Kadınlarda örtünme ile ilgili hususlar.

  • Konbuyu başlatan İslami Yazar
  • Başlangıç tarihi
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Kadınlarda örtünme ile ilgili hususlar.
Kadınların örtünmesi kutsal kitabımız Kuranı Kerim ve hadislerde açık şekilde vurgulanmıştır. Her müslüman hanımın bu emre riayet etmesi gereklidir. Örtünmek örf, adet değil Yaratanın ilahi emridir. Örtünme her mümine kadına farz kılınmıştır.


kadınlarda örtünme.jpg
Kadınlarda örtünme nasıl olmalıdır?

Kadınlarda örtünme farzdır ve bu emir kıyamete kadar geçerlidir. Yüce Rabbimiz nasıl ki namazı biz müslümanlara farz kıldıysa, örtünmeyi de kesin hükümle bildirmiştir. Aklı başında olup iyiyi kötüyü, doğruyu yanlışı ayırt edebilen ve ergenliğe giren her hanım örtünmekle yükümlüdür. Gerek hadis gerekse kutsal kitabımız Kuranı kerimde örtünmenin ölçüleri, kimin yanında örtülü olunacağı belirtilmiştir. Her hanım örtünmenin Yüce Rabbimizin emri olduğunu bilmeli bulunduğu iklime şartlara göre örtünmeyi sağlamalıdır.

Mümine kadın nasıl giyinmelidir?

Bir kadının örtülü olması onun özgürlüğünü engellemek için değil, bilakis iffetini korumayı sağlamaktır. Örtünmedeki amaç haram bakışlardan meşru isteklerden kendini sakınmaktır. Kadının örtünmesindeki gaye tesettürü tam anlamıyla sağlamaktır. Kadının eli ve yüzü dışındaki tüm yerleri örtmesi gerekmektedir.


Gelinlik giymek haram mıdır?

Evliliğin ilanı düğün davetleriyle sağlanmaktadır. Bu düğünde eş, dost, akrabalar kadın erkek karışık bulunmaktadır. Böyle bir meresimde gelinin bulunması zaten başlı başına doğru değildir. Kaldı ki gelinlik sadece düğünlerde giyilen özenle hazırlanan bir kıyafettir. Gelin adayı ona özel hazırlanan gelinliği giyerek cazip hale gelmektedir. Kadının ve erkeğin karışık olarak bulunduğu bu merasimde gelinin gelinlik giymesi caiz değildir. Lakin erkeğin bulunmadığı bir düğünde tesettür esas alınarak kadınların yanında gelinlik giyilmesinin sakıncası yoktur.


Türbanı deve hörgücü gibi yapmak caiz mi?

Cahiliye dönemindeki kadınlar, örtüyü enseden bağlar ve arkaya doğru örtüyü atarlardı. Bu örtünme şekliyle kadınların, gerdanları açık bir vaziyette görülürdü. Bu hadiselerden dolayı Yüce Allah bir ayette Başörtülerini yakalarının üzerine vursunlar uyarısını yaparak ölçüyü vurgulamıştır. Buradan anlaşılacağı üzere örtünmedeki adap yakaların üzerine düşmeli, boyun göğüs ve gerdan gibi cazip yerlerin kapanması sağlanmalıdır.

Kadınlar örtünmeyi sağlarken kullandıkları malzemenin ince şeffaf olmaması gerekmektedir. Ayrıca dikkat çeken gösterişli eşarp, şal gibi örtüleri kullanmamak gerekir. Bazı hanımlar eşarplarını bağlarken deve hörgücü gibi yaparlar. Oysaki hadisi şerifte deve hörgücü şeklinde örtünmenin tasvip edilmediği uygun olmadığı vurgulanmaktadır. İlgili hadis;

Cehennem halkından iki sınıf/grup insan var ki ben henüz onları görmüş değilim. Bunlardan bir grubu ellerinde sığır(inek-öküz gibi) kuyruklarına benzer kamçılar/değnekler/coplar vardır ki onlarla insanları döverler. Diğer grup ise elbise giydikleri halde çıplaktılar. Erkeklere meylederler, onları da kendilerine meylettirirler. Başları eğilmiş deve hörgücüne benzer. Bunlar ne cennete girer ne de onun kokusunu alırlar. Oysa cennetin kokusu şu kadar uzak mesafeden alınabilir.


Eşimin örtünmesinden sorumlu muyum?


Evli bir kadının örtünmesin den kocası sorumludur. Sadece hanımının değil kız evlatlarının örtünmesinden de baba sorumludur. Evli olan her erkek Ailesinin çobanıdır ve kıyamet günü Ailesinden sorumlu tutulacaktır. Evli bir kadın dini buyrukları yerine getirmiyorsa kocası ona öğütte bulunarak örtünmenin buyruklarını anlatmalı ve uyarmalıdır. Erkek çok istediği halde karısı örtüsüz geziyorsa bu onu değil karısını mesul kılar. Fakat karısının örtüsüz gezmesine rıza gösteriyor ise kendisi durumdan mesul olur.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri
Üst