1. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113

  Kadınlarda Ön Çapraz Bağ

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

  sağlık, yaşamak için gerekenler, ön çapraz bağ, riskleri, nelerdir, hakkında bilgiyi buradan bulabilirsiniz


  Son yıllarda dünyada ve Türkiye'de giderek daha büyük bir sorun haline gelen obeziteye karşı hareketli yaşamın önemi vurgulanırken, uzmanlardan sağlık için spor yapanların karşı karşıya bulunduğu risklere karşı bilinçli hareket etmeleri uyarısı geldi. Şimdi Melekelim sizlerle bu bilgileri paylaşıyorum.


  < Konu Resmi..>  Türkiye Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği tarafından düzenlenen “III. Spor Travmatolojisinde Güncel Kavramlar Toplantısı”nda, beden eğitimi öğretmenlerine yönelik bilinçli egzersiz ve spor, beden eğitimi derslerinin daha işlevsel hale getirilmesi gibi konulardaki güncel gelişmeler aktarıldı.
  Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde görevli, toplantının Genel Sekreteri Doç. Dr. Hakan Özsoy, etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, spor yapanlarda daha çok ön çapraz bağlarda yaralanmalarla karşılaşıldığını bildirdi.

  Atlama ve sıçramanın nasıl olması gerektiğinin iyi bilinmesi halinde bu tür yaralanmaların önlenebileceğini anlatan Özsoy, spor yapanlara yönelik şu uyarıları dile getirdi:
  “Toplantıda en fazla tartışılan konulardan biri, suni çimin yaralanmaları artırıp artırmadığıydı. Eski yöntemlerle üretilen çimler yaralanmaları artırıyor, ancak doğal çime yakın olduğu için yeni nesil çimlerde yaralanma oranları düşüyor. Bu tür yerlerde sürtünmenin ne çok fazla, ne de az olması gerek. Az olursa kaygan zeminde düşme olasılığı artar, sürtünme çoksa hareket etmek zorlaştığı için yine yaralanma riski yüksek olur. Halı sahalar da yaralanmalar için büyük zemin oluşturuyor. Bu tür yerlerde, zemindeki halılar, kaliteden ödün verildiği için risk taşıyor. Spor ayakkabılar da kaymayı önlemeli. Isınmadan spora başlanmamalı, spor öncesi ısınma hareketleri mutlaka yapılmalı. Parklardaki spor aletleri bir uzman önerisinde kullanılmalı. Vücuda fazla yüklenilmesi halinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Vücut kapasitesi herkeste farklı olduğu için bu aletler için bir uzman önerisi şart. Vücudun dayandığı limit aşılırsa yaralanma olması kaçınılmazdır. Bir anda ağırlık kaldırılmamalı, esneklik, gerdirme ve ısınma çalışması yapılmalı.”
  Kadınlarda ön çapraz bağı yaralanmalarının erkeklere göre daha fazla görüldüğünü kaydeden Özsoy, özellikle adet döneminde daha dikkatli olunması gerektiğini bildirdi. Özsoy, şunları söyledi:
  “Bilimsel çalışmalar, regl döneminin başlamasından itibaren 10-14. günlerin spor yaralanmaları için daha riskli bir dönem olduğunu gösteriyor. Östrojen hormonu bu dönemde daha yüksek olduğu için ön çapraz bağlardaki hücreler daha yavaş çalışır. Bu da bir yaralanma halinde ön çapraz bağların yenilenme yeteneğini azaltır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, yumurtlamanın hemen öncesindeki dönemin, sonrası döneme göre daha riskli olduğu konusunda uyarı yayımladı. Ayrıca, ön çapraz bağların içinde bulunduğu kemik aralığı daha dar olduğu için, kadınlar spor yaparken daha fazla risk altındadır.”
  Sıçrama ve atlamada, bacakların yere X şeklinde değil, paralel düşmesi gerektiğini belirten Özsoy, ayrıca yere parmak ucundan topuğa doğru basılması gerektiğini anlattı.

  “BEDEN EĞİTİMİ DERSLERİNDE ÇOCUĞA ÖZEL PROGRAM OLMALI”
  Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Spor Yaralanmaları Birimi Başkanı Prof. Dr. Reha Tandoğan ise beden eğitimi derslerinin içeriğiyle ilgili uyarılarda bulundu.

  Bu derslerin toplu olarak yapılmasının sakıncalarına işaret eden Tandoğan, “Çocuklarda vücut yapısı ve gelişimi birbirinden farklıdır. Her çocuk aynı ağırlıkta spor yapamaz. Bu nedenle çocuklar kapasitelerine ve yeteneklerine göre gruplara ayrılıp beden dersleri buna göre yapılmalıdır” şeklinde konuştu.
  Tandoğan, beden eğitimi derslerinin müfredatının buna göre oluşturulması, beden eğitimi öğretmenlerinin de bu konuda bilgilerinin zaman zaman güncellenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.   
Kadınlarda Ön Çapraz Bağ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bağ

  bağ

  Urgan, halat, ip vs üzerinde görülen düğüm kopukluk ya da meydana gelecek ufak bir engeldir. ( Ayrıca Bakınız; Bağlamak.)Mutluluk ve başarıya işarettir. Mutluluk ve başarıya işarettir. Yemyeşil bir bağ, insanın muradına ereceğine, istediği her şeye kavuşacağına işarettir.Urgan, halat, ip vs üzerinde görülen düğüm kopukluk ya da meydana gelecek ufak bir engeldir.
 2. İş kadınlarının 'annelik duygusu' iş hayatlarında da ön plana çıkıyor

  İş kadınlarının 'annelik duygusu' iş hayatlarında da ön plana çıkıyor

  Girişimci zekâya sahip insanlarıyla bilinen Kayseri, artık kadın müteşebbisleriyle de öne çıkıyor. Kentte, sadece erkekler değil kadınlar da fabrika kurup istihdam oluşturarak iş hayatında erkekler kadar başarılı olabileceğini gösteriyor. Bunlar arasında Şafak Çivici, Berna İlter ve Aliye Bırakçın başarılı bayan müteşebbisler. Söz konusu iş kadınları başarılarını, iş hayatında annelik...
 3. çapraz ilişkiler

  çapraz ilişkiler

  kanal D nin sevilen dizisi Aşk-ı Memnu nun başrol oyuncularının dizideki yaşak aşk yakınlaşmaları gündelik yaiamlarındaki özel hayatlarını etkiliyor mu...... “BÜLENT’TE KISKANÇLIK GÖRMEDİM” BEREN SAAT, HÜLYA AVŞAR’IN TÜRKMAX’TAKİ PROGRAMINA KONUK OLDU Aşk-ı Memnu dizisinin Bihter’i Beren Saat, Hülya Avşar’ın Türkmax’taki programına konuk oldu. Genç yıldız, Avşar’ın “Kıvanç Tatlıtuğ ile...
 4. Çalışan Kadınların Önündeki Engeller

  Çalışan Kadınların Önündeki Engeller

  Kadın çalışanlar iş hayatında bazen kendilerinden, bazen yöneticilerinden, kimi zaman da meslektaşlarından kaynaklanan engellerle karşılaşır. Günümüz iş hayatında pek çok engelle karşılaşan kadınlar, ötesine geçemedikleri bir “cam tavan”ın altında çalışmak zorunda kalmakta. Cam tavan kadınların belirli bir seviyede birtakım engellere takılması anlamına gelmekte ki cam tavan kullanımıyla...
 5. Kimyasal Bağlar

  Kimyasal Bağlar

  kimyasal bağlar lise,kimyasal bağlar konu anlatımı,kimyasal bağlar ve bileşik,kimyasal bağlar ders notları,kimyasal bağlar hakkında bilgiler Kimyasal bağ, moleküllerde atomları birarada tutan kuvvettir. Bir bağın oluşabilmesi için atomlar tek başına bulundukları zamankinden daha kararlı (az enerjiye sahip) olmalıdırlar. Genelleme yapmak gerekirse bağlar oluşurken dışarıya enerji...

Sayfayı Paylaş