadının yaşamına damgasını vuruyor.

  35 yaş sonrasında yumurta sayısında şiddetli düşüş başlıyor. Nedenleri tam bilinemeyen erken menopozda yumurta rezervinin azlığı haberci sayılıyor.

  Modern tıp, kadın yaşamına damgasını vuran üç ayrı yaş dönemi olduğunu belirledi. İlk adet ve menopoz dönemlerinin yanı sıra yumurta sayısında şiddetli bir düşüşe geçilen 35 yaş ve sonrasının önemine işaret eden uzmanlara göre, yumurta rezervinin azlığı, erken menopoz habercisi sayılıyor.

  Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Gülekli, kadının yumurta rezervini tayin ederken, bazı testler yapıldığını, ancak bunun herkes için geçerli olmadığını söyledi. Prof. Dr. Gülekli, testin gerekli olduğu durumları şöyle özetledi: “Bu testler 35 yaşın üzerindeki kadınlara yapılabilir. Ayrıca, sebebi açıklanamayan kısırlığı bulunan bir grup hastanın da yumurta rezervlerini görmek anlamlı olabilir. Daha önce yumurtalıkla ilgili ameliyat olmuş ya da karın içinde şiddetli iltihabi bir rahatsızlık geçirmiş hanımlarla bir yumurtalığı alınmış veya tüp bebek tedavisine çok kötü yanıt vermiş olanlar için de bu testlere ihtiyaç var. Bunların yanında yapılsa da olur durumu var ki, bunları, sigara içenler ve ailesinde erken menopoz geçmişi olanlar şeklinde sayabiliriz. Ayrıca, tüp bebek tedavisine girecek kadınlar için de gerçekçi bir öngörüde bulunmak amacıyla bu testler anlamlı olabilir.”

  Yumurta Rezerv Azlığı

  Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, yumurtalığındaki yumurta sayısı az olan kadınların daha erken menopoza girme olasılığının bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Gülekli, “Yani tüp bebek tedavisi yapıldı ve az sayıda yumurta alınabileceği belirlendi. Bunun altında başka bir sebep yoksa burada görülen şey, bu hanımların yaşıtlarına göre erken menopoza girebilecekleridir” dedi. Prof. Dr. Gülekli, burada yumurta rezervlerini belirleyen testlerin öneminin ortaya çıktığını, böylece az yumurta elde edilen kadınların tüp bebekle ilgili daha gerçekçi bir beklentiye gireceğini bildirdi.
  Erken menopozun nedenleri

  Genel olarak erken menopozun nedenlerinin tam olarak bilinemediğine dikkati çeken Prof. Dr. Gülekli, “Bunlarda otoimmün hadiselerden de şüpheleniliyor. Bazen vücut kendi dokularına karşı antikor geliştiriyor. Yumurtalık dokusuna karşı da vücut antikor geliştirir ve yumurtalıkları yabancı cisim olarak değerlendirirse, bunların erken iflasına neden olur” diye konuştu. Kemoterapi ve radyasyon almanın ya da yumurtalıkların cerrahi olarak çıkarılmasının erken menopoz nedenleri arasında sayıldığını bildiren Prof. Dr. Gülekli, bu konuda genetiğin rolünün de bulunduğunu düşündüklerini söyledi. Prof. Dr. Bülent Gülekli, İngiltere ile yaptıkları bir araştırma sonucunda, bir genetik kodlamayı bulamadıklarını, ancak araştırma sonucunun, böyle bir ihtimali ortadan kaldırmadığını sözlerine ekledi. Ege Tüp Bebek Merkezi sorumlu hekimlerinden Dr. Kaan Bozkurt da, genç olduğu halde az yumurtası bulunan kadınların erken menopoza girme olasılıklarının bulunduğunu söyledi. Dr. Bozkurt, erken menopoza sebep olan faktörler arasında genetiğin de yer aldığını kaydetti.
   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Daha varmış, hemde bayağı var iyi :D:D:D:D Bilgiler için tşkler tatlişkom :)
   
kadınlar için 3 önemli yaş konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Zeka Gelişimi için Omega-3 çok önemli !

  Zeka Gelişimi için Omega-3 çok önemli !

  Beyin yapısının büyük kısmının yağ dokusundan oluştuğunu belirten Prof. Dr. Küçüködük, çocuk beslenmesinde yağ içerikli gıdaların büyük önem arz ettiğini kaydetti. Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerinin sinir hücrelerinin (nöron) büyüme ve gelişmesinde son derece önemli rol üstlendiğini bildiren Prof. Dr. Küçüködük, Omega-3 yağ asitlerinin, soğuk su balıklarında bol miktarda bulunduğunu...
 2. Evli Kadınlar İçin Önemli Konular

  Evli Kadınlar İçin Önemli Konular

  islamda evli kadının görevleri evlilikte kadına düşen görevler Güleryüz: Kadın, erkeğine karşı güler yüzlü, tatlı sözlü olmaya çalışmalı. Kocasının iyiliklerine karşı teşekkür etmek de, güzel bir nezaket halidir.İtaat: Kadın, eşinin meşru isteklerine itaat etmeli, sözlerini dinlemeli. Ancak haram işlemeye ve farzın terkine yönelik yersiz bir istek karşısında kimseye itaat gerekmez. Ev...
 3. 3-6 yaşta aile içi disiplin

  3-6 yaşta aile içi disiplin

  Disiplin tüm anne babaların sorunudur.Çocuğumu nasıl disipline edebilirim.O nu üzer miyim,yoksa şımartır mıyım gibi gelgitler yaşarız..Bu belirsizlikleri siz de yaşıyorsanız bu yazı size çok faydalı olacak..Lütfen okuyun ve kararınızı verin... Günlük yaşam içinde ailelerin sıklıkla karşılaştıkları ilk çocukluk dönemi zorluklarının başında"disiplin" gelmektedir. Anne-babalar...
 4. 3-6 yaş arası aile içi disiplin

  3-6 yaş arası aile içi disiplin

  Çocuklarımıza displini daha küçük yaşta vermeye başlamalıyız ki ilerde disiplinli bir birey olsun:)Buyrunuz. 3-6 yaş arası aile içi disiplin Günlük yaşam içinde ailelerin sıklıkla karşılaştıkları ilk çocukluk dönemi zorluklarının başında”disiplin” gelmektedir. Anne-babalar çocuklarını eğitirken neleri yapıp neleri yapmamaları konusunda sık sık belirsizlik yaşarlar. Aile,uzmanlar...
 5. kadınlar için emekklilik yaşı nasıl hesaplanıyor

  kadınlar için emekklilik yaşı nasıl hesaplanıyor

  Melekler selam herkese. :) Ben annemin emeklilik yaşını hesaplamak istiyorum ama bunu nasıl yapacağız yardımcı olurmusunuz ?

Sayfayı Paylaş