1. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.212
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS

  Kadinlarda dogum sonrasi "Sheehan Sendromu"

  Konu, 'Gebelik' kısmında CaRiZmA tarafından paylaşıldı.

  Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Akarsu, "Sheehan Sendromu"nun kadınlarda doğum sonrasında yaşanan aşırı kan kaybı ve bunun sonucunda hipofiz bezine giden kanın azalması sonucunda ortaya çıktığını söyledi. Akarsu, hipofiz bezinin iç salgı bezlerinin normal çalışmasını düzenleyen ve büyüme hormonu salgılayan önemli bir bez olduğunu ve insanın fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı olabilmesi için hipofiz bezinin düzenli olarak çalışması gerektiğini belirtti.

  Kadınlarda özellikle doğum sırasında meydana gelen aşırı kan kaybından dolayı yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler görülebildiğini ancak bu belirtilerin uzun süre devam etmesi halinde "Sheehan Sendromu"ndan şüphelenilebileceğini ifade eden Akarsu, şöyle konuştu:

  "Sendrom, kadınlarda doğum sırasında yaşanan aşırı kan kaybı ve bunun sonucunda hipofiz bezine giden kanın azalması sonucu ortaya çıkıyor. Hipofiz bezine giden kanın azalması sonucunda hipofiz bezinde doku kaybı oluşuyor, bu da bezin az çalışmasına ve hormon yetersizliklerine neden oluyor.

  Hipofiz bezinin az çalışması sonucunda birçok iç salgı bezinde yeterli hormon üretilemiyor. Ayrıca büyüme hormonu eksikliği de oluşuyor. Sonuçta, yorgunluk, depresyon, adet görememe, uyku problemleri, cinsel isteksizlik gibi belirtiler görülebiliyor. Doğum sonrasında kadınlar genellikle bu sendromun belirtileri olan yorgunluk, adet kanamalarının yeniden başlamamasını doğum sonrası belirtiler olarak görüp doktora başvurmuyor."

  Akarsu, doğum sonrasında sendrom belirtileri görülen kadınların bir endokrinoloji ve metabolizma uzmanına başvurması gerektiğini, yapılan tetkikler sonucunda hipofiz bezinin ne oranda zarar gördüğünün ve buna bağlı olarak hormon dengesinin ne oranda bozulduğunun tespit edilebileceğini ifade etti.

  Sheehan sendromu tespit edilen hastalara hipofiz bezinin salgılamadığı hormonların dışarıdan ilaç yoluyla verildiğini ve bu şekilde şikayetlerin ortadan kaldırılabildiğini anlatan Prof. Dr. Akarsu, bu hastalıkta ortaya çıkabilen kortizol, tiroid hormonu ve hipofiz bezinin salgıladığı büyüme hormonu eksikliğinin tedavi edilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

  Anadolu Ajansı

   
Kadinlarda dogum sonrasi "Sheehan Sendromu" konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadinimiz

  Kadinimiz

  Evrenin en tatlı bakışlısı,yürekli,onurlu adına şiirler yazılan, bestelerin güftelerin sembolü..Yazarların yazarken harfleri yetersiz bulup kelimelerin, tümcelerin serzenişindeki sızısı...’’KADINIMIZ’’ Güçlü,ayakları üzerinde durmayı başaran yaşamın tadı,toplumun onuru ‘’Kadın’’... Kadın olma keyfinde.. Sevgisinin dozuna ayar yapmadan yüreğini sevdiğine adayan Kadınlarımız... Önemsenmeyi...
 2. Kadinlar

  Kadinlar

  KADINLAR Kadinlari azda olsa anlamak istiyorsaniz... Kadınlar kendilerini sevenler için değil, onlara hükmedenler için can verirler. H.EDİP ADIVAR Kadınlar sevmedikleri adama hiç acımazlar. A.DUMAS FILS Kadın, her şeyi gören gözü bile aldatır. DOSTOYEVSKİ Kadını sev, koru, güven ve tatlı sert ol Senin kölen olur. (CİEN) Bir uygarlığın seviyesini ölçmek isterseniz, >...
 3. Dogum sonrasi Ruhsal degisimler

  Dogum sonrasi Ruhsal degisimler

  Küçük bir bebeğin aileye katılması ve her şeyi ile size ait bir canlıya sahip olmak son derece heyecan ve mutluluk verici bir olaydır. Annelik bir canlının hayata gelmesine vesile ve tanık olmak açısından ancak yaşanarak tarif edilebilecek sevgi, şevkat, aşk, koruma ve sorumluluk ile harmanlanmış çok yoğun bir duygudur. Büyük bir sabırsızlık ile geçen hamilelik döneminden sonra, doğum...
 4. kadinlar....

  kadinlar....

  Kadınların yaratılışı Sual: Kadınlar zayıf yaratıldığı için erkeklere emanet edildiği, erkeğin evde aile reisi olması gerektiği, erkeklerin kadından mesul olduğu, fakat kadının erkekten mesul olmadığı söyleniyor. Böyle bir âyet ve hadis var mıdır? CEVAP Evet vardır. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki: (Ey iman edenler, kendinizi ve çoluk çocuğunuzu öyle bir ateşten koruyun ki, onun...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş