1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.303
    Ödül Puanları:
    113

Kadınlarda Kahverengi Akıntı Oruç Bozar mı?

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

kahverengi akıntı orucu bozan şeyler
    orucu bozmayan şeyler

Oruç tutan müslüman bayanların kafasını karıştıran sorulardan biride adet sonraki gelen ve rengi kahverengi olan akıntılardır. Bu kahverengi akıntıların orucu bozup bozmayacağı konusun da sizlere dini bilgileri sunuyoruz.

< Konu Resmi..>

Akıntı her ne kadar adet kanaması gibi görülmese de kadınlar bu hallerinde hayızlı sayılırlar ve oruç tutmaları caiz değildir.

Adet halindeki kadınlarda görülen kanların renkleri altıdır : kırmızı, sarı, toprak rengi, siyah, yeşil, kirlimsi. Bu akıntıların hepsi hayız kanıdır. Oruç için herhangi bir kanama ve akıntının olmaması şarttır.

2. bişi

bişi Forum Okuru

Ya aslında atlanılan birşey var yani hani regl gibi değil de kahverengi ama ne bilim idrar yolu enfeksiyonu olan kadınlarımız var yani benim bir arkadaşım öyle sürekli akıntısı var kahverengi ve sümüksü gibi ee şimdi bu bi ay boyunca devam ediyorsa bunun oruç tutmaması mı gerekiyor bana saçma gibi geldi. Yani regl öncesinde gelen kahverengi akıntı adet kanı olarak biliniyor bunda kanamam geldi deyip oruç tutmaz ama ya hasta olan ve sürekli kahve tonlarda akıntısı olanlar ne yapacak islami yazarınız var lütfen cevaplayabilir mi

3. SadmiN

SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.159
    Ödül Puanları:
    113
    Muhtemelen bozmaz diye düşünüyorum ama istediğiniz üzerine İslami Yazar konudan haberdar edildi, sürekli olarak regl harici sıkıntısı olan kadınların oruçları ile ilgili bilgiyi size verecektir konuyu okuduğunda.
    Sevgiler, Hayırlı Ramazanlar dilerim.

4. Ecem ;)

Ecem ;) Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Adet dışı kanamaların özür olduğunu biliyorum.Kanama çok yoğun değilse adet dışı bir lekelenme ise oruç bozulmaz. Sizin bahsettiğiniz lekelenme özre giriyor. Arkadaşınızın oruuç tutmasında sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

5. Sevimli cadı

Sevimli cadı Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    155
    Ödül Puanları:
    63
    Benim arkadaşımda kist vardı ara lekelenmesi çok oluyordu. Ramazan da sık sık lekelenme yaşamış. Bir bayan hocaya sormuş.Hocada bazı kanama çeşitlerinin özre girdiğini söylemiş. Bu yüzden tedirgin olmayın.Gelen kan adet kanı olmadıkça oruç bozulmaz arkadaşlar. Birde kanın miktarıda önemli. Yoğun olursa oruç olmaz leke şeklindeyse oruç olur. Allah herkesin ibadetini kabul etsin.

6. İslami Yazar

İslami Yazar Super Moderator Üye

Beğenilen Mesajlar:
    140
    Ödül Puanları:
    44
    Merhaba. Adet sonrası bitime yakın gelen renkli akıntılar adetin bitmediğine işaret olarak bilindiği için oruç tutulması caiz değildir. Ancak bahsettiğiniz gibi devamlı olan Ve özre dayanan akıntılar ise adetle alakası olmadığı İçin bu kişiye adetli diyemeyiz. Bu gibi kimseler sahibi özürdür. Normal adet olduktan sonra adeti bittiğine kanaat getirdikten sonra özür olarak devam eden akıntıya bakılmaksınız oruç tutar. Ancak bu kimse adet gününü iyi hesaplaması gerekir ki özür olan akıntıyla adet akıntısı hali birbirine karışmasın. Bu kimse adet bittikten sonra Gusül abdestini alır. Orucuna niyetlenir ve tutar. Lakin gelen akıntı yoğun şekilde ise bunun adet kanı olduğu bellidir ki bu halde oruç tutmak yine caiz değildir.

Kadınlarda Kahverengi Akıntı Oruç Bozar mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kusma orucu bozar mı?

kusma orucu bozar mı?

kusmak orucu bozarmı kusmak orucu bozar mı kusma bozarmı bozarmi oruçluyken Kendiliğinden kusmakla oruç bozulmaz. Ancak kişinin kendi isteği ve müdahalesiyle meydana gelen kusma, ağız dolusu olması halinde, orucu bozar. Nitekim Hz. Peygamber "Oruçlu kimseye kusmak gelir de kendisine hakim olamazsa ona kaza gerekmez. Her kim de kendi isteği ile kusarsa orucunu kaza etsin"...
  2. oruçluyken adet olmak orucu bozar mı

oruçluyken adet olmak orucu bozar mı

adet orucu bozar mı orucluyken adet oruçluyken olmak orucken olmak oruçluyken orucu bozar mı 11 ayın sultanı geldi ve bende bir çok müslüman kardeşim gibi sahura kalktım niyetimi ettim ve oruçlu uyandım ama akşama doğru adet oldum. sizce oruçluyken adet olunca oruç bozulur mu?
  3. yıkanmak orucu bozar mı

yıkanmak orucu bozar mı

yıkanmak orucu bozar mı Yıkanmak orucu bozar mı melekler yada banyo yapmak yada duş almak yada denize girmek yani su ile temasta oruca bişey oluyor mu
  4. Yemeğin Tuzuna Bakmak Orucu Bozar mı?

Yemeğin Tuzuna Bakmak Orucu Bozar mı?

orucu bozan şeyler yemeğin tuzuna bakmak orucu bozar mı yemeğin tadına bakmak orucu bozar mı Sevgili melekler, ev hanımları ramazan ayı geldiğinde yemek yaparken tedirgin olurlar. Tadına tuzuna bakmadan yemek yapmak isteyen hanımlar için akla takılan bir sorunun cevabını vermek istiyoruz.. Soru: Oruçluyken yemeğin tadına bakmak caiz mi? Orucu bozar mı? Cevap: Bakara suresinin 187....
  5. Anjiyo Yaptırmak Orucu Bozar mı?

Anjiyo Yaptırmak Orucu Bozar mı?

oruçluyken anjiyo, anjiyo yaptırmak, orucu bozan haller Sevgili melekler, insanoğlunun başına her an herşey gelebilir. Allah kaza bela vermesin ama zaman zaman rahatsızlanabiliriz. "Oruçluyken rahatsızlanır da acilen anjiyo olmamız gerekirse ne yapacağız? " sorusunun cevabını Diyanet İşleri Başkanlığı veriyor... Halk arasında anjiyo olarak bilinen operasyon, teşhise yönelik...

Sayfayı Paylaş