Kadınlarda hormon bozuklukları nelere yol açar?

Uzman SühaN

Administrator
Kadınlarda hormon bozuklukları nelere yol açar?
kadınlarda hormon bozukluğunun sebepleri,kadınlarda hormon bozukluğunun nedenleri,kadınlarda hormon bozukluğu neden olur,kadınlarda hormon bozukluğu kısırlık yaparmı,hormon bozukluğu tedavisi,hormon bozukluğu hakkında bilgiler

h.jpg


Genel olarak bakıldığnda hormon bozukluğu oldukça geniş bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınlarda hormon bozukluğu her yaşta görülebilmektedir. Ancak yapılan araştırmaların genç yaştaki kadınlarda daha fazla hormon bozukluğunun ortaya çıktığını göstermektedir. Bu nedenle yaşanan hormon bozukluklarına karşı uzmanların önerisi vakit kaybetmeden tedavi yoluna girilmesi şeklinde olmaktadır.


Kadınlarda meydana gelen hormon bozukluğunun ortaya çıkardığı ilk sonuçlardan biri tüylenme problemi olmaktadır. Hormonların bozulması sonucu vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen aşırı tüylenme, kadınların başa çıkamayacağı bir hal almakta ve bunun ardından istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.
Diğer yandan hormon bozuklukları sonucu ortaya çıkan başka bir durum ise adet düzensizlikleridir. FSH ve östrojen hormonlarının çalışma düzenleri kaybetmesi sonucunda adet dönemlerinde birtakım düzensizlikler meydana gelmekte ve kadınlar için zor bir süreç başlamaktadır. Ancak şunu da söylemek gerekir ki her adet düzensizliğinin hormon bozulmalarından meydana geldiğini söylemek mümkün değildir. Hatta adet düzensizliklerinden dolayı doktora başvuran kadınlarda ortaya çıkan bu durumun genel olarak hormonlardan kaynaklanmadığı görülmüştür. Bu nedenle yaşanan adet düzensizliklerini her zaman hormon bozukluklarına bağlamak yanlıştır.
Ayrıca kadınlarda hormon bozuklukları 45-50 yaşlarda ve menopoza giren kadınlarda da görülmektedir. Bu nedenle hemen her yaş içerisinde hormon bozuklukları ile karşılaşmak mümkündür. Kadınların bunun bilincinde olarak hareket etmeleri ve yaşadıkları olumsuz durumlarda öncelikle bir uzmana görünmeleri oldukça önemli bir konumda yer almaktadır.
 
Geri
Üst