1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

  Konu, 'Saç Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  kadınlarda saç dökülmesi, nedenleri, ne iyi gelir, tedavisi, çözümü, sebepleri, nasıl önlenir, çözüm, önerileri ve dahası burada arkadaşlar

  Saçlar, hem görsellik adına hemde ruh sağlığı açısından oldukça önemlidir Melek'lerim. Günümüzde bir çok insan saç sorunu yaşamaktadır. Bunlardan en başta gelen ise saç dökülmesidir. Meleklermekani. com olarak bu yazımızda, kadınlarda saç dökülmesi nedenleri ve önlemleri hakkında bilgiler paylaşıyoruz sizlerle...

  [​IMG]


  Saç dökülmesinin nedenleri genellikle aşırı stres, vücuttaki hormonal değişiklikler veya çeşitli tıbbi tedavilerdir.Bu durum genellikle birdenbire ortaya çıkar ve birçok kadında 6 ay içinde düzelir, çok az kadında kronik bir sorun haline gelir. Çok endişeli ve sinirsel olarak zayıf kadınlarda saç dökülmesi kelliğe kadar gidebilir.Neyse ki kadınlarda erkelerin aksine telojen dönemi geçici olabiliyor ve genellikle saçlar tekrardan büyümeye başlıyor. Herkesin yaşamının yüzde 15’lik bir bölümünde telojen (saç büyümesi siklusunda dinlenme safhası) yaşanıyor. Aşırı stres ve sinirsel hastalıklar bunun tetikleyicisi oluyor. Yaklaşık 3 ay boyunca kadınlarda saç dökülmesi aşırı derecede artıyor. Yeni saçlar uzayana kadar saçlar oldukça azalabiliyor.

  Yetişkinlerin birçoğu bu saç dökülmesi problemi yaşamıştır. Saçlarını tararken, taraklarında kalan bir dolu saça üzüntüyle bakmıştır. Bu dönemler genellikle çok stresli oldukları dönemlerdir.

  Kadınlarda görülen saç dökülmesinin bir diğer çeşidi de hormonların sebep olduğu genetik saç dökülmesi. Annelerinden ya da babalarından geçen genler yüzünden tıpkı irsi bir hastalık gibi görüliyor. Kadınlarda genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkıyor ve maalesef telojen dönemi gibi kendiliğinden geçmiyor.
  Araştırmalar kadınların yüzde 13’ünün menopoz öncesi veya sonrası dönemlerde bu tür saç dökülmeleriyle karşılaştıklarını gösteriyor, 65 yaş üzeri kadınlarda ise bu genetik dökülmeler yüzde 75’lere kadar çıkabiliyor.

  Genetik olan bu saç dökülmeleri kadınların ver erkeklerin vücudunda bulunan ve ailelerinden gelen ortak genler yüzünden ortaya çıkıyor. Bu genleri vücudunda daha fazla toplamış insanlar daha çok saç dökülmesi problemi yaşıyor ve bu sorun kelliğe kadar varabiliyor.

  Kadınlarda saç dökülmesinin bir diğer sebebi de, aloepsi denilen ve toplumun sadece yüzde 2’sinde görülen bir durum. Bu durumda saç hücreleri kandaki akyuvarlar tarafından saldırıya uğraması. Bu durumda saçlar yavaş yavaş zayıflıyor ve zamanla saç büyümesi tamamen duruyor.

  Her tedaviye inanmayın
  Saç dökülmesine karşı herkesin bir yöntemi mutlaka vardır. Ancak şunu aklınızdan çıkarmayın, duyduğunuz her tedavi işe yaramaz hatta az olan saçlarınızı da kaybedebilirsiniz. Kellikle yaşamaya alışın demiyoruz, fakat yanlış tedavilerden uzak durun. Kellikle baş etmek için kozmetik çözümlere başvurabilirsiniz ya da saç ektirme gibi tıbbi yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  Saç dökülmesi günümüzde ilaçla tedavi edilebilir durumda. Kan basıncınızı düzenleyecek ve sizi stresin yan etkilerinden kurtararak saç büyümesini hızlandırabilecek ilaçlar ve kremler mevcut. Bunun için öncelikle bir doktora başvurmalısınız. Bunun yanında bir de cerrahi gerektiren yöntemler var.

  Cerrahi müdahelelerle saç dökülmesi tamamen durdurulabiliyor hatta saçların büyümesi hızlandırılabiliyor. Ama yine de bunlar ciddi şekilde düşünülmesi gereken yöntemler.

  Saç nakli
  Bunun için vücudunuzun herhangi bir yerinden saç kökleri alınarak, kelleşen bölgelere ekiliyor. Bazen bu yöntem için iğne kullanılıyor. Bir çok kadın bu yöntemle hemen bütün problemlerinin bitmesini istiyor fakat böyle bir şey mümkün değil, yapay köklerin ekilmesinde sağlanan başarı kadınların istediği kadar büyük oranda değil.

  Kafa derisini küçültme
  Bu yöntemde kelleşen bölgeleri yok etme mantığı bulunmaktadır. Kafanızda hala saç olan bölgeleri esneterek kel bölgeleri azaltılmaya çalışılıyor.

  Unutulmaması gerekenler
  • Kadınlarda saç dökülmeleri genellikle geçici nedenlerden kaynaklanır. Bu yüzden genel sağlığınızı kontrol edin ve sabırlı olun.
  • Ailenize bir göz atın ve kelleşme riskinizin ne kadar olduğunu öğrenin.
  • Mucizevi ilaçlardan çok fazla medet ummayın. Unutmayın ki kadınların kelleşmesinin henüz bir çaresi bulunamadı.
  • Birçok kadında kozmetik ürünleri, kullandıkları şapkalar kelliğe ve saç dökülmesine yol açabiliyor. Sizinkileri iyi seçin.
   
Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedenleri

  Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedenleri

  Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedenleri Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Hakkında Bilgi Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi sorununu konu alıyor ve bu sorunun nedenlerini ve tedsav iyöntemlerinide bilgilendiriyoruz. Androgenetik alopesi erkekte hastalık değildir; ancak kadında büyük bir psikolojik stres oluşturması ayrıca dahili...
 2. Saç Dökülmesi Nedenleri

  Saç Dökülmesi Nedenleri

  Saç Dökülmesi Nedenleri nelerdir neden saçlarım dökülüyor lütfen saç dökülmesi nedenleri ve çözümleri hakkında konular açın ve faydalı bilgilere yer verin sitenizde.
 3. Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri ve yapılması gerekenler

  Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri ve yapılması gerekenler

  kadınlarda saç dökülmesi sebepleri kadınlarda kellik nedenleri Günümüz de kellik sadece erkeklerin değil kadınların da saç sorunları arasında yer alıyor Melek'lerim. Saç hastalıkları arasında en bilindik olan saç kıran ve Alopesi Areata hastalığı hakkında sizlere bir çok bilgi sunmuştuk. Bu yazımızda ise kadınlarda saç dökülmesi nedenleri neler konu alıyor ve ilgili tüm arkadaşlarımızı bu...
 4. Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

  Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

  Henüz erkeklerde olduğu kadar ciddi boyutlara ulaşmamış olasada, kadınlarda saç dökülmesi kişide ruhsal ve psikolojik çöküntüye neden olabilmektedir. Erkekler bir noktadan sonra kelliğe alışıp o şekilde yaşamını sürdüyor olsada kadınlarda böyle birşeyi söylemek mümkün değildir. Güzel bir yönü ise kadınlarda görülen dökülme sorunu %50’lik kısmı geçici dökülmelerden oluşmaktadır. Bu rakam...
 5. Saç dökülmesinin guatr ve menepozla ilişkisi

  Saç dökülmesinin guatr ve menepozla ilişkisi

  Guatr hastalığı diyince tiroid organının hastalığı anlaşılır. Guatra bağlı saç dökülmesi telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir. Guatr dökülme açısından iki sınıfa ayrılır, bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır. Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi, tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumna hiper tiroidi ya da...

Sayfayı Paylaş