1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Kadınlarda Depresyon

  Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte depresyon ilacı kullanımı depresyon ilaçlarının zararları pmdd nedir Kadınlar, erkeklerden iki kat daha fazla depresyon yaşama riski taşımaktadırlar. Kadınların, %10 ile %25’i hayatlarında en azından bir kez bir majör depresyon atağı yaşamaktadırlar.

  Neden Depresyon Kadınlarda Bu Kadar Yaygın?

  Ergenlikten önce kızların ve erkeklerin depresyon oranları aynı iken, ergenlik çağı ile kadınların depresyon yaşama riski erkeklere oranla iki kat artmaktadır. Uzmanlar, kadınların ergenlik, hamilelik menepoz, düşük yapma ve loğusalık gibi hormonal denge değişimleri yaşadıkları için depresyon yaşamaya daha eğilimli olduklarına inanıyorlar. buna ek olarak her ay yaşanan menstural döngüdeki hormon artış ve azalışları premenstural sendrom riskini diğer adıyla PMS ve premenstural disforik bozukluk ya da diğer adıyla PMDD riskini artıtmaktadır.

  Ulusal sağlık örgütüne göre kadınlara has olan; üremeyi sağlamanın, genetik ve biyolojik faktörlerin ve psikolojik ve kişisel özellikllerin yüksek depresyon riskinin oluşmasında payı olabilir.

  Ayrıca, kadınların evde ve iş yerinde dengeyi sağlamaya çalışmasının yarattığı stresler de bu özelliklere ek olabilir.

  Kadınlarda Yüksek Depresyon Riskinde Rol Oynayan Faktörler

  10 yaşından önceki ebeveyn kaybı
  Çocukken maruz kalınan fiziksel ve cinsel istismar
  Önceki yıllardaki yaşanan duygudurum
  Duygudurum bozukluğu olan aile bireyleri
  Bazı doğum kontrol haplarının kullanımı
  Bazı kısırlık tedavilerinin uygulanılması
  Devam eden psikososyal ve sosyal stresler ( iş kaybı, ilişkide yaşanan sorunlar, ayrılma, boşanma gibi)
  Sosyal güvenlik kaybı ya da böyle bir kayıp tehditi
  Kadındaki ve Erkekteki Depresyonun Farklılıkları

  Bu farklılıklar çok çeşitlidir.

  Kadınlardaki depresyon daha erken gerçekleşir, daha uzun sürer, tekrarlama ihtimali daha yüksektir, nedeni daha çok stresli yaşam olaylarına dayalıdır ve mevsimsel değişikliklere daha duyarlıdır.
  Kadınlar daha çok suçluluk duyguları yaşarlar ve intihar etmeye daha eğilimlilerdir ( girişimleri erkeklere oranlar başarısızdır)
  Kadınların yaşadığı depresyon kaygı bozuklukları ve özellikle de panik ve fobik bozuklukların semptomları ve yeme bozukluklarıyla ilişkilidir.
  Depresyonlu kadınlar erkeklere göre alkol ve diğer maddeleri daha az kötüye kullanırlar.
  Premenstrüel Sendrom, Premenstrüel Disforik Bozukluk ve Depresyon

  Adet gören kadınların %75’inden fazlası, yoğunluğu her ay değişen duygusal ve fiziksel semptomlarla karakterize edilen premenstrüel sendrom (PMS) yaşamaktadır ve 20 ve 30’lu yaşlardaki çoğu kadın bu durumdan etkilenmektedir.

  Adet gören kadınların %3-5’i menstrüasyondan 7-10 önce başlayan şiddetli duygusal ve fiziksel semptomları olan premenstrüel disforik bozukluğu (PMDD) yaşarlar

  PMS ve PMDD’nİn Tedavisi

  Birçok kadın egzersiz yaparak, vitamin alarak ve kafeinden kaçınarak iyileşme sağlamıştır. Ciddi semptomları olanlar için ise ilaçlar, bireysel ve grup terapileri, stres yönetimi yada evlilik terapisi yardımcı olabilir.

  Hamilelikte Depresyon

  Hamilelik, kadınları psikiyatrik hastalıklara karşı koruyan bir iyilik hali olarak uzun yıllar kabul görse de artık hamile kadınların hamile olmayan kadınlara göre daha çok depresyon yaşadığı bulunmuştur.

  Hamilelikte Depresyonu Arttıran Faktörler

  Daha önce depresyon ya da PMDD yaşanması
  Hemilelik yaşı – yaş ne kadar küçükse, risk o kadar artar.
  Yalnız yaşamak
  Sosyal güvenliğin az olması
  Evlilikteki sorunlar
  Hamileliğin istenmesinden emin olunamaması

  Depresyon Hamileliği Nasıl Etkiler?

  Depresyon, kadınların kendilerine bakımlarını engelleyebilir. Mesela tabbı tavsiyelere uyması konusunda dirayeti azalabilir, uyku ve yemem düzeni bozulabilir
  depresyon, bebeğe zarar verebilecek olan sigara, alkol ya da uyuşturucu madde kullanımına neden olabilir.
  Depresyon annenin bebeğe bağlanmasında zorluklar yaşatabilir.

  Peki Hamilelik Depresyonu Nasıl Etkiler?

  Hamileliğin yarattığı stresler depresyona neden olabilir, depresyonun tekrarlanmasına yol açabilir ya da yaşanan depresyonun ağırlaşmasına neden olabilir.
  Hamilelikteki depresyon doğumdan sonra yaşanan depresyon riskini arttırabilir (postpartum-loğusalık depresyonu)

  Hamilelikte Depresyon Yaşanıyorsa Ne Yapılmalı?

  Yeni doğana hazırlık zorlu bir süreçtir ama sağlığınız her şeyden önce gelir. Her şeyi tamamlaktan vazgeçin, gündelik işleri bir kenara bırakın ve sizi rahatlatan şeyleri yapın. İlgi duyduğunuz şeyler çok önemlidir bu nedenle ailenizle, eşinizle ve arkadaşlarınızla konuşun, ilgi duyduğunuz aktivitelere katılın.

  Eğer tüm bunlar bir işe yaramıyorsa ve siz hala kendinizi kötü ve kaygılı hissediyorsanız, bir uzmana başvurun ve terapiye katılmayı düşünün.

  Hamilelikteki Deoresyonun Tedavisi

  Son dönem yapılan araştırmaların verileri hamilelikte antidepresan kullanımının ve yakın vadede bebeğe zarar vermediğinin güvenilirliği desteklemektedir. Ilaç kullanımının bebeğe uzun vadeli etkisi üzerine esaslı bir şekilde araştırma yapılmadığı için hamilelikte ilaç kullanımı için doktorunuzla konuşmalısınız.

  Doğum Sonrası Depresyon

  Postpartum depersyon, bebeğin doğumundan sonra oluşan, bebeğin doğumuyla ilgili olan kimyasal, sosyal ve psikolojik değişikliklerin neden olduğu, fiziksel duygusal ve davranışsal değişikliklerin şiddetli bir şekilde görüldüğü bir süreçtir.

  Perimenopoz, Menapoz ve Depresyon

  Perimenopoz, menopozdan 8- 10 yıl önce yaşanan kadının hala doğurgan olduğu bir dönemdir. Bu süreçte östrojen üretimi kademeli olarak azalır. Yumurtalıkların yumurta salgılamasının durmasına yani menopozun başlamasına kadar devam eden perimenopozun son bir iki yılında kadınlar menopoz semptomları yaşarlar.

  Menopoz Nedir?

  Menopoz, kadının östrojen üretiminin neden olduğu adet döngüsünün bittiği ve bu nedenle az östrojen üretimin neden olduğu semptomların yaşandığı bir dönemdir. Adet kanamasının olmadığı bir yıldan sonra kadın menopoza girer. Yaşlanmanın doğal bir bölümü ve doğurganlığın bitişi olan menopoz genel olarak bir operasyonla yumurtalıkları alınmamış 40’lı ve 50’li yaşların başındaki kadınlarda gerçekleşir.

  Perimenopoz ve menopozda, östrojen seviyesinin düşmesiyle tetiklenen fiziksel, duygusal değişiklikler gözlenir–depresyon, kaygı ve hafızadaki değişiklikler gibi. Başka bir deyişle kadınların hormonal seviyeleriyle duygusal ve fiziksel semptomları arasında bir ilişki vardır.

  Menopozun Etkileriyle Başa Çıkmak

  Menopozun etkilerini kolaylaştırmak ve sağlığı korumak için olan bu öneriler, korkular, duygu dalgalanmaları ve depresyonla başa çıkma yollarını içerir:

  Yoga, meditasyon, nefes alma teknikleri gibi rahatlatıcı metodları uygulamaya çalışın.
  Sakinleştirici ilaçlardan uzak durun.
  Sizde başarı duygusunu canlandıracak bir hobi ya da uğraş edinin.
  Aileniz ve arkadaşlarınızla ilişkinizi koruyun.
  Arkadaşlarınızdan, aile üyelerinizden ya da profesyonel bir danışmandan duygusal destek alın.
  Sıcak basmalarına hazırlıklı olun ( bol dökğmlü giysiler giymek gibi).
  Yatak odanızı rahat uyku uyumak ve gece terlemelerinden kurtulmak için serin tutun
  Doktorunuzun reçetelendirdiği vitamin, ilaç ve mineralleri alın.
  Sağlıklı beslenin ve düzenli egzersiz yapın.

  Yaşamın Bu Döneminde Yaşanan Depresyonu İyileştirmek İçin Neler Yapılabilir?

  Perimenopoz ve menopoz döneminde yaşanan depresyonların tedavisi yaşamanın diğer döneminde yaşanan depresyonların tedavileriyle aynıdır.

  Eğer sizde depresyon semptomları varsa sizin için en iyi tedaviyi bulmak için bir doktorla konuşun.


  Web MD'den çevrilmiştir
   
Kadınlarda Depresyon konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Depresyon kadınları neden sever?

  Depresyon kadınları neden sever?

  "Kadın olmak depresyon açısından başlı başına bir 'risk'. Rutin ev temizliği, çocuk ve hasta bakımı, hemşirelik, âdet döngüsü depresyonu tetikleyebilir...HATİCE YAŞAR 'Nasıl olduğunu, nerden çıktığını anlamadım. Bana tamamen yabancı bir duyguydu. Daha önce hiç bilmediğim bir yaşamdan zevk almama, her an çılgınca şeyler yapabilme ruh hali. Sevdiğim insanla yollarımız ayrılmıştı bir süre...
 2. Kadınları depresyona sokan erkek tipleri

  Kadınları depresyona sokan erkek tipleri

  Erkekler tarafından aldatılmafiziksel şiddetsözlü ve psikolojik şiddetaşağılanmahiç yerine konmafiziksel görünümündeki eksiklikleri yüzüne vurma gibi davranışlara maruz kalan kadınlar bir süre sonra içine kapanıpdepresyona giriyor Memorial Hastanesi Psikoloji Bölümü'nden Uzman Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlukadınlara hayatı zehir eden erkek tipini anlattı. İşte Tozlu'ya göre kadınları...
 3. Depresyon geçiren kadınlara müjde!

  Depresyon geçiren kadınlara müjde!

  Psikolog İlkim Öz'ün başlattığı ''Mutlu Kadınlar Projesi'' kapsamında, otuz yaşını aşmış evli kadınlara ücretsiz diş, cilt bakımı, saç tasarımı ve psikoterapi hizmeti verilecek. Kadınların eşleriyle hafta sonu tatiline ve romantik bir akşam yemeğine çıkmaları, çocuklarıyla pazar kahvaltısına katılmaları da sağlanacak "Mutlu Kadınlar Projesi" depresyona girmiş kadınların, hem...
 4. Kadınlarda Kahve İçmek Depresyonu Önlüyor!

  Kadınlarda Kahve İçmek Depresyonu Önlüyor!

  kahvenin yararları kahvenin faydaları nelerdir kahve içmenin faydaları Kahvenin zararları olduğu söylensede yeni bir iddia ortaya atan uzmanlar, sık kahve içen kadınların depresyona girmelerinin en aza indirdiğini açıkladılar. Kahve içmenin depresyonu önlediğini savunan uzmanların konu ile ilgili yaptıkları açıklamaların detayları şöyle; Kahveyi sıklıkla tüketen kadınlarda depresyon...
 5. Balık Kadınlarda Depresyonu Azaltıyor!

  Balık Kadınlarda Depresyonu Azaltıyor!

  balığın faydaları, balığın yararları, balığın kadın sağlığı Sevgili melekler, yapılan araştırmalar balığın kadın sağlığı açısından son derece önemli bir özelliğinmi ortaya koydu. Balık, kadınlarda depresyon riskini yüzde 25 azaltabiliyor. Avustralya'daki Tazmanya Menzies Araştırma Enstitüsü'nden bilim adamlarının araştırması, haftada en az iki kez balık yemenin kadınları depresyondan...

Sayfayı Paylaş